Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » İşçiler ihanetçi sendikayı bastı, şube başkanı istifa etti

İşçiler ihanetçi sendikayı bastı, şube başkanı istifa etti

Düzce Standard Profil‘de bugün başlayacak olan grev, ihanetçi sendikanın gece yarısı satışına takıldı. Petrol-İş sendikası ile Standard Profil patronları arasında yapılan görüşmeler sonucunda saat 05.00’de toplu sözleşme imzalandı.

Greve başlamak üzere işyerine gelen işçilerin satış sözleşmesine tepkisi sert oldu. 200 işçi iş başı yapmayarak Petrol-İş sendikasının bulunduğu binayı bastı.  Gece yarısı işçilerden habersiz imzalanan sözleşmeyi kabul etmediklerini, sözleşmenin feshedilmesini istediklerini belirten işçilere, Petrol-İş Düzce Şube Başkanı Ünal Akbulut tarafından, ”bir kez imzaladık artık iki yıl birşey yapamayız” yanıtı verildi. Sendikacıların tutumu işçileri daha da öfkelendirirken, Petrol-İş’in sokağı eylem alanına dönüştü.

Tepkileri bastırmak amacıyla binaya gelen Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın‘da işçilerin öfkesinden nasibini aldı. Sendika patronu, işçilerin öfkesinden kaçabilmek için polis korumasına muhtaç kaldı ve ancak polis eşliğinde binaya girebildi. Bu sırada işçiler Petrol-İş bayrağını ateşe verdiler. Petrol-İş binasının balkonundan Mustafa Öztaşkın tarafından yapılan açıklamada öfkeyi dindiremedi. İşçilerin bir kısmı sendika önünde beklemeyi sürdürürken bir kısmı fabrikanın önüne gitti. Fabrikada çalışan tüm vardiyalar iş bıraktı, fabrikanın önünde de alkış ve sloganlar yükselmeye başladı.

Şube Başkanı Ünal Akbulut istifa ettiğini açıklamak zorunda kaldı. Buna karşın işçiler Ünal Akbulut’a yönelik linç girişimde bulundu, sendikacıyı işçilerin elinden biber gazı kullanan polis kurtardı. Sendika başkanı polis aracına bindirilerek uzaklaştırıldı.

Saat 12.30’da işçiler Düzce-Akçakoca karayolunu çift taraflı olarak trafiğe kapattı. Karayolu üzerinde 1 km’yi bulan araç kuyrukları oluştu.

Eylemler sürerken işyeri temsilcileri tarafından sendika başkanının istifa ettiği ve işçilerin istedikleri kişiyi başkan seçebilecekleri, yönetimi değiştirebilecekleri duyuruldu.  İşçiler kendi aralarında toplantı yapma kararı aldı. İşçiler ya sendika yönetiminin tümden değişmesini, kendi istek ve beklentilerine uygun bir yapıya dönüşmesini ya da sendikadan istifa ederek başka bir sendikaya geçiş yapmayı düşüneceklerini açıklıyorlar.

sprof3

sprof4

 

sprof5

sprof7

 

Bir yorum

  1. bu işçilerin davranşı tüm sendika ağalarına bir ders olsun özeliklede koop iş sendikasına pratikerde işçileri nasıl satılar işçiler tazminatını alamadılar milli eğitimde işçiye danışmadan tis imzaladılar koop iş sendikası hiç bir yerde işçilerin iradesine saygı duymamış temsilci seçimi işyerlerinde yapmamakta herşey atama genel başkanın şoforu sendika genel merkez delegesi adı işçi sendikası kısacası işçlerden aydat toplayan holding bir kaçtane örgütleme uzmanı işe almış işyerlerinde üye yapın üyelerimiz çoğalsın aydat alalım pastada sizinde payınız çoğalsın bu petrol iş üyelerinin çıkışı hem bozuk düzen siyasetine hemde sahte sendikalara ders olacak geliyor genel grev genel direniş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*