Anasayfa » BASINDAN » İşçi direnişleri yaygınlaşıyor!

İşçi direnişleri yaygınlaşıyor!

Gaziantep’te Başpınar 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde Ritaş Holding’e bağlı Erkan Tekstil’de, düşük zamma tepki gösteren işçilere kapı gösterildi. Dün gece 12 sıralarında bir işçi de vardiya amirinin yumruklu saldırısına uğrayarak darp edildi. Bugün ise 16:00-24:00 vardiyasının işe başlama saatinde işyeri yönetimiyle konuşarak taleplerini iletmek isteyen işçiler yine yönetim tarafından kapı dışarı edilince topluca dışarı çıkan işçiler, fabrika önünde beklemeye başladı.

Yaklaşık 300 kişinin çalıştığı işyerinde 1050 lira civarında ücret alan işçilere yalnızca 30 lira zam yapılacağı açıklanınca işçiler bu duruma tepki gösterdi. Zam miktarını düşük bulan işçiler daha önce verilen sözleri hatırlatarak, işyeri yönetimine taleplerini iletmek istedi. İşçilerin taleplerine karşılık işyeri yönetiminin tutumu ise kapıyı göstermek oldu.

Dün gece vardiyasında bir işçi de vardiya amirinin yumruklu saldırısına uğradı. Bu saldırıya tepki gösteren diğer işçiler de vardiya amirinin üstüne yürüdü. Saldırıya uğrayan ve dudağı patlayan bir Erkan Tekstil işçisi hastanede tedavi edildi ve darp raporu aldı.

Fabrika önünde çıktıktan sonra işçilerin yanına gelen fabrika müdürü ve muhasebe müdürüyle konuşan işçiler çıplak net ücretlerinin 1200 lira olmasını talep ederken, vardiya amirinin de görevden alınmasını istedi.

İşçileri “Biz bu kadar veriyoruz. İster kabul edin ister etmeyin. Kanunsuz eylem yapıyorsunuz hakkınızda yasal işlem yaptıracağız. İş akitlerinizi feshedeceğiz” şeklinde tehdit ederek ikna etmeye çalışan muhasebe müdürünün sözlerine tepki gösteren işçiler, “Buradan hiçbir yere gitmiyoruz. Burası bizim işyerimiz. Biz hakkımız olanı istiyoruz. Asıl suç işleyen, bize kapıyı gösteren sizsiniz. Taleplerimiz kabul edilmeden buradan ayrılmayacağız” diyerek yanıt verdiler.

İşçilerin eylemi halen devam ediyor.

(Gaziantep/EVRENSEL)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*