Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İşçi Meclisi’nin açıklaması: Katil burjuvazi öldürdüğü işçilerin hesabını verecek!

İşçi Meclisi’nin açıklaması: Katil burjuvazi öldürdüğü işçilerin hesabını verecek!

Hüseyin, Hasan, Muharrem, Yüksel, Ahmet, Köksal, Muhsin ve Satılmış. Kozlu’da öldürüldüler!

Bir işçi neden ölür? Hüseyin, Hasan, Muharrem, Yüksel, Ahmet, Köksal, Muhsin ve Satılmış. Sınıf kardeşlerimiz… Acıyla haykırıyoruz: Bir işçi neden ölür? Diş değil, tırnak değil, bir mendil niye kanar? Mendilimde kan sesleri. Baretsiz başında kömürün isi, kanlı beziyle, ciğerleri metanla dolu bir işçi neden ölür?
Bir patron, bir sermayedar, bir burjuva, bir kapitalist, bir asalak değil de, işçiler neden ölür?

Büyürken sermaye büyür işçinin ölümü. İlik, kan, zehir dolan ciğer, ezilen et, kas, hayal; bir işçi neden ölür?

Gülemiyorsun ya, gülmek işçiler gülüyorsa gülmektir. Hepimiz ne kadar benziyoruz Türkiye’ye. Sınıf kardeşlerimiz, söyleyin bir mendil niye kanar? Diş değil, tırnak değil, bir mendil niye kanar? Bir işçi neden ölür? Kozlu’da metan gazıyla sekiz kere sekiz işçi ölür, peki işçiye patronluk edenler niye yaşar? Bu ücretli cinayet sistemi neden gözümüzün önünde sürer gider?

Çünkü burjuvazinin sömürü çarkları insan etiyle, işçi kanıyla dönüyor. Madenler kan, kemik, zehir! Artık yeter öğütülen işçi sinirlerine, kemiklerine! Artık yeter modern barbarlık sistemine!

Ve artık yeter, sendikaların, solun, devrimcilerin emeğin korunması mücadelesini, işçi sağlığı ve iş güvenliği için militan sınıf mücadelesi taleplerini ancak büyük çaplı iş cinayetleri olunca hatırlamasına, en fazla bir iki protesto açıklamasıyla görevini yaptığını sanma konformizmine, rahatlığına, alışmışlığına!

Kozlu’daki son iş cinayetinde sekiz sınıf kardeşimizi daha kaybettik. Aynı Kozlu’da 1992 yılında 263 işçi birden ocaklar üzerlerine kilitlenip diri diri yakılmıştı. 2012 yılında toplam 81 maden işçisi hayatını kaybetti. Yine aynı Kozlu’da daha geçen Temmuz ayında maden ocağında çalışan işçiler, yeraltındaki çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebiyle işe girmeme eylemi yapmıştı. Sermayenin bakanı Çelik’in dediği gibi “asıl işveren, alt işveren netice itibariyle hepsi işveren”. Bu işverenler işçinin ailesine üç kuruş geçim parası karşılığında ölüm vermeye devam ediyorlar inatla. Cinayet göz göre göre geldi. Cinayeti, taşeronuyla esas patronuyla, özeliyle kamusuyla, devletiyle burjuvalar taammüden, göz göre göre, bilinçlice işledi. Son 11 yılda 11 bin işçiyi öldürdüler.

Artık yeter! Burdan geriye adım olmaz, ölüyoruz. Ölümün olduğu yerde işçi yaşamı dar bir protestoculukla korunamaz, hesap soran sesimiz çığlığımız büyümelidir.

Bize kimse “yeni iş sağlığı yasası çıkardık, ölümler azalacak” yalanını söylemesin. Sizin yaptığınız işçi sağlığını satışa sunulan bir mal gibi pazara açmak, iş güvenliği malzemeleri ve uzmanları pazarlama sistemiyle işçinin sağlığını ve yaşamını parayla takas etmek zorunda kaldığı kapitalist sisteminizi makyajlamaktır.

Biz hiç iş kazasında ölen bir patron görmedik. Bugün sizin ulusal istihdam stratejiniz, taşeronluk ve esnek/güvencesiz çalışma sisteminiz, uzun iş saatleri, örgütlenme ve eylem özgürlüğü vd. kadar, artık bizzat işçi sağlığı ve güvenliği talebi bir genel grev, genel direniş talebi haline gelmiştir. İşçinin yaşamını, işçinin sağlığını, işçinin güvenliğini bir mücadele talebi olarak görmeyen, buna gözlerini kapatan, bunu geçiştiren bir sendika bizim sendikamız değildir!

Biz işçiler birleşerek bu talebi yükseltmezsek, kendi örgütlülüklerimizi, işçi sağlığı ve güvenliği komitelerimizi oluşturmaz, kendi emeğimizi ve yaşamımızı kendimiz korumazsak kimse koruyamaz. Hüseyin, Hasan, Muharrem, Yüksel, Ahmet, Köksal, Muhsin ve Satılmış ilk olmadıkları gibi son da olmayacaklar. Biz öleceğiz, patronlar kanımız üzerinden sermaye biriktirecek. Biz bu kapitalist sistemi yıkmazsak, olacağı bu!

İşçiler ölüyor, sermaye büyüyor: Kahrolsun Ücretli Kölelik Düzeni
Kaza-kader değil, bu bir katliam!
Katil burjuvazi öldürdüğü işçilerin hesabını verecek!
İnsanca Yaşam Sosyalizmde!

İşçi Meclisi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*