Anasayfa » DÜNYA » İspanyada Meclis kuşatıldı

İspanyada Meclis kuşatıldı

Ekonomik krizin pençesindeki İspanya’da halk, hükümetin kemer sıkma politikalarını protesto etmek için İspanya Parlamentosu’nu işgal etmek için hareket geçince Madrid sokakları savaş alanına döndü.

İspanyollar Madrid’teki meclis binasının çevresine adeta etten bir duvar ördü ve meclisin etrafını kuşattı.

Hükümetin uyguladığı tasarruf tedbirlerini protesto eden binlerce kişi, “Meclisi İşgal Et” eylemi adı altında parlamentoya yürüdü. Eyleme polisin saldırması üzerine çatışma yaşandı.

Üç ayrı koldan meclis binasına yürüyen eylemciler, cadde girişinde kurulan güvenlik barikatlarını aşmaya çalışması üzerine polisin saldırısına maruz kaldı.

Zaman zaman göstericilerin arasında kalan polisler dayak yedi. Yaşanan sert çatışmalarda çok sayıda kişi yaralanırken, polis 22 kişiyi gözaltına aldı.

Eylemciler diktatörlük diye adlandırdıkları hükümetin geri çekilmesini istiyor. Bir eylemci, “Biz sadece meclisi özgürleştirmek istiyoruz çünkü bu ülkede demokrasi var. Ancak siyasiler ekonomik güçler, bankacılar ve yatırımcılarla birlikte bizim demokrasimizi çaldı” dedi.

Bir başka eylemci ise, “Biz burada siyasilere çok önemli bir mesaj gönderiyoruz: Avrupa Birliği’nden gelecek bir yardım paketi İspanya için intihar demek” şeklinde konuştu.

Ekonomik krizin etkisi ile 2011 yılında kurulan ve kendilerini “Öfkeliler” olarak adlandıran hareketin üyelerinin çağrısı ile düzenlenen eyleme, sivil toplum örgütleri de destek verdi.

Öğleden sonra başlayan gösteri gece boyunca sürdü. Göstericiler ile polis arasındaki olaylar Madrid’in merkezindeki sokak aralarında ve meydanlarda da devam etti.

Benzer çatışmalar İspanya’nın diğer kentlerinde de yaşanırken halk, hükümetin aldığı ağır tasarruf tedbirlerini uygulamadan kaldırmasını istiyor.

Madrid hükümeti, 2013 yılı bütçesi kapsamında, yarın yeni tasarruf paketini açıklayacak. Hükümetin, Avrupalı ortaklarını 60 milyar Euro’luk bütçe açığını 2014 sonuna kadar kapatabileceği yönünde ikna etmesi gerekiyor.

EmekDünyası.Net/ETHA

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*