Anasayfa » DÜNYA » İşçileri ezilen ulusa, ezilen ulusu “teröriste” benzeten seçim reklamı

İşçileri ezilen ulusa, ezilen ulusu “teröriste” benzeten seçim reklamı

İsrail’de hükümet partisinin yakındaki seçimler için gösterime soktuğu bir reklam filmi infial yarattı.

Seçim reklamında önce bir liman işçisi, “Likud, hiç bir şey yapmadan eskisi kadar çok para kazanmamı engelledi” diyor. Ardından bir kamu çalışanı, “Likud, oturduğum yerden bütçeyi yememi engelledi” diyor. En sonu bir “terörist”e benzetilmiş bir Filistinli “Likud, benim elimi kolumu bağladı” diyor.

Filmin, işçileri asalak ve “terörist”ler ile aynı kefeye koyması işçilerin büyük tepkisini çekti. İşçi sendikaları konfederasyonu Histradut başkanının “işçilerin teröristlere (aslında Filistin halkına) benzetilmesini protesto” eden açıklaması ise, Filistin halkına “terörist” gözüyle bakan aynı zihniyetin ürünü olduğu için, aynı ölçüde tepki çekti.

AKP’nin de İsrail’li kankisinden bir şeyler öğrenmesini, Türk bayrağı retoriklerini bırakıp daha “sosyal içerikli” işçi, kadın, alevi, kürt düşmanı seçim filmlerini merakla bekliyoruz.

Örneğin reklamın ilk bölümünde, bir maden işçisi “AKP halen ölmemiş maden işçilerinin işçi sağlığı ve güvenliği konusunda kılını kıpırdatmayarak, bizim patronları ve devlet bütçesinin soymamızı engelledi!” der, ikinci bölümde üstleri çıplak, alınları siyah bantlı ve elleri eldivenli “Gezi”ciler, “AKP bizim türbanlı ve bebekli bacıya saldırmamızı engelledi!” der. Bu seçim filmi gösterildikten sonra, Türk-İş başkanı çıkıp, “işçilerin Gezicilere benzetilmesini” protesto eder…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*