Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » İşçilerin kararlılığı patrona geri adım attırdı

İşçilerin kararlılığı patrona geri adım attırdı

Taşgök Galvaniz’de çalışırken tazminatsız işten çıkarılan işçilerin kararlılığı patrona geri adım attırdı. Tazminatsız işten çıkarılmalarını kabul etmeyen işçiler patronun tazminatlarını vermesi konusunda kendilerini muhatap almamaları durumunda bugün saat 12:00′da bir basın açıklaması yaparak işyeri önünde oturma eylemi başlatacaklarını duyurmuşlardı.

Bugün sabah işyeri önüne giden Muzaffer AŞÇI ve Şaban ÇETİN isimli işçiler karşılarında patronun çağırdığı polisi buldular. Ostim karakolundan patronun şikayeti üzerine geldiklerini söyleyen polisler işçilere eylemden vazgeçmeleri, burada oturarak birşey elde edemeyecekleri yönünde söylemlerle, eylemi daha başlamadan bitirme çabası içerisine girdiler.

Polisin bu tutumuna karşılık işçilerin cevabı ”biz gerekli yasal başvurularımızı zaten yaptık. Saat 12:00′ye kadar patron bizi muhatap almaz ve bizimle görüşmez ise biz oturma eylemimimizi saat 12:00′de başlatacağız. Bu eylem ne kadar sürerse sürsün. biz hakkımız olanı istiyoruz.” oldu.

İşçilerin kararlı olduğunu anlayan polis patronla görüşme yapmaya gitti. Daha sonra patron işten çıkarılan işçilerle bir görüşme yaptı. İşçiler kazanılmış yasal haklarının verilmesini talep ettiler. Polislerin de olduğu bir görüşme sonucunda patron tazminat ve işçilerin diğer alacaklarını ödemeyi kabul eettiğini belirterek ayın 10′unda maaşları ile birlikte tüm alacakların ödenmesi konusunda anlaşma yapıldı.

İşçiler yapılan anlaşma gereği ayın 10′unda ödeme yapılmadığı takdirde eylem yapmakta kararlı olduklarını görüşmede ifade ettiler.

Basına ve Kamuoyuna

Ostim 56. sokakta faaliyet gösteren Taşgök Galvanizde çalışırken işten tazminatsız işten atma saldırısı ile karşılaşmış, patronun bizi muhatap almaması ve tazminatlarımızı ödememesi durumunda bugün saat 12:00′da bir basın açıklaması yaparak işyeri önünde oturma eylemi başlatacağımızı kamuoyuna ve basına bildirmiştik. Basın açıklaması ve oturma eylemi bilgisini alan patron bizimle bir görüşme yaptı. Yaptığımız görüşmede tazminatlarımızın ödenmesi konusunda Taşgök patronu ile bir anlaşma yaptık. Yaptığımız anlaşamaya göre bu ayın 10′unda tüm alacaklarımız ödenecek. Patronun bu anlaşmaya uymaması durumunda oturma eylemi ve basın açıklaması dahil fiili meşru haklarımızı kullanacağımızı kamuoyu ile tekrar paylaşıyoruz.


İşten atılan Taşgök Galvaniz İşçileri:

Şaban ÇETİN TEL: 0506 473 94 20
Muzaffer AŞÇI TEL: 0553 398 35 55

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*