Home » GÜNÜN İÇİNDEN » İşçi mezarı AVM açıldı

İşçi mezarı AVM açıldı

Esenyurt’ta 11 inşaat işçisinin yaşamını yitirdiği Marmara Park AVM’nin açılışı gerçekleşti.

İsyan eden aileler, “Şaşalı reklam kampanyalarıyla Marmara Park AVM açılış duyuruları yapılmakta, her yer ışıltılı, alışveriş yapanlar mutlu ve cennet gibi. Daha 11 işçi kardeşimizin, evladımızın, canımızın senesi dolmadan!” dedi.

Esenyurt’ta 12 Mart’ta inşaatında çalışan 11 işçinin çadırda çıkan yangın sonucunda yaşamını yitirdiği 200 milyon euroluk Marmara Park AVM’nin açılışı gerçekleşti. Lüks alışveriş merkezi sabah saatlerinde görkemli bir şekilde açıldı. Alışveriş merkezinin içinde bulunan teknoloji mağazasındaki indirimden faydalanmak için binlerce kişi gece saatlerinden itibaren sıraya girdi. Günde 70 lira kazanmak için Ordu, Van, Tokat, Sivas ve İstanbul’a gelerek alışveriş merkezinin inşaatında çalışmaya başlayan ve yanarak can veren 11 işçinin aileleri ise isyan etti.

AVM’nin önüne gelen aileler, “Bu alışveriş merkezinin inşaatında 11 işçi hayatını kaybetti” pankartı açarak, “İş kazası değil bu bir cinayet”, “Sorumlular belli adalet istiyoruz” sloganları attı. Aileler adına açıklama yapan yangında hayatını kaybeden Barış Kıyak’ın kardeşi Damla Kıyak, “Şaşaalı reklam kampanyalarıyla Marmara Park AVM açılış duyuruları yapılmakta, her yer ışıltılı, alışveriş yapanlar mutlu ve cennet gibi. Daha 11 işçi kardeşimizin, evladımızın, canımızın senesi dolmadan! İnsanda bir parça utanma ve haya olur diyoruz” dedi. AVM’yi inşa edenlerin sanık olarak mahkemede yargılanırken, hiçbir sorumlulukları yokmuş gibi davranmalarının canlarını acıttığını belirten Kıyak, “Sanki işçileri çadırlarda, balık istifi gibi barındıran onlar değil. Sanki kanunların emrettiği iş güvenliği tedbirleri almayan onlar değil” diye tepki gösterdi. Kıyak bunun iş kazası değil cinayet olduğunun altını çizerek, “Biz acımızla, kederimizle, öfkemizle insanlığı ve onuru temsil ediyoruz. Ya siz neyi temsil ediyorsunuz” diye sordu. İşçilerden İsa Topal’ın ağabeyi İdris Topal da, “Biz adalete güveniyoruz. Daha senesi dolmadan açılış yaptılar” dedi.

Ailelerin ardından İşçi Ölümlerine Son Platformu AVM’yi protesto etti. “İşçiler yanarak ölüyor patronlar zengin oluyor” pankartı açan platform üyeleri adına açıklama yapan Emre Öztürk, AVM’nin 11 işçinin mezar taşı gibi dikildiğini belirterek, yatırımcıların “sorumlular biz değiliz diyerek” olayın üzerinin kapatılmaya çalışıldığını ifade etti. Öztürk, “Bu devran böyle gitmeyecek. Mahkeme salonlarını onlara dar edeceğiz” diye konuştu.

diha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*