Anasayfa » GÜNDEM » İşçi Demokrasisi İçin Direniş Alanlarına Çağırıyoruz

İşçi Demokrasisi İçin Direniş Alanlarına Çağırıyoruz

Yıllardır işçilere milli güvenlik riski başta olmak üzere türlü gerekçelerle devletin yasakladığı meydanlar bugünlerde “demokrasi” nöbeti için açıldı.Oysa biz daha haziran isyanında o meydanlar için nicemizi ölümsüzlüğe uğurlamadık mı?

Mevzubahis neoliberal kapitalizmin krizini aşmak olunca tüm burjuva partilerin kol kola girmesi,birlik beraberlik çağrısı yapmaları hiç de şaşırılacak bir durum değil.CHP’ nin “Cumhuriyet ve Demokrasi” sloganlı Taksim çağrısına ilk katılım cevabı AKP’den geldi. Ardından DİSK bu çağrıya kulak verdi. Tabi ki sol liberallerimiz boş dururmu ardı ardına “Taksim” güzellemesi yapıldı. Birçok liberal sol bileşen de mitinge katılım kararlarını açıkladılar.

15 Temmuz sonrası ´´demokrasi havariliği´´ düne kadar birbirine düşman mış gibi görünen tüm kesimlerin ortak buluşma noktası oldu.

” Sokaklarda demokrasi nöbetleri” ;AKP,CHP,MHP
“Darbe demokrasisi” savunucusu CEMAAT
“OHAL demokrasisi”; AKP,MHP
“Radikal demokrasi” ;HDP,Birleşik Haziran Hareketi ve bilimum liberal sol,.

İlericisinden,gericisine,muhafazakar islami dini tonundan,ulusalcı,kemalist,milliyetçi faşizan´´tonuna,liberal sol söylem bulamacına kadar her ton ve versiyonda hepsinin ortak buluşma noktası;mevcut burjuva devlet kurumunu ve onun neoliberal muhafazakar burjuva demokrasisini koruma,sürekliliğini sağlama ve garantörü olmaktır. Tüm bu birbirinden farklı görünen nüans farkları dışında burjuva demokrasisinin sınırlarını aşma iradesi olmayan bulamaç demokrasilere kanmayacağız. Bu ´´kutsal´´ fiili birlik,Türkiye ve Kürdistan işçi sınıfı ve emekçilerine karşı tarihsel “kolektiv bir suç” ortaklığıdır.At izi it izine karışmış değil! bilakis İzler netleşmiştir.Kürdistan ve Türkiye işçi sınıfı ve ezilen halklarının dostları kimlerdir?

Devlet,çoğu zaman, insanları sermayenin çıkarlarına bağlamak maksadıyla ek bir haklılamayı oluşturan ve kendi doğal isteğiyle sağlanmış kararlarmış gibi sunulan ortak bir noktaya sahıp irili ufaklı çok sayıda taktikler üretir.

Birden bire demokrasi havarisi kesilir,kitleleri Mitinglere, Eylemlere, “demokrasi nöbetlerine”, çağırır. Oysaki, işçi ve emekçilerin hak ve özgürlükler için mücadele alanlarına eylem ve direnişlerine yasak konur,alanlar kapatılır,OHAL ilan edilir. Söz konusu olan sermayenin ve devletin temellerini pekiştirmek için ise eğer, sokağa çağrı yapılır,tüm kamu ulaşım araçları ücretsiz servis edilir.İşte en basitinden bas bas bağırdıkları “demokrasi”nin anlamı budur.

Kapitalistlerin çıkarına olan, işçilerin ise “ücretli köleliğini sürekli kılmanın” demokrasisidir.  İdam kararı aldırma demokrasisidir,kelle kesme,işkence etme, demokrasisidir. Sermaye için bu tarz felaket dönemlerinde ilk baş edilmesi gereken işçi demokrasisi  ve bu krizin bir işçi devrimi ile taçlandırılmasıdır. İşte bu yüzden OHAL’de ilk saldırı işçi sınıfınadır.

Bu bizim demokrasimiz değil!!!

OHAL’e sözde hayır diyerek, OHAL’in ilk sabahında Avcılar Belediyesinde direnen işçilere yönelik ancak karşılık bulamayan yasaklama çabası da hepimizin malumu. Bu noktada “sokağa ve mitinglere” , “demokrasi “temelli bu çağrıların da kimin için “demokrasi” sorusuna net cevabı kendiliğinden vermiş oluyor.

Açıkça anlaşılıyor ki bu mitinglerde korunması ve zeval gelmemesi gereken durum ise sermayenin işlerliğinin en sağlıklı biçimde devamını sağlamayı ,ücretli köleliği garanti altına almak demektir. Zira her açıklamanın sonuna ve başına eklenen “ekonomi tıkırında” zırvalığı bunu bize açıkca kanıtlıyor. Bu süreçte sermayenin zarar görmeyeceği vaatleri, aynı zamanda işçi sınıfının da daha çok sömürülmesini meşru kılmak anlamı taşıyor.

Kapitalizmin krizininin yansımaları sonucu olarak 15 Temmuz öncesinde de işçi sınıfına yönelik artarak devam eden hak gaspları yoğun baskılar OHAL sürecinde sermayenin de elini kuvvetlendirecektir.

Evet OHAL’de sokağa çıkmak gerekiyor.

Evet OHAL’de bizde “sınıfa karşı sınıf” şiarımızla tüm işçi sınıfını sınıf dayanışmasını, işçi demokrasisini büyütmek için işçi sınıfının direniş alanlarına çağırıyoruz.

Burjuvazinin Krizinden İşçi Devrimi Doğuralım!

Yaşasın sınıf dayanışması!

Yaşasın Sosyalist İşçi Demokrasisi!

altherm1-620x330

avcilar_belediye-iscileri_20160503_IMGL1389.img_assist_custom-610x305

avon-iscileri-yuruyus-27-mayis

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*