Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İşçilerin “bayramı”

İşçilerin “bayramı”

Türkiye’nin birçok ilinde işçiler bayramı direniş çadırlarıyla, grev önlükleriyle karşıladı. Soma halkı ise yitirdiği yüzlerce maden işçisini mezarlarını ziyaret etti

Şantuk Tekstil ve Carrefoursa’da işten çıkarma

İstanbul Gaziosmanpaşa-Arnavutköy yolu üzerinde bulunan ve 400 işçinin çalıştığı Şantuk Tekstil’de işçilerin bayram hediyesi işten çıkarılmak oldu. İşverenin 3 işçiyle başlayan işten çıkarma ve sendikadan istifa ettirme baskısı sürüyor.

10524350_10153293328594298_7515199071927669561_nİstanbul Ümraniye Carrefoursa işçileri, kıdem ve ihbar tazminatları ödenmeden 25 Temmuz’da işten çıkarıldı. İşçiler bunun üzerine eylem yaptılar. 32 işçiyi işten çıkaran Carrefoursa yönetimi, işten çıkardığını dahi işçilere tebliğ etmedi.

alanyaAlanya Devlet Hastanesi’nde direniş 112. gününde

Alanya Devlet Hastanesi’nde ihale değişikliği sonrası işçilere imzalatılmaya çalışılan usulsüz iş sözleşmelerini imzalamayan taşeron sağlık işçileri, haklarını savunmak için DİSK’e bağlı Dev Sağlık iş sendikasında örgütlendi. Başlatılan sendikal örgütlenme çalışmasını hastane yönetimi engellemek için işçilere baskı yaparak, keyfi uygulamalarla işçileri işten çıkardı. Sendika temsilcisi 2 işçi direnişlerini kurdukları çadırda devam ettiriyor.

koüKocaeli Tıp Fakültesi’nde direniş 55. gününde

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde taşeron firmalar aracılığı ile çalışan ve Dev Sağlık İş’te örgütlü işçilerin 28 Mayıs’taki bir günlük uyarı grevinin ardından hastane yönetimi sendikanın 5 işyeri temsilcisini işten çıkardı. Fiili toplu iş sözleşmesi, grev ve sendikal hakları için defalarca üniversite yönetimi ile görüşen sendika, taleplerinin yerine gelmemesi üzerine işçilerle birlikte grev kararı aldı. Bir günlük uyarı grevinde hiçbir müdahalede bulunmayan üniversite, eylemin ardından 4 gün sonra 5 işçiyi işten çıkardı. İşçiler hastane bahçesinde direnişlerini sürdürüyor.

manset-sütasSÜTAŞ’ta direniş 94. gününde

SÜTAŞ’ın Aksaray ve Karacabey’deki fabrikalarında çalışan işçiler Tek Gıda İş sendikasında örgütlenerek, yetki aşamasına geldi. İşverenin baskılarına direnen işçiler sendikal örgütlenmeyi sürdürdü. Yetki aşamasında yüzde 40’ın üzerinde örgütlülük sağlayan sendika üyeleri, işveren tarafından performans bahane gösterilerek işten çıkartma saldırısı ile karşılaştı. 18 kişi ile başlayan işten çıkarma, sosyal medyada dolaşan direniş mesajlarını “beğendiğini” ifade ettikleri için atılan 8 işçi ile birlikte 26′ya yükseldi. Fabrikada çalışmaya devam eden işçilerin e-devlet şifreleri toplanarak sendikadan istifa ettirildi.

mt-reklamMT Reklam’da direniş 76. gününde

Kocaeli Çayırova’daki MT Reklam’da sendikalı oldukları için 38 işçi 13 Mayıs’ta işten çıkarıldı. İşten çıkarmaların üzerine fabrikadaki işçiler DİSK Birleşik Metal-İş öncülüğünde direnişe geçti. Şirket, işten çıkarma saldırılarını sürdürdü ve işten çıkarılan işçilerin sayısı 45′e ulaştı. Fabrikadaki diğer işçilerse işe giriş ve çıkışlarda direnişteki arkadaşlarını ziyaret ediyor, yemek boykotları örgütlüyor.

kent-gıdaKent Gıda’da 800 işçi 13 gündür grevde

Kocaeli Gebze’de kurulu Kent Gıda (Mondelez) Fabrikası’nda Tek Gıda-İş ile fabrika yönetimi arasında süren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine 782 işçi 15 Temmuz’da greve çıktı. 23 Temmuzda Kent Gıda işverenleri Tek Gıda-İş’le yaptıkları görüşmede maaşı 1500 TL’den düşük olan işçilere, ilk 12 ay için toplam 360 TL zam önermişti. İşveren, maaşı 500 TL ve üzeri olan işçiler için ise 12 ay için toplam 310 TL zam teklif etmişti. İşçiler yapılan referandum sonucu bu teklifi kabul etmeyerek greve devam etme kararı aldı.

kimberlyKimberly Clark’ta 240 işçi 35 gündür grevde

İstanbul Pendik Kavakpınar’da üretim yapan Kimberly Clark fabrikasında örgütlü olan Tümka-İş  TİS görüşmelerinin sonucunda taleplerinin kabul edilmemesi üzerine 24 Haziran’ı 25 Haziran’a bağlayan gece 00.05′te fabrikaya grev kararını astı. 26 Haziran’dan bu yana Kimberly-Clark fabrikasında grevde olan 236 işçi, fabrika yönetiminin grevi kırma girişimlerine rağmen kararlılıkla mücadeleye devam ediyor. Grevci işçiler her sabah saat 10.00’da fabrikanın karşısına kurdukları çardağın önünde toplanarak, işyeri yönetimini protesto ediyorlar.

Yıldız Entegre işçileri yandaş sendikaya direniyor

Kocaeli’nde Yıldız Entegre’de çalışan 400 işçi, 11 Temmuz’da Hak-İş’e bağlı Ağaç-İş Sendikasının kendilerinden habersiz TİS imzalanması üzerine direnişe geçti.

fenisFeniş’te 10 aylık direniş

Kocaeli Gebze’de 638 işçinin çalıştığı FENİŞ Alüminyum fabrikasında, işveren tarafından zarar ettiği gerekçe gösterilerek 6 Eylül 2013 tarihinde üretime ara verilmesiyle ihbar tazminatları ve ücretlerini almayan işçilerin fabrikayı işgal ederek başlattıkları direniş sürüyor. Türkiye’nin en uzun soluklu fabrika işgal eyleminde 10 aydır direnen işçiler, talepleri karşılanıncaya kadar mücadelelerini sürdürmekte kararlı.

sisecamiscisiBayramda ‘Milli güvenliğimiz ve sağlığımız’  grevlerden etkilenmedi

5 bin 800 Şişecam işçisinin 27 Haziran’da grevinin ertelenmesinin ardından geçtiğimiz günlerde maden işçilerinin grevi de yasaklanmıştı. Bakanlar Kurulu, Çöllolar Kömür Sahası işyeri ile Çayırhan Kömür İşletmesi’nde 1250 işçinin grevinin, “genel sağlığı ve milli güvenliği bozucu nitelikte olduğu” bahanesiyle 60 gün süreyle ertelenmesini kararlaştırmıştı.

Sendika.Org 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*