Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İşçi Meclisi 36.Sayı çıktı

İşçi Meclisi 36.Sayı çıktı

İşçi Meclisi 36.sayı “İnsan özlemleriyle birlikte insandır” manşetiyle çıktı.

Yeni sayının manşet yazısı şöyle;

“Köleliliğin en kötü biçimi, özgürlük tutkusunu duymayanıdır. Bizi daha beter köleleştirmek için önce özlemlerimize el koydular.

AKP’siz, gazsız, polissiz, yasaksız, AVM’siz, tacizsiz … hava ve yaşam sahası özlemleri büyüyecek. Patronsuz, bürokrasisiz, sermaye para ve özel mülkiyetin olmadığı, sınıfsız ve sınırsız bir dünya özlemine doğru büyüyecek.

Şimdi özlemlerimizi büyütmenin zamanı.

Çünkü daha büyük bir savaşım enerjisi, uğruna savaşacağımız daha büyük amaçlardan doğar.”

İşçi Meclisi 36.sayıya Kütüphane bölümümüzden ulaşabilirsiniz.

Yeni sayıda yer alan yazı başlıkları ise şöyle;

İnisiyatif ve girişimler üzerine

Adam yok, para yok, zaman yok, bilgi ve beceri yok, duyarlılık ve güven yok türünden yakınmaları sertçe bir yana itiyoruz. Hepsi var. Fakat bunların toplanacağı ve işleneceği bizim kaç çevre örgüt girişimimiz var, kaç faaliyet kanalımız var? Lenin’in acımasızca sergilediği çelişkiye gözlerimizi dikelim: Sosyal devrim örgütüne duyulan ezeli ihtiyaç ile mevcut örgütsel yaşamın darlığı arasındaki tahammül edilmez çelişki.

Yeni bir yaşam ihtiyacı, yeni bir yaşam perspektifi

Kapitalist tekeller ve mali oligarşinin küresel özgürlüğünün olduğu yerde, işçiler için ancak daralan ücretli kölelik mengenesinden söz edilebilir.

İnsan ilişkilerine paranın, metaların, devletin, ailenin, işbölümünün, sınırların ve yasaların hükmetmemesi, tutkulu yaşam enerjimizin ve zamanımızın bize ait ve özgür olmasıdır. Kararlarımızın bize yabancı, dışımızda ve üstümüzde bir güç tarafından değil bilinçli öz irade ve eylemimizle kendimiz tarafından alınıp uygulandığı, engelleyen tüm bağlardan kurtulmuş olarak özgüçlerimizi özgürce harekete geçirerek kendimizi gerçekleştirebileceğimiz, yetenek, gereksinme ve ilişkilerimizi tüm yönlerden zenginleştirebileceğimiz sistemin adıdır. Özgür, bilinçli, her yönden gelişmiş ve özneleşmiş, ilişkileriyle toplumsallaşıp evrenselleşen, yaratıcı bireyler toplumudur. Komünizm özgürlük dünyasıdır.

im36ESYA’da “Direnişte Kadın” forumu

Ethem Sarısülük Yaşam Alanı Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Atölyesi ve Ethem Sarısülük Parkı Yürütme Kurulunun birlikte organize ettiği forumda ”Direnişte Kadın” konuşuldu.

Beyaz Yakalılar Forumu: Direnişi işyerlerine taşımalıyız

Gezi parkı protestolarından sonra İstanbul’un birçok yerinde düzenlenen forumlardan biri de Beşiktaş’taki Abbasağa parkında. Her akşam gerçekleşen genel forumların yanında işçi sınıfının bazı kesimleri Gezi direnişinin ruhuyla birlikte kendi sektörlerine has sorunları için forumlar düzenliyorlar. Bunlardan bir tanesi de her Çarşamba akşamı Abbasağa parkında gerçekleşen beyaz yakalı çapulcular forumu.

Yeni işçi sınıfı: Bağımsız dünya görüşünü oluşturabilir

Gezi’de en çok konuşulanlardan biri; eylemcilerin sınıf yapısıydı. Bu konudaki en iyi yazıyı Ergin Yıldızoğlu’nda gördüm (Cumhuriyet gazetesi 12 Haziran 2013). Gezi eylemcileri belki ellerine hiç 13-14 anahtarı almadı, hiç mavi tulum da giymedi, fakat bu durum onların işçiliğine halel getirmiyor. Tersine, işçi sınıfının niteliğini yükseltiyor. Bu yeni işçi sınıfının belki de önemli bir kesimi, kendini işçi olarak görmese de bir kısmı bunun farkındadır.

Darphanede 25 yıl sonra grev

Basın-İş üyesi Darphane işçilerinin 8 Temmuz günü başlayan grevini 7. gününde ziyaret ettik. İlk grevin ’89 Bahar Eylemleri öncesinde, “Bu koşullarda grev yapılamaz” denilen 12 Eylül askeri faşist darbesi koşullarında yapıldığı Darphane’de ikinci grev tam 25 yıl sonra gerçekleşiyor. Bu son grevi yaşayanlardan ikisi, 1988′deki greve de katılmışlar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*