Anasayfa » DÜNYA » İşçi katilleri! Güney Afrika’da polis ve mafya 26 maden işçisini katletti!

İşçi katilleri! Güney Afrika’da polis ve mafya 26 maden işçisini katletti!

Güney Afrika’nın en büyük platin madeninde sınıf savaşı, neredeyse yerel bir iç savaş gibi yaşanıyor.

Başkent Johannesbourg’a 100 km mesafedeki Marikana platin madenindeki çatışmalar, madenlerde 30 yıldır bulunan Maden İşçileri Sendikasına karşılık Maden ve İnşaat İşçileri Sendikası’nın da örgütlenmeye girmesiyle başladı. Maden patronu, toplu sözleşme ve grev sürecinde iki sendika arasında yaşanan gerilimi, birine daha fazla ücret artışı vererek proveke etti. 3 bin maden işçisinin grev ve isyanı, grev kırıcılarla çatışması ile başlayan olaylar geçen hafta 18 maden işçisinin ölümü ile sonuçlandı.

Madenlere 2 helikopter, zırhlı araçlar, atlı polisler ve kamuflaj giysileri ile çıkartma yapan özel harekat timleri, maden sahası ve yönetim binalarını işgal eden işçilere gaz bombaları, demir coplar ve gerçek mermilerle vahşice saldırdı. Maden işçilerini barakalarına dönmeye zorlayan polise karşı maden işçileri isyan etti ve barikatlarını kurdu. Polise molotof kokteylleri, işaret fişekleri ve dinamitlerle karşılık verdi. Polisin işçileri taramasıyla 8 maden işçisi katledildi. Çatışmalar sırasında 2 de polis öldü.

Güney Afrika’daki platin madenleri bu yıl başından beri, İmpala Platin tekelinin 6 maden ocağını kapatıp işçileri atması ve atılan işçilerin başkaldırıp 2 kat ücretle işlerine geri dönmeyi başarmasından bu yana şiddetli çatışmalara konu oluyor.

Güney Afrika, küresel maden tekellerinin denetimindeki elmas, altın, platin, krom, kömür madenleri ekonomi ve istihdamın 5’te birini oluşturuyor. Madenlerde en vahşi sömürü koşullarında 1 milyon siyah işçi çalışıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*