Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » İSKİ işçilerinin ve çocuklarının 23 Nisan eylemi

İSKİ işçilerinin ve çocuklarının 23 Nisan eylemi

İSKİ işçileri Aksaray’daki direniş yerlerinde bu kez çocuklarıyla birlikte eylemdeydi. “Babalar işsiz çocuklar aç”, “Milyonlar aç milyonlar işsiz işte kapitalist sisteminiz”, “Hak verilmez alınır zafer sokakta kazanılır” sloganlarının atıldığı eylemde, direnişçi İSKİ işçilerinin çocukları da “babalarımıza işleri geri verilsin” oldu.

23 NİSAN BASIN AÇIKLAMASI

Bizler yapmakta olduğumuz işlerden bizden kaynaklanan bir yetersizlik ve anlaşmazlıktan dolayı işten çıkarılmadık .
Çalışma şartları ve ücret itirazımızda yokken çıkarıldık .
Peki neden .? 15 Yıldır biz bu işleri yaparken bir proplem yoktu da İşler kamuya geçince ne değişti ,
Yoksa kamu 1 sınıf vatandaşlara , taşeron da çalışmak 2 sınıf vatandaşlara ait bir hakmıdır.
İşten çıkarıldğımız güne kadar bize bir açıklama yapılmışmıdır, Hayır yapılmadı bu ihale süreci devam ederken biz bizim durumumuz ne olucak deiğimizde bize söylenen siz işinize devam edin sizinle ilgili bir durum yok deniyordu.
Bu bir parya muamelesinden öte ,biz çalışanların ticari bir meta kadar bile düşünülmediğinin göstergesidir.
Bu nedenle 12 Mart İtibarı ile İSKİ nin işlerini yapmakta olan taşeron şirketlerden çıkarılan 500 işçi işimizi istiyoruz talebiyle burdayız ,
Çocuklarımıza işsizliğimizi ve çaresizliğimizi hissettirmemek için . işsiz babanın çocuğunun bayramı da bukadar olur deyip bu gün çoçuklarımızla buraya geldik .
Malesef bir çok arkadaşımız burayada gelemiyor , Birbuçuk aydır çalışmayan bir insanın çocuğu ile bir günü dışarda geçirmesinin maliyeti malum.
Yüreğimizi acıtan sırf işsiz kalışımız değil , haksızlığa uğramamız , ayrımcılığa uğramamız , Parya muamelesi görmemizde işsiz kalışımız kadar yüreğimizi kanatmaktadır.
Bu nasıl bir kamu idaresidir ki İSKİ üçyıldır şirketlerle pazarlık içinde olurda , Bu pazarlığın ,bu ihalenin doğrudan ilgilendirdiği 2300 işçi ile ilgili tek söz etmez .
500 kişinin bir günde işsiz kalması , Belediyenin gündemine giremiyorsa , hükümetin gündemine giremiyorsa , kamuoyunda haber değeri dahi olmuyorsa , 43 gün bu insanlar görüşücek bir muatap dahi bulamıyorsa ,
Bu demektirki işçiler istatiki bir rakamdan ibaret olarak görülüyor . Fakat bizler için hayat okadar kolay değil , Evden çıkarken hanımın “ gelirken pişiricek birşeyler alabilicekmisin” sorusu bizim için çok zor bir soru , Çocuğunuza 50 kuruşluk 60 kuruşluk bir isteğini karşılaya bilicek durumda olmadığınızı izah etmek . nasıl ifade edilir bilemiyorum.
Merhamet dilencisi veya ideoloji bezirganı değiliz bu bizim içinde bulunduğumuz durumdur ,
Biz istatiki bir sayı değiliz biz insanız , biz bu Ülke vatandaşıyız ve İşmizi istiyoruz .
İSKİ de bizim , Belediyede bizim , Devlette bizim ; Aksaray İSKİ nin önünden burası İSKİ ye ait deyip bizi güvenlik le ,emniyet güçleriyle dağıtmaya kalkanlarada diyoruzki . Biz bu toplumun bir parçasıyız ve hep bu toplumun içinde olacağız , sizlerde şunu unutmayın “mahkeme kadıya mülk değildir.”
Bir kez daha Sn yetkililere sesleniyoruz Bizim yapmakta olduğunuz işler bitmiş değil , bu işlerin mahiyetide değişmedi Bu nedenle biz işimizi istiyoruz .
Savunması için canımızı ,kalkınması için malımızı verdiğimiz Devletimizden İşimize güvence ,Emeğimize teminat istemek kadarda bir hakkımızın olduğuna hala inanıyoruz ,
500 kişiyi işten çıkarıp onun yerine 1000 kişi işe almakla sosyal adalet olmaz , Kamudaki fazlalığın , sokaktaki işsizin sebebi biz olmadığımız gibi bunun faturasını ödeye bilicek durumdada değiliz.
23 Nisanda daha güzel şeylerden bahsetmeyi isterdik ama şuan bizim söyleye bileceğimiz tek şey “ BABALAR İŞSİZ ÇOCUKLAR AÇ “

İşten çıkarılan İSKİ taşeronu İşçiler .

http://iskiiscileri.com/

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*