Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » İSDEMİR suç işliyor

İSDEMİR suç işliyor

Çelik-İş’in İSDEMİR’de başlatmış olduğu grev 4’üncü gününde kararlılıkla sürüyor. Grev sonrasında işçiler üzerindeki baskıların daha da arttığını söyleyen grev gözcüsü, İSDEMİR yönetiminin temsilcilerin işletmeye girmesini engelleyerek suç işlediğini ifade etti.

Grev gözcüsü grevle birlikte İSDEMİR yönetiminin sahada baskıları artırdığını belirterek, “İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) yasası bahane edilerek sendika temsilcilerinin sahaya girişleri yasaklandı. İsdemir Anayasası adı altında yeni kurallar duvarlara asılıyor. İşletme içerisinde sendikanın dağıttığı bildiriler yırtılıyor. Sendika yöneticileri işletmeye ancak zabıt tutarak girebilirken saha temsilcilerinin işyerine giriş ve çıkışları yasak” dedi.

Sitenin bulunduğu tarafa “Saddam Kapısı” adı altında yeni bir kapının açıldığını söyleyen grev gözcüsü, “Aslında bu kapı 1993 yılındaki 35 günlük grevde açılmış ancak 20 yıldır bu kapı kullanılmıyordu. Sendika ile çalışan işçilerin ilişkisini kesmek için bu kapı yeniden açıldı. Şu an içeride 2 bin 400 işçi çalışıyor. Önümüzdeki hafta içerisinde bu sayı 1600 olacak. Grev kapsamı dışında olan işçilerin sayısı 1600. Ancak şu an çalışan işçilerin üzerinde sürekli baskı uygulanıyor. Bu işçilere sürekli karne çıkarma teklifiyle greve katılmaları engellenerek grev kırıcısı olmaya zorlanıyorlar. Benim bu söylediklerim aslında tüm işçilerin yaşadıklarıdır. Biz geç kalmış ve bize vadedilen haklarımızın verilmesini istiyoruz. Bu güne kadar kriz bahane edilerek haklarımız gasbedildi” diye konuştu.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULACAK

Önceki gün İSDEMİR’in Doğuş Kapısı önünde 1500 işçiye konuşan Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Cengiz Gül yaptığı konuşmada, fabrika yönetiminin işçinin örgütlü yapısına yüzde 6 oranında ücret zammı önerirken, başmühendisler aracıyla greve katılmayan işçilere yüzde 30 zam önerdiğini söyledi. İSDEMİR ve OYAK yönetiminin suç işlediğini belirten Gül, “İSDEMİR’de grev kırıcılığı yapılıyor. İşçiye psikolojik baskı yapılarak, suç işleniyor. Yönetim hukuk dışı davranıyor, bununla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunacağız” diye konuştu.

UYUTMA YÖNTEMİ

İSDEMİR’de süren grev kapsamındaki 1600 işçi, enerji santrali, yüksek fırınlar ve kok ünitesindeki çalışmayı ‘uyutma’ yöntemiyle sürdürecek Fabrikada üretim tamamen durdu. İSDEMİR, grev nedeniyle her gün yapması gereken 15 bin tonluk üretimi de yapamayacak.

İSDEMİR İŞÇİSİ HAKKINI DİRENEREK KAZANACAK

Bir yıllık enflasyonun yüzde 8’e çıktığı bir ülkede yüzde 6.30 ücret zammı teklif edildiğini belirten Çelik-İş İskenderun Şube Başkanı Metin Önde, “Ondan sonra da Çelik-İş Sendikası çalışanı maceraya sürüklüyor deniyor. Bu çalışana verdikleri sözler var. Yassı mamule geçtiği gün ücretleriniz bu günkü ücretin en az yüzde elli daha fazla olacak diye verdikleri sözler var. Yassı mamule geçeli 4 sene oldu. Geçen toplusözleşmede kriz var dediler, cebimizden yüzde 35 verdik biz” diye konuştu. Yasal haklarını kullandıklarını ifade eden Önde şöyle konuştu; “Direne direne kazanacağımıza inanıyoruz. Birliğimizi beraberliğimizi muhafaza etmeye çalışıyoruz. Üyelerimizin moral ve motivasyonu üst düzeyde. Bu mücadeleden, hak mücadelesinden başarıyla çıkacağımıza inanıyoruz. Üyelerimizin talebiyle başladık zaten biz bu işe. ERDEMİR’le ücretimizi eşitlemek diye bir iddiamız yok bizim. Mevcut ücretlerimize yüzde 51 zam yapılmasını istemiştik. Onlar da yüzde 6.30 vermişti. Tabii bunun bir pazarlık yolu bir diyalog var. Barış olsa bir orta yol bulunurdu, bir noktaya gelinirdi. Ancak tek taraflı çekildiler masadan ve bir daha da görüşemedik.”

BAŞ TEMSİLCİLİĞE DAHİ SOKMUYORLAR

Genel Müdürlüğün yanındaki merkez temsilciliklerine dahi sokulmadıklarını vurgulayan Önde, “İşletme sahası değil. Orayı da işletme sahasına alıp baş temsilciliğe bizi sokmak istemiyorlar. Girip çıkıyoruz ama biraz zoraki oluyor. Yasal olarak hakkımız var. Onun için de suç duyurusunda bulunduk. Tespit yaptırıyoruz. Yarın büyük bir ihtimalle savcılık gelip tespit yapacak. Giriş hakkımızı tekrar elde edeceğiz. Bunun tek sebebi çalışan arkadaşlarımızla diyaloğu kesmek ama sağ olsun hem yöre halkı, hem yöre siyasileri, hem yöre idarecileri, mülki amirleri, belediyeleri şu anda bize destek veriyorlar. Şu an irtibat yeri olarak burayı (Doğuş Kapısı önünü) kullanıyoruz. Yasal anlamda merkez baş temsilciliğimize gidebiliriz. Orası bizim grev idare merkezimiz. Ama şu anda uyguladıkları keyfi uygulamadan dolayı orayı kullanamıyoruz. Yasaların verdiği her yetkiyi de sonuna kadar kullanacağız. Büyük bir ihtimalle yarın ya da öbür gün bunun kararı çıkacak” diye konuştu. İSDEMİR’de yaklaşık 500 postabaşının formen kadrosuna geçirilerek sendikadan istifa ettirilmek istendiğini de söyleyen Önde, postabaşlarının bu uygulamaya tepkili olduğunu ve böyle bir statü değişikliğini istemediklerini belirtti.

DESTEKLER SÜRÜYOR

İskenderun’daki emekçilerin kendilerini desteklediğini söyleyen Önde şunları söyledi, “Dün demiryolu işçileri buradaydı, belediye işçileri buradaydı, evvelki gün belediye işçileri greve çıkmadan önce geldiler. İskenderun’daki çeşitli kuruluşlarda çalışan dostlarımız hem mesajlarla hem telefonlarla desteklerini açıklıyorlar yanımızda bulunuyorlar. Geniş bir kamuoyu desteğimiz var. Payas’a gittiğinizde esnafı görürsünüz. Her tarafta dövizler, pankartlar. Camlarda yazılar var, “İşçilerin haklı taleplerinin yanındayız” diye. Tabii bu da bizi güçlendiriyor. Gücümüze güç katıyor. Duruşumuzu daha da sağlamlaştırıyor.”

evrensel.net

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*