Anasayfa » BASINDAN » İşçiler vinci işgal etti

İşçiler vinci işgal etti

TOKİ’de işçiler, ödenmeyen ücretleri için şantiyedeki kule vinci işgal etti

Her türlü kuralsızlığın hüküm sürdüğü şantiyelerde alınmayan iş güvenliği önlemleri sonucu yaşanan iş cinayetleri, gasp edilen ücretler, kötü barınma koşulları ve insan sağlığını tehdit eden yemekler inşaat işçilerinin sık sık karşılaştığı sorunların başında gelmektedir. Ekmek parasını kazanmak için çalıştıkları şantiyelerde tüm bu kuralsızlıklar yetmezmiş gibi birde bunlara insan onurunu ayaklar altına alan hakaret, aşağılama, tehdit ve küfürler ekleniyor, o da yetmiyor; paraya ihtiyaç duydukları bayram öncesinde işçilerin parası yatırılmıyor. İnşaat İşçileri Sendikası’nın daha bu sabah basına yansıyan eyleminde olduğu gibi, aynı pervasızlık ve hak gaspı bu seferde Zonguldak’taki Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) konutları inşaatında karşımıza çıkıyor.

Taşeron firmada çalışan inşaat işçileri bayram öncesi 2 aylık ücretleri ödenmediği için iş bırakıp kule vincine çıkarak eylem başlattı. Çınartepe Mahallesi’nde geçen ocak ayında temeli atılan 63 blok, 766 konut, 1 cami ve 4 ticari merkezden oluşan Üzülmez TOKİ Projesi inşaatının yüklenici firmasının taşeronu olan şirkette çalışan işçiler, Kurban Bayramı öncesi ücretleri ödenmediği için gece inşaatın çatısına çıktı. Polisin ikna etmesi üzerine çatıdan inen işçiler, bu sabah saatlerinde bu kez inşaat alanındaki kule vincine çıkarak eylem başlattı.

’70 İŞÇİ 2 AYDIR ÜCRET ALAMIYOR’

Polis, vince çıkan 8 işçiyi ikna etmeye çalışırken, 1 işçi, kendilerini ikna etmeye çalışan polislerle konuşmak için vinçten indi. İşçi, ücretleri ödenene kadar eylemi sürdüreceklerini belirtti. Vincin üzerinde basın mensuplarının telefonla görüştüğü vinçteki işçilerden 32 yaşındaki Faysal Bekmez, 70 kişi olduklarını ve 2 aydan bu yana ücret alamadıklarını söyledi.

Bekmez, konuşmasının devamında şunları belirtti:

“Bizi hep oyaladılar. Bu parayı almadan inmemeye kararlıyız. 5 aydır buradayız. Duvarcı, dış cephe mantolama, sıvacı ve alçıcı var. Bayrama memlekete gidemedik. Paramız yok. Çocuklarımız ailemiz mağdur oldu. Bazı arkadaşları gönderdik memleketlerine. ‘Biz paranızı alıp göndereceğiz’ dedik ama alamadık. 10 gündür, belki daha fazladan beri bekliyoruz.”

Yüklenici firma yetkilileri ise taşeron firmaya ödeme yapıldığını, işçilerin kendi şirketleri ile sorunları olduğunu ileri sürdü. Polis işçileri ikna etmek için çalışmasını sürdürüyor.

kaynak:insaatişçilerisendikası

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*