Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İşçiler kendilerini fabrikaya zincirledi

İşçiler kendilerini fabrikaya zincirledi

Manisa’da kurulu bulunan Accell Bisiklet San. A.Ş. (BİANCHİ) fabrikasında işten çıkarılan işçiler, kendilerini bahçesindeki demir korkuluklara zincirledi.

Manisa’da kurulu bulunan Accell Bisiklet San. A.Ş. (BİANCHİ) fabrikasında 19’u Türk Metal üyesi 21 işçinin işten atılmasına tepkiler dinmiyor. İşçiler, fabrika önünde bir araya geldi, işe geri dönene kadar eylemlerini sürdüreceklerini kaydetti.

İşten çıkartıldıkları fabrikanın önünde davullu zurnalı eylem yapan işçiler, kendilerini fabrikanın bahçesindeki demir korkuluklara zincirledi. Polis 6 işçiye müdahale etti. Yaşanan gerginlin ardından Türk Metal Sendikası Manisa 1 Nolu Şube Başkanı ve Türk-İş Ege temsilcisi Hüseyin Özben, araya girerek, zincirleri çözdürdü.

Özben daha sonra yaptığı açıklamada, 1 Nisan günü yapılan eylemden sonra 13 sendikalı üyelerinin daha işten çıkartıldığını ifade etti.

Özben fabrikada yaşananları şöyle anlattı: “2006-2007 yılında fabrikada sendikal mücadeleyi başlattık. O yıllarda da fabrika sendika yüzünden 53’ü üyemiz olan 84 arkadaşımızı işten çıkarttı. 84 arkadaşımız, hakkını yasal yollardan arayarak ve açtıkları davaları kazanarak işlerine geri döndüler. 2001 Ocak ayında fabrikada tekrar sendikal çalışmalar başlatıldı. Yine sendikayı hazmedemeyen fabrika yöneticileri, işçiler üzerinde baskı kurmaya başladı. Ardından 31 günü 6 arkadaşımızı ve 1 Nisan günü 13 arkadaşımızı işten çıkarttı. Fabrika yöneticileri, bize ‘1 hafta, 10 gün eylem yaparlar, sonra giderler’ diyor. Bizim mücadelemiz devam edecek. Fabrikada 90 sendikalı üyemiz daha var. Hem işten çıkartılan, hem de çalışan sendikalı arkadaşlarımız için mücadelemiz artarak devam edecek. Ayrıca haklarını hukuksal yollarda arayıp, arkadaşlarımızı odalara çekip tehdit eden fabrika yetkilileri hakkında da dava açacağız” dedi.

İşçiler sık sık “İş ekmek yoksa barış’ta yok”, “Direne direne kazanacağız”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz” sloganları attılar.

İşçilere, Türk Metal, Tek Gıda-İş, Deri-İş, Hava-İş, TÜMTİS, Petrol-İş, Yol-İş, Tes-İş yöneticileri destek verdi.

Kaynak: ETHA

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*