Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İşçi Meclisi 29.sayı çıktı

İşçi Meclisi 29.sayı çıktı

İşçi Meclisi 29.sayı “Söz-yetki-karar metal işçisine!” manşeti ile çıktı.

29.sayıya Kütüphane sekmesinden ulaşabilirsiniz.

Taleplerimizi tekelci burjuvazinin -MESS patronlarının- neyi ne kadar verebileceğinin derin analizi üzerinden değil, metal işçilerinin kölece çalışma/kölece yaşama koşullarına olan isyanını, öfkesini bileyen ve bu doğrultuda mücadeleye koşan, metal işçilerinin ve işçi sınıfının birleşik eylem gücüyle gerçekleştirilebilir olan hedefler olarak belirlemeliyiz. TİS taslağının özünü işçi sınıfının insanca çalışma ve yaşam isteği ve özlemi oluşturmalıdır. Gündelik mücadeledeki en bir küçük kazanım bile bizim hem sınıf olmaktan gelen gücümüzü hem de sınıf düşmanına karşı koyabileceğimizi, tekelci kapitalistlerin yenilmez olmadığını görmemizi sağlar ve tarihsel görev ve sorumluluğumuza, ücretli kölelik düzenini yıkmaya, yaklaştırır. Bu yüzden TİS kapsamındaki en ufak bir kazanımı bile küçümsememeli ve işçi sınıfının kolektif bilinç-örgütlenme-eylem düzey ve kapasitesini geliştirmesi olarak ele almalıyız.

İşçi Meclisi 29.sayıda yer alan bazı yazılardan kısa alıntıları paylaşıyoruz.

Direnmenin ötesine geçmeliyiz!

Dünyada sınıf mücadelesinin güçlenen rüzgârı hissediliyor. Türkiye ve Kürdistan işçi sınıfı mücadelesinin burjuvaziye karşı “direnmek” sınırlarını parçalayıp bir karşı saldırıya dönüşmesi, bunun kısa zamanda kolayca gerçekleşmesi mümkün ancak muhtemel görünmüyor. Bunu muhtemel kılmak bilinçli, stratejik, militan ve süreklileşmiş bir sınıf çalışmasını biriktirmekten, olur kılmak ise yeni yılda işçi sınıfı devrimciliğinin daha fazla yükseltilmesinden geçiyor. Bu yolda yürüyeceğiz.

Türkiye işçi sınıfı hareketi 2012

2012, işçi sınıfına saldırıların yoğunlaştığı, işçi sınıfının mücadele kıpırtılarının ise nisbi olarak artmaya ve yaygınlaşmaya başladığı yıl oldu. Genel bir döküm ve değerlendirme bu sayımızda…

Metalde kitlesel işten atma dalgasını püskürtelim!

Bu saldırıyı durdurmak, bir karşı saldırıya çevirmek zorundayız. Sınıf bilinçli metal işçileri, tüm sektörlerden öncü işçiler, Birleşik Metal-İş, metal işçileri içinde çalışması olan devrimci ve sol siyaset ve çevreler, bu işten atmalar dalgasını seyretmeye devam edemez!

Ceyhan Toktaş’ta işçiler kazandı

”Patron böyle bir birliktelik içerisinde olduğumuzun farkında değildi, karşısına bu durumda çıkınca çok şaşırdı, her zaman gelip bağıran çağıran azarlayan patron bu sefer elleri titreyerek bizlere yalvardı.”

F tipi filmden yansıyanlar

Beklenen, F Tipi Film’in “F tiplerini bir biçimde işlemekle sınırlı” değil, tecrit prizmasından geçerek tekelci burjuvaziye karşı öfkeyi, mücadele tutkusunu büyüten, sistemi yargılayan bir film olmasıydı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*