Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İşçi cehennemi Foxconn’da ölümler sürüyor

İşçi cehennemi Foxconn’da ölümler sürüyor

Çin’deki işçi cehennemi Foxconn tekeline ait Chengdu`daki fabrikada geçen hafta meydana gelen patlamadan sonra üç işçi yaşamını yitirdi, onbeş işçi de yaralandı.

Hatırlanacağı gibi Çinli kapitalist tekelin Shenzhen`de konuşlanmış fabrikasında geçen yıl onüç işçinin ölmesi dikkatleri fabrikalardaki ağır sömürü koşullarına çekmişti. Bilgisayarların boyanması sırasında havada biriken yanıcı gazların tutuşması yüzünden işçiler cayır cayır yandılar.

Honhai adıyla da bilinen Tayvan elektronik tekeli , Apple, Hewlett Packard ve Sony gibi şirketlere bilgisayar, bilgisayar oyunları ve cep telefonları üretiyor. Foxconn ucuz işgücü sömürüsü temeli üzerinde yükselen, ve hızla büyüyen bir kapitalist şirket. Tekelin Chengdu’daki fabrikasında yılda 20 milyon ipod üretiliyor. Tekel Chengdu’daki üretim kapasitesini yılda 100 milyona çıkarmak için 100 bin olan işçi sayısını 250 bine çıkarmayı düşünüyor.

Geçen yıllarda, ağır sömürü koşulları, haftalık 60 ve aylık 80 saatin üzerinde gerçekleştirilen fazla mesai uygulamaları tekele bağlı fabrikalarda bir intihar dalgasına yol açmıştı. Tekelin fabrikalarında çalışan ortalama bir işçinin aylık 240 saatlik işgücü sömürüsünün karşılığı 240 euro, saat ücreti ise 90 cente karşılık geliyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*