Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İşçi kadınlardan anneler gününde çağrı: Çeliknaz olmayacağız!…

İşçi kadınlardan anneler gününde çağrı: Çeliknaz olmayacağız!…

Aslında çok masum bir niyetmiş Anna Jarvis’in annesi için ve bütün anneler için tasarladığı bu gün. Fakat, maalesef ki baştan sakat doğmuş. Bir kere bu niyeti yanlış kişiyle paylaşmış. Paylaştığı ve yardım aldığı kişi bir giysi tüccarı…

Mayıs ayının 2. Pazar’ı kutlanan anneler gününün reklamları yaklaşık 1 ay öncesinden başladı. TV, radyo, sokaklardaki reklâm panoları, gazeteler…

Öyle bir atmosfer yaratılıyor ki, neredeyse, annesine hediye alamayacak olanlar kendilerini suçlu hisseder durumda olacak.

Kapitalizim boş durur mu, herkesi kesesine göre sömürecek bir yol mutlaka buluyor ve ufak da olsa bir şey almalıyım sendromu yaratıyor.

Üstelik kadınlara reva görülen hediyeler de çoğunlukla, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, mutfak robotları, pratik süpürgeler gibi, kadına biçilmiş rolü her seferinde katmerlendiren metalar.

Çeliknaz’da bu cafcaflı, enteresan, pembeli, mavili vs ev aletlerini tasarlayan, ve sınır tanımayan kapitalizmin görmek istediği kadın tipolojisi. Yani bir ”tasarım” harikası. İşyerinde sermayenin sonsuz kölesi, evde ise, kocası Çelik’in.

Neden mi; Gelişen teknolojinin bütün bu gelişkin ev aletleri, hala sadece ‘’kadınlara özel’’. Bu da yine kapitalizmin bir kurnazlığı. Ev işine artık daha az zaman ayıran kadınların, kalan zamanını ucuz iş gücü olarak üretime çekmek. Yani, kadının evden kazandığı zamanı çalmak. Ancak altını çizmek gerekir ki, çalışma yaşamında büyük ölçüde yer almaya başlayan ve ‘’özgürlüğünü’’ (ücretli kölelik sisteminde ne kadar özgürleşilirse o kadarıyla) kazanan kadınlar, her ne kadar evdeki erkek egemenliğini kurumlaştıran iş bölümünün, ikincil konumlarının farkına varmaya başlasalar da, çığlıkları, sinsice bu tür iki yüzlü, anma günleriyle, hediyelerle, her türlü kanalla bastırılmaya çalışılıyor.

Adeta kadının geçmişten gelen konumunda kalması dayatılıyor. Bugün kadınlar sözde özgürleştikçe, erkek egemenliğinin kontrolünden çıkmaya başladıkça, bunun yansıması daha fazla kadın cinayeti, daha fazla taciz tecavüz ve daha fazla sömürü olarak geri dönüyor. Çeliknaz da bunun yeni simgelerinden biri.

Bunlara bir nebze dikkat çekebilmek için işçi kadınlar olarak, bu anneler gününde biz de pek “teknoromantik” olmayan bir tasarım çalışması yaptık. Meydanlara, sokaklara, kadınlığın bir de annelik üzerinden köleleştirilip meta egemenlik ilişkilerine bağlandığı alışveriş merkezlerindeki pullamalarımızla sermayenin neoliberal muhafazakar robot ailesi ve teknoromantik kadın modelinin iç yüzünü sergilemeye çalıştık. Çalışmalarımız devam edecek…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*