Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İşçi Filmleri Festivali direnişçi işçisiz başladı

İşçi Filmleri Festivali direnişçi işçisiz başladı

5. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali gerçekleştirilen festival yürüyüşü ile başladı. Taksim tramvay durağından Emek Sineması’na bir yürüyüş gerçekleştiren festival gönüllüleri “Emek Sineması’nı yıktırmayacağız!” dedi. Yürüyüşün ardından gerçekleştirelen açılış töreninde söz alacak olan direnişçi işçiler festivali terketti.

Sine-Sen, Dev Sağlık-İş, Birleşik Metal-İş, Hava-İş, Petrol-İş, Tez Koop-İş, SES, Türk Tabipleri Birliği, Halkevleri ve Sendika.Org tarafından düzenlenen 5. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali bugün gerçekleştirilen yürüyüşle başladı. Taksim Tramvay Durağı’nda buluşan festival gönüllüleri Emek Sineması’na kadar kitlesel bir yürüyüş yaptı. Direnişçi İşçiler Platformu’nun da katıldığı yürüyüş sırasında “Emek bizim. İstanbul bizim!”, “Emeği yıktırmayacağız!”, “Zafer direnen emekçinin olacak!” sloganları atıldı. Emek Sineması önüne gelen festival gönüllüleri sinemanın kapısına “2 Mayıs 2010. Emek Sineması Hala Burada. Yıkmak İstiyorlar, Yıktırmayacağız.” yazılı plaket astı.

Seyirci Kalma Emek’e Sahip Çık

Emek Sineması önünde Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Gönüllüleri adına Seray Genç bir açıklama yaptı. 12 Eylül’ün ardından ilk 1 Mayıs kutlamasının 1987 yılında Emek Sineması’nda gerçekleştirildiğini belirten Genç “Nasıl ki dün Taksim Meydanı işçi ve emekçilerin eliyle özgürleştirildiyse, Emek Sineması da yaşadıkları kente sahip çıkan işçiler ve Emek’çiler tarafından özgürleştirilecektir.” dedi.

Direnişteki İşçiler Platformu Töreni Terketti

Emek Sineması önünde son bulan yürüyüşün ardından Beyoğlu Yeni Rüya Sineması’nda festivalin açılış töreni gerçekleştirildi. Açılış törenine davetli olarak katılan Tek Gıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türker’i protesto etmek isteyen direnişteki işçiler ile Festival Gönülleri arasında yaşanan tartışmanın ardından işçiler sloganlar atarak töreni terk etti. Töreni terkettikten sonra açılış törenin gerçekleştirildiği Beyoğlu Yeni Rüya Sineması önünde oturma eylemi yapan direnişteki işçiler, protestolarının engellendiğini ve kendileri için ayrılan yerlerin daha sonra sendika başkanlarına verildiğini belirtti. İşçi düşmanı sendika başkanlarının işçilerin yanında söz hakkı olmadığını dile getiren direnişteki işçiler yaşananlar ile ilgili yazılı bir açıklama yapacak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*