Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İşçi sağlığı talebiyle 3 gün yemek boykotu

İşçi sağlığı talebiyle 3 gün yemek boykotu

PETROL-İŞ Ankara Şubesi MKE Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikası’nda işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin yetersizliği, ücret dengesizlikleri ve taşeronlaştırmaya karşı üç gün üst üste yemek boykotu yaptı. Şube Başkanı Şuayip Gül, sorunlarının çözülmesini istedi.

Elmadağ’da bulunan MKE Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikası’nda Petrol-İş Ankara Şubesi üyesi işçiler 20-21 ve 22 Kasım günlerinde üç gün yemek yemedi. Bugüne kadar işçi sağlığı ve güvenliğine ilişkin taleplerine yanıt gelmemesi, ücret dengesizlikleri ve taşeronlaştırma eylemin nedenlerini oluşturdu.

Petrol-İş Ankara Şube Başkanı Şuayip Gül, “Bu işyerindeki sorunlarımızın temelini işçi sağlığı ve güvenliği, ücret dengesizlikleri ve taşeronlaşma oluşturmaktadır” dedi.

Tehlike oluşturan makineler ve zehirli-zararlı hammaddelerin risklerinin azaltılması için gerekli adımların atılmasını isteyen Gül, iş kazalarını önlemek üzere gereken tedbirlerin alınması, uygun araçların bulundurulması ve diğer iş güvenliği tedbirlerinin devamlı suretle izlenmesinin de şart olduğunu söyledi.

ÜCRET DENGESİZLİĞİ GİDERİLSİN

Gül, fabrikanın üretim binalarının, kullanılan alet edevat ve makinelerin son derece eski ve üyelerinin sağlık ve güvenliğini tehlikeye soktuğunun altını çizdi. Gül, yemekhaneler, soyunma yerleri, lavabolar ve tuvaletlerin hijyenik olmayan koşullarının da çalışanların sağlığını etkilediği gibi insan onuruna da yakışmadığını söyledi.

Ücret dengesizliklerine de vurgu yapan Gül, bu dengesizliklerin giderilmesini, kıdem zamları verilmesini, giderek yaygınlaşan hizmet alımlarından vazgeçilmesini istedi. Gül, “Aynı kurum içinde çalışanların ücretlerinin ayrım gözetmeden yaşanabilir makul bir seviyeye çekilmesi sağlanmalıdır” diye konuştu.

Fabrika müdürlüğü ile MKE Genel Müdürlüğü yetkililerinin suçu birbirlerine attıklarını belirten Gül, makamlar arasında etkin bir koordinasyonla sorunun çözülebileceğini söyledi.(Ankara/EVRENSEL)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*