Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İşçi Meclisi 27.Sayı çıktı

İşçi Meclisi 27.Sayı çıktı

İşçi Meclisi 27.Sayı Hapishanelerde irade savaşı: Ya kazanılacak, ya kazanılacak manşeti ile çıktı.

İşçi Meclisi 27.sayıya Kütüphane bölümünden ulaşabilirsiniz.

Sayının manşeti ve sayıda yer alan bazı yazılardan kısa alıntılar ise şöyle;

Silahlaştırılmış, gün gün eriyen bedenleri ve yüzleri ile yurtsever tutsakların, kendi yurtlarında parya muamelesi görmeye başkaldıran, kendilerine yalnızca “Dağılın” demek için Kürtçe hitap edilen Kürt halkının mücadelesi, işçi sınıfına bir kez daha, sınıflar arası, ezen ulus-ezilen ulus, ezen cins-ezilen cins arasındaki taşlaşmış dengeyi kırmak için, hatta bunun en küçük imkânları için bile amansız, zorlu ve kendi özgücüne güvenen bir mücadelenin zorunlu olduğunu gösteriyor. İşçi sınıfı salt Kürt halkının demokratik taleplerinin meşruiyetine sahip çıkmak için değil, sınıf mücadelesinin en temel dersiyle kendi yolunda daha etkin yürüyebilmek için de açlık grevinin yanında ve omuz omuza durmakla yükümlüdür.

Böyle Olur Burjuva Cumhuriyetin Bayramı…

Her burjuva cumhuriyette kırmızı çizgi, aşınmasına asla izin verilmeyecek sınır işçi sınıfının kapitalist temelde sömürüsüdür. İşçiler sermaye üretmeye devam ettikçe o cumhuriyet temelde ve esasta başarılı demektir. 29 Ekim’de sahibi tekeller ve holdingler olan Türkiye Cumhuriyeti yıldönümünü, devletin önceki yıllara göre biçimi kısmen farklılaşan resmi kutlamalarıyla, laik milliyetçi Türklerin alternatif kutlamalarının engellenme çabasıyla ve onbinlerce Kürdün (cezaevlerindeki açlık grevi ve dışarıdaki militanca) direnişiyle karşıladı.

Tekelller Holdingler Cumhuriyeti

Tekelci kapitalist cumhuriyetin yerine geçirilecek olan, ne neoliberal İkinci Cumhuriyettir, ne ondan hallice “demokratik cumhuriyet”, ne de dünkü devrimci demokratik programları sınıfsal istemlerinden de giderek uzaklaşarak siyasal bir ezllencilikle burjuva demokrasisine eklenmiş olan küçük burjuva demokratizminin demokrasisidir. Zaman, tarihsel bakımdan ömrünü doldurmuş burjuva demokrasilerinin siyasal bakımdan da ömrünün dolmasını gerçekleştirmenin, sınıf mücadelesini bunun için yükseltmenin zamanıdır.

Yeni YÖK tasarısı ile eğitimin geleceği: 4+4+4+4

Yeni YÖK yasa tasarısına karşı mücadele ve direniş, kazanım ve kayıplar da üniversite öğrencisi, öğretim üyesi, asistanlar, öğretmenler bağ ve bileşimini, 4+4+4 ile yeni YÖK tasarısı bağını ve bütünlüğünü, sınıfa karşı sınıf eksenini, öğretmenler, öğretim üyeleri ve üniversite öğrencilerinin yıkıcı işçileştirilme süreçlerini aynı mücadele potasına akıtıp akıtamayacağımıza bağlıdır.

Krizi Sokağın, Alanların Diliyle Çözmek

Küresel kapitalizmin mali ve ekonomik krizi en çok otomobil sektöründe çalışan işçileri vurdu. Fransa’daki Lohr fabrikasında çalışan öncü bir işçiyle, Rıza Doğan’la yaptığımız röportajı yayınlıyoruz.

Taşgök Galvaniz’de işten çıkarma saldırısı

Taşgök Galvaniz’de Muzaffer Aşçı ve Şaban Çetin isimli işçiler de işten çıkarıldılar. Zaten günde 12 saat çalıştıklarını ifade eden işçiler, resmi tatillerde çalışmaya zorlandıklarını, en insani taleplerine bile patronun kapıyı göstererek karşılık verdiğini belirttiler.

Cansel Malatyalı İşe Geri Alındı

“Performans yetersizliği” bahanesiyle çalıştığı Ankara İnşaat Mühendisleri Odası’dan (İMO) işten çıkarılan Cansel Malatyalı, direnişinin 242., açlık grevinin 36. gününde işe geri alındı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*