Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İşçi Meclisi pikniği yapıldı

İşçi Meclisi pikniği yapıldı

İşçi Meclisi gazetesi olarak ücretli köleliğin sefalet ve asalaklık dünyasını yıkıp yeni bir yaşamı yaratmak, denizleri fethetmek için tek tek küçük kayıklarımız yetmiyor, demiştik. Taleplerimiz bir, yoksunluklarımız bir. Çabalarımız ve umutlarımız da bir olsun diye, aynı mücadele denizinde özgürce kulaç atmak için bir araya gelelim; ekmeğimiz ve emeğimizle birlikte mücadele deneyimlerimizi de paylaşalım çağrısını yapmıştık.

10 Haziran günü Sarıyer Bahçeköy Mehmet Akif Ersoy piknik alanında bu amaçla pikniğimizi düzenledik. Sağlık, eğitim, tekstil, ulaştırma sektöründen ağırlıklı olmak üzere kadın erkek işçi arkadaşlar ve genç işçiler, öğrenciler bir araya geldik. Güzel bir Pazar günü gerçekleştirdiğimiz pikniğimizi düzenlediğimiz alan birçok etkinliğin aynı anda düzenlendiği, bizim dışımızda çeşitli yerel dernekler ve mahalle derneklerinin kalabalık bir katılımcı kitlesini taşıdığı oldukça geniş bir orman içerisindeydi.

Böylesi ortamlarda bir araya geldiğimizde biz işçiler evlerimizden getirdiğimiz katıklarla ortak sofralarımızı kurabiliyoruz. Ticari amaçlı bir organizasyon yapmadığımız için ortak bir bütçe oluşturarak beraber mangal dâhil keyfimizi gerçekleştirebiliyor, çocuklar için özgürce oynama, hepimiz için bir kaçamak yapıp doğanın temiz havasını büyük paraları gözden çıkarmaksızın içimize çekme fırsatı yaratabiliyoruz. Ancak yol boyunca gelirken rastladığımız ticari piknik alanlarından da bir kez daha gözlemledik, aslında bu saydıklarımızın hepsini yapmak artık bir meblağ karşılığı, belli bir para harcayarak mümkün olabiliyor. İstanbul İstanbul’u emeğiyle ayakta tutan içindeki işçilerin, kent yoksullarının sayısı arttıkça sanki tüm bu işçileri kent dışına püskürten bir canavar gibi; giderek böylesi organizasyonları maddi açıdan külfetli, hatta tek başımıza yapmayı olanaksız kılıyor. Bu açıdan bu tarz etkinliğe önayak olunmasının kendisi bile tüm katılımcı arkadaşlarda bir moral yarattı diyebiliriz.

Pikniğimizi bir profesörün işçilere siyaset anlattığı, konuşmasında sürekli AKP’nin saldırılarından bahsettiği, ama düşündüğümüzde aslında basmakalıp sözler söylediği, biz işçilerin de konuşmayıp pasif biçimde dinlediğimiz bir durum parodisi ile açtık. Tiyatroyla ilgilenen işçi arkadaşların yaptığı bu esprili girişin ardından sözü sırayla alarak işçi arkadaşlar kendi sektörlerindeki çalışma koşullarını, sorunlarını, direnişlerini birbirleriyle paylaştılar. Sağlık alanında taşeron, eğitim alanında kadrolu, THY’de, Hey Tekstil’de, çeşitli direnişlerde yer alan işçi arkadaşlar mücadele deneyimlerini birbirleriyle paylaştılar, birlikte kimi sonuçlar çıkarmaya çalıştılar.

Yaptığımız sohbetler, paylaştığımız yemekler, oynadığımız futbol, voleybol, çaldığımız müzik, heyecanlı, terleten yakalamaca oyunlarının hepsi normalde kapitalist çalışma koşullarının posasını çıkardığı biz işçilerin bu güzel yaz havasında doğallığında gerçekleştirdiğimiz etkinlikler oldular.

Pikniğimizin son bölümünde 3 ayrı grup oluşturarak bugünkü tanışmayı-kaynaşmayı hedefleyen organizasyonumuzun toplu bir değerlendirmesini yaptık. Hem özeleştirel, hem de sonuç çıkarıcı bir çalışma oldu. Çeşitli sektörlerden işçi arkadaşlar, gazete okurları-yazarları olarak yaz döneminde yapacaklarımız üzerine belli kararlar aldık. Bu bölümün bir diğer anlamı da daha deneyimli arkadaşlar dışında birçok işçi arkadaşın belki de ilk defa bir konuyu, kendi yaşamını, ortak yapılacak işleri derinlemesine, bilinçlice düşünmesi, bunlar hakkında söz ve karar alması, tüm bunları bir “işçi meclisi” ilişkisi içerisinde gerçekleştirmesiydi.

Güzel bir gün oldu. Çeşitli bölge ve sektörlerden arkadaşlar olarak sadece piknikle sınırlı olmayan, eylemler, kültür-sanat faaliyetleri, direniş ziyaretleri, eğitim vb. böylesi etkinlikleri bundan sonrasında da sürdürme kararı aldık. Bitirirken bu etkinliğe katılan, bu güzel günü beraber yaratan buradaki arkadaşların diğer illerdeki işçi arkadaşlara, okurlarımıza selamlarını iletme görevi de bize düştü.

(İŞÇİ MECLİSİ- İstanbul)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*