Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İşçi sınıfının durumunu değiştirmeden hiçbir şeyi değiştiremezsiniz!

İşçi sınıfının durumunu değiştirmeden hiçbir şeyi değiştiremezsiniz!

eskisehir_fordAçıklanan 2016 yılı Ekim ayı resmi işsizlik rakamları, Türkiye kapitalizminin krizini bir kez daha doğruluyor. TUİK’in işsizlik tanım ve istatistiklerinde pek çok “rötuş” yaptığı, gerçek işsizlik düzeyinin bir bölümünü istatistik yalanlarla gizlediği bilinmesine karşın, mızrak artık çuvala sığmıyor.

Türkiye genelinde (15+) işsizlik 2016 Ekim ayında, bir önceki yıla göre yüzde 1.3 (500 bin kişi!), bir önceki aya göre ise yüzde 0.5  (200 bin kişi!) arttı. Toplam işsiz sayısı 1 yılda yarım milyon kişi artarak 3 milyon 650 bin kişiye ulaştı.

Genç işsizliği (15-24 yaş arası) oranı ise yüzde 1.9 artışla, yüzde 21.2…

TUİK’in verdiği istatistiklerde dikkat çeken bir olgu da şu: Aylara göre işsizlik oranı dalgalanmalarında, her zaman en yüksek işsizlik oranı Ocak ayı veya ilk birkaç aydadır. Bu, yılbaşının hemen öncesinde asgari ücret artışı olduğu ve yıllık ücret zammı yapılması gerektiği için, patronların en fazla işçi çıkartarak ücretleri en alt düzeyde tutma taktiğinden kaynaklanır. İşsizlik oranı sonraki aylarda hafif iniş, yılın ikinci yarısında hafif çıkış göstermekle birlikte, olağan koşullarda hiçbir zaman Ocak işsizliğini geçmez.

Geçtiğimiz yılın 3. çeyreğinde ise, son 7 yıldır görülmeyen bir şey oluyor. Ve üçüncü çeyrekten itibaren işsizlik, Ocak ayı işsizliğini solluyor. Geçen yılın Temmuz-Ekim dönemi, doların da sıçramalı tırmanışa başladığı dönemdir. Burjuva devlet iktidarı, işçileri “dolar bozdurun” diye güdümlerken, bir yandan da işten atmalar hızlanıyordu.

Kimileri, OHAL ve Başkanlık dayatması ekonomik krize yol açıyor diye, kapitalist sistemi aklama derdinde. “OHAL kaldırılsın, Başkanlıktan vazgeçilsin ekonomi 3 ayda düzelir” diyenler bile var! Tersine, kapitalist sistemin kriz ve çürümesi, kapitalist devletin kriz ve çürümesini, OHAL vbyi dayatıyor olmasın?

O “parlamenter OHAL başkanlığı partisi TÜSİAD cumhuru” veya “cumhur fesih parlamentosu sermaye sultanlığı” seçeneklerinde veya referandumda, 6 saatlik işgünü herkese iş, işçi sağlığı güvenliği, asgari ücret, örgütlenme ve eylem özgürlüğü, sınıfsal-toplumsal-cinsel-ulusal-ekolojik köleliği reddetme özgürlüğü var mı?

İşçiler, işsizlik, tırmanan enflasyon, tırmanan iş katliamları, sıfır zam, grev ve direniş yasakları, çürümüş devlet-rejim, daha gelmeden çürümüş anayasa-başkanlık, çürümüş parlamenter ahır kıskacına alınmış durumda.

İşçi sınıfı bu kuşatmayı yarmak zorunda. Boğazına çökmüş kapitalist sistemle hesaplaşmadan tepesine çökmüş burjuva devlet çakallarını ve çakallık devletini de süpüremeyeceğini görmek zorunda.

İşçi sınıfı devrimcileri bu kuşatmayı yarmak zorunda. İşçi sınıfının durumunu değiştirmeden, hiçbir şeyi değiştiremeyeceğini görmek zorunda.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*