Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İşçi Meclisi 7. sayı çıktı

İşçi Meclisi 7. sayı çıktı

İşçi Meclisi 7.sayı “21. yüzyıla ayaklanmalarla girildi. İşçi sınıfı doğrulup ayağa kalkacak” manşeti ile çıktı.

İşçi Meclisi 7.sayıda yer alan bazı yazılardan kısa alıntıları paylaşıyoruz.

Ya proletarya devrimciliği ya burjuva kuyrukçuluğu

“21. yüzyıla ayaklanmalar ile girilmiştir. Ayaklanmaların işçi sınıfı için temel dersi şudur: Ya proletarya devrimciliği ya burjuva kuyrukçuluğu! Tekelci egemenliğin bütün biçim ve ilişkilerinin emekçi sınıfların çıkarlarına karşıtlığı bugün olmasa da zaman içerisinde ortaya çıkacaktır. Mısır ve Tunus’ta işçiler bunu şimdiden sezmektedirler. Gelişecek sınıf mücadeleleri burjuva demokrasisinin sınırlarını açığa çıkartacaktır. İç çelişki ve çatışmalardan, engel ve sarsıntılardan yeni bir gelecek tohumlanmaktadır. İşçi sınıfının yaşadıklarından öğrendiği ve öğreneceği, engellenemez ve bastırılamaz olan daha yüksek bir demokrasi, sosyalist demokrasi isteği olacaktır. ”

Yeni bir toplumun tarihinin ilk sayfalarını yazalım

“İnsanlığın yarısı kadın. Fakat insanın ilk güdükleşmesini, acizleşmesini, yoksunlaşmasını ve tahakküm altına alınmasını yaşayan da kadın. İşbölümü üzerinden gelişen tahakküm ilişkisi, hem kadının hem de erkeğin binlerce yıllık tutsaklığını getirdi. Bugün kurtulmak için kıvrandığımız sınıflı toplumu yaratan bu işbölümü ve tutsaklık oldu.”

Biz öldükten sonra sizin başınız ağrısa ne olur!

“Müfettişler gittikten sonra patron yanımıza geld “Arkadaşlar çalışırken çok dikkatli olalım. Böyle bir patlamanın bizim iş yerimizde olmasını istemiyoruz. Allah korusun sizden çok bizim başımız ağrır” dedi. Ben de “biz öldükten sonra sizin başınız ağrısa ne olur” dedim.”

KAHROLSUN ÜCRETLİ KÖLELİK DÜZENİ!

“Sermaye bizi sömürürken kadın-erkek dinlemiyor biz işçiler de insanca bir yaşam, kimsenin kimseye kul olmadığı, sınıfsız, sınırsız, sömürüsüz bir dünya için el ele verip birlikte mücadele edelim.Nazilli inşaat işçileri komitesi

Newroza karkeran piroz be

“Newroz’u özgürce kutladığımız bu yıllar, bize özgürlüğün vazgeçilmez değerini öğretti. Özgürlük olmadan, onurumuz olmadan geçen zamanın mezarda geçen zaman olduğunu öğretti. Ve özgürlüğü ancak kendi kollarımızla kazanabileceğimizi, onu bize kimsenin elleriyle veremeyeceğini öğretti. Amansız bir kirli savaşa karşı dağlara verdiğimiz kızlarımız ve oğullarımızın, gözaltında kaybedilen, sokak başlarında katledilen en değerli evlatlarımızın şahsında, gemileri yakmış bir halkın direnme gücünün tükenmeyeceğini öğretti.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*