Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » “İşçiler örgütlenme sorunlarını tartışıyor” forumu yapıldı

“İşçiler örgütlenme sorunlarını tartışıyor” forumu yapıldı

İşçi Konseyi Girişimi ve İşçi Meclisi’nin düzenlediği, “İşçiler Örgütlenme sorunlarını
çözümleriyle birlikte tartışıyor” paneli 17’15’de başladı, 21:00’de sona erdi.

Çeşitli sektörden işçilerin katıldığı panelde iş yeri sorunları, örgütlenme sorunları konuşuldu. Panel İşçi Konseyi ve İşçi Meclisi’nin ortak bildirisi okunarak başlandı. Panel’e Veli Saçılık ve KHK direnişçileri, hali hazırda sokakta direnen Real işçileri,  bazı sendika temsilcileri ve uzmanları da katıldı.

Panel’de ilk sözleri inşaat işçileri aldı, inşaat alanlarında çalışma ve örgütlenme sorunlarına değinilirken, Torunlar Center’de asansörde öldürülen 15 arkadaşının suçluları mahkeme tarafından toplamında 60 liralık bir para cezasıyla, kişi başına 5 bin liralık bir değer biçilerek davanın sonlandırıldığını ifade etti.

Real işçileri sendikanın kendilerini yolda bıraktığını, direniş süreçlerinde bir çok kurumun direnişe destek vermediğini, Disk Başkanı Kani Beko’nun direnişlerine yakın mesafede olmasına rağmen ziyarette bulunmadığını belirtti.

Sendikalarının patronun yanında yer aldığını ve sokakta ancak gaz, cop yersiniz, dediğini ve kendilerine Real için iflas masasını ummaları yönünde ikna etmeye çalıştıklarını belirtti.

Adana’dan market işçisi katıldı ve markette işe  ancak istifa mektubu imzalayarak girebildiğini ifade etti.

Tekstil işçileri söz alarak, OHAL’in ilk defa olmadığını, her dönem kendilerine karşı kullanıldığını, işçi sınıfına bir saldırı aracı olduğunu ifade etti.  Gezi Parkı direnişinin neden olduğunu düşünmek gerekiyor, dedi.

Emekli Sen’den katılan bir işçi, burjuvazi için en güzel emekli ölü emeklidir, dedi.

KHK direnişçileri Veli Saçılık’ın aralarında olduğu konuşmada, KHK’lar gidecek biz kalacağız, sloganları atıldı.

Veli Saçılık, bölük, pörçük parçalanmış bir işçi sınıfı için, yeniden ayağa kalkma zamanı, diyerek sözlerini bitirdi.

Çevirmen işçisi söz aldı, son süreçte göçmen işçilerle yaptığı röportaj ve onların yaşadıkları sınıfsal sorunlara ilişkin bir talep listesi okudu. Suriyeli işçilerle dayanışma, işçi sınıfının yabancı düşmanlığına karşı mücadele etmesi gerektiğini söyledi.

Bilişim işçileri yaptığı konuşmada, Uluslararası bir markada çalıştığını ifade eden bir yazılımcı, şirketin özel sigortalarını %100’den %80 çekmeleri ve zamanında buna karşı ortak talep ve mail sistemi ile rahatsızlıklarını bildirmeleri sonucunda, özel sigortalarında %90 dayanan bir yükselme olduğunu ama şirketin bu tür istekleri “bireysel”, “demokratik” bir biçimde yapılmasını istediğini, birlikte mail atılmamasını istediklerini ifade etti. Onlar bireysel olarak gel, özel konuşalım, maaşını da yükseltiriz, bir şekilde yaparız sana bir şeyler, diyorlar ama birlikte hareket etmemizi istemiyorlar, diyerek bu sorunun ekonomik taleplerden ibaret şeyler olmadığını da ayrıca vurguladı.

Diğer bilişimci yaptığı konuşmada, kendi iş yerlerindeki 24 saatte varan çalışma sistemini, sigortasız, yarı sigortalı, göçmen işçilerin çalışma şeklini ifade ederek, çalışmanın kendisi, iş yerlerini aşmıştır, sermaye zamanın tüm anlarına nüfus etmiştir. Değişen üretim ve sınıf yapısına göre bir program, plan ve strateji, örgütlenme yöntemi gerekliliğini ifade etti. Etkinliklerin bir yere kadar olduğunu, beklenmemesi ve artık somut pratik yöntemlerin denenmesi gerektiğini ifade etti. Ya patronlar atacak, bunlara devam edecek, ya da biz iş yerinden onları atacağız, mücadele edeceğiz, bu kastlamış sistem, biz bir şey yapmadan yerinden oynamaz, biz bu taşları yerinden oynatmadan taleplerimizi ve sınıfı gündemleştiremeyiz, dedi.

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*