Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İşçi aileleri HES cinayetlerini Taksim’de protesto etti

İşçi aileleri HES cinayetlerini Taksim’de protesto etti

İş cinayetlerinde yakınlarını kaybeden aileler, Giresun’da HES inşaatında heyelanla öldürülen işçiler için Taksim’de eylem yaptı.

40 kişinin katıldığı eylemde ´İş kazası değil, cinayet´, ´Biz bu ihmali de, iş cinayetini de gördük. Tarih işçiler için acı tarafıyla devam ediyor´ pankartları açıldı.

Ölen işçi ailelerinden Sinem Emir işçi aileleri tarafından hazırlanan açıklamayı okudu:

´Giresun´un Dereli ilçesinde yapımı devam eden Aksu Vadisi Kaybaşı Baybahan Regülatörü ve Doruk HES´te 15 Mayıs 2012 günü inşaat sırasında heyelan meydana gemiş, Zafer Kırlak yaralanmış, Eren Erdem, Kerem Erdem, Kenan Özdemir, Mustafa Yiğit adlı 4 işçi hayatını kaybetmiştir. 2 kişi gözaltında. Ya su yapılarının kamusal denetimlerinden sorumlu olanlar? Bu bölgede 8 HES projesi daha var. Hepsine karşı köylülerin açtığı davalar devam etmekte. Davalarda yürütmeyi durdurma kararı vermeyenler, HES inşaatlarını denetlemeyenlere, olur olmaz her türlü HES inşaatına izin verenlere ders olsun diyoruz.´

HES inşaatlarında son 18 ayda 44 işçinin öldüğünün vurgulandığı açıklama, “Kaza değil cinayet”, “Sorumlular belli adalet istiyoruz” sloganlarıyla tamamlandı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*