Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » IŞİD Mahmur’a saldırdı, Musul’da çatışma yoğunlaştı

IŞİD Mahmur’a saldırdı, Musul’da çatışma yoğunlaştı

Irak ordusu ve peşmerge Musul’daki operasyonlarını artırdı, Tilkef’i ele geçiren IŞİD ise Mahmur’un kapısında dayandı, PKK kampı boşaltmaya başladı

irak_savas_6agu

 

Irak’ta IŞİD ile karşı merkezi ordunun, peşmergenin ve PKK-YPG gerillalarının çatışması yayılıyor. Musul’da IŞİD’e yönelik saldırılar yoğunlaşırken, IŞİD Tilkef’i ele geçirdi, Mahmur’un kapısına dayandı.

Peşmerge kentin dışındaki Geyari kontrol noktasını terk etmek zorunda kalırken, Birleşmiş Milletler tarafından 1998’de kurulan ve 11 bin kişinin yaşadığı Mahmur Kampı’nda da alarm verildi, kamp boşaltılmaya başlandı. Al Jazeera’nin ulaştığı kaynaklar, kampın tedbir amacıyla boşaltıldığını söylerken, Erbil’deki güvenlik önlemlerinin ise artırıldığı duyuruldu.

‘Kampı boşaltmamızı PKK istedi’

Erbil’e kaçanlardan Zeki Gori, telefonla Al Jazeera’ya yaptığı açıklamada Mahmur’da sadece erkeklerin kaldığını, peşmergenin Mahmur’a yakın bir noktada çatışmayı sürdürdüğünü aktardı.

Kampı boşaltmalarını PKK’nin istediğini söyleyen Gori, Kandil’de yeni bir kamp kurulacağınının söylendiğini, kendilerinin de Erbil’e doğru hareketlendiğini ifade etti.

mahmur_6agu_1

Mahmur’da çatışma, Erbil’de endişe

Reuters’e konuşan Peşmerge Bakanı Cabbar Yaver de IŞİD’in son günlerde Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin alanlarındaki ilerleyişi üzerine savunma taktiğinden saldırı taktiğine geçtiklerini ve IŞİD ile çatışmaları yoğunlaştırdıklarını dile getirdi.

IŞİD’in Mahmur’a kadar ilerlemesi Erbil’de de paniğin artmasına yol açtı. Benzin satış noktaları önünde kuyruklar oluştu, benzin alabilenler Şaklava, Barzan ve Selahaddin gibi yerleşim birimlerine doğru hareketlenmeye başladı. Yoğunluk nedeniyle GSM hizmeti çöktü, telefonlar kilitlendi.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani peşmergenin Sincar’a doğru ilerlediğini söyleyerek halkı sükunete davet ederken, İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasında ise Kürt bölgesinin denetiminin tamamen peşmergede olduğu söylendi.

Musul’da IŞİD’e peş peşe saldırılar

Irak merkezi hükümeti de Musul’da IŞİD güçlerine yönelik hava saldırısında ise 60 kişinin öldürüldüğünü duyurdu. Görgü tanıkları bombalama sırasında IŞİD’in hapishane ve mahkeme olarak kullandığı binanın hedef alındığını söyledi.

Anadolu Ajansı da peşmerge ile PKK-YPG’nin 100 askeri araç, uçaksavar, dokça ve tanklarla Musul’un Mahmudiye köyünü kuşattığını belirtti.

Al Jazzera’nin haberine göre ise peşmerge birlikleri sabah saatlerinde Musul Barajı’na yakın eski Musul semtine ağır silahlarla bir operasyon düzenledi. Operasyonda çok sayıda IŞİD militanı öldürüldü, IŞİD’e ait 4 adet hummer marka zırhlı araca ve silahlara el kondu.

Musul’da IŞİD’in ağır silahlarının bulunduğu söylenen Arabiye semtinde ise akşam saatlerinde şiddetlenen çatışmalarda 16 IŞİD militanı öldürüldü.

IŞİD Tilkef’i ele geçirdi

Öte yandan gün içerisinde yaşanan çatışmalar sonucunda IŞİD, Duhok ile Sincar arasındaki Tilkef kasabasını da ele geçirdi. 6 bin kişinin yaşadığı ve çoğunluğunu Ezidilerin oluşturduğu Tilkef’te yüzlerce kişi dağlara kaçarak kurtuldu. Bölgedeki kaynaklar ise IŞİD’in Tilkef’te yeni bir katliam yapabileceğini aktardı.

Sendika.Org, Al Jazeera, BBC Türkçe, Reuters, RT

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*