Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İş cinayetlerinde yakınlarını kaybedenler adalet istedi

İş cinayetlerinde yakınlarını kaybedenler adalet istedi

“Vicdan ve Adalet Nöbeti”nin 31’incisi gerçekleştiren İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenlerin Aileleri ve Yakınları, 2008’de 21 kişinin yaşamını yitirdiği Davutpaşa’da bir maytap atölyesinde meydana gelen patlama ile ilgili açılan davanın 14 Temmuzda görülecek karar duruşması öncesi davaya dikkat çekmek için adalet talebiyle kamuoyuna seslendi.
 
İş cinayetlerinde yaşamını yitirenlerin ailelerince her ayın ilk pazar günü gerçekleştirilen “Vicdan ve Adalet Nöbeti”nin 31’incisi için Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelinerek adalet talebiyle kamuoyuna seslenildi. Nöbet eylemleri boyunca “Kaza değil, cinayet”, “Davutpaşa’yı unutma” ve “Soma’yı unutma” yazılı dövizler taşıyan aileler, 31 Ocak 2008’de Davutpaşa’da bir maytap atölyesinde 21 kişinin ölümü ile sonuçlanan patlamaya ilişkin açılan ve 14 Temmuz’da karar duruşması görülecek olan davaya dikkat çekti. 
 
Aileler adına bu konudaki basın açıklamasını ise Esenyurt’taki Marmara Park AVM inşaatında 11 Mart 2012’de çıkan yangın sonucu yaşamını yitiren işçilerden Barış Kıyak’ın kardeşi Damla Kıyak yaptı. 
 
İşçi Sağlığı ve Güvenliği Meclisi’nin görsel, dijital basından, emek ve meslek örgütlerinden aldığı verilere göre Haziran ayında 140 işçinin iş cinayetleri sonucu yaşamını yitirdiğine işaret eden Kıyak, iş cinayetlerinin son bulması için öncelikle mahkemelerin bu tür davalarda verdiği cezasızlık kararlarının son bulması gerektiğini söyledi.
 
Darısı tüm iş cinayeti davalarına 
 
Yaptıkları tüm adalet ve vicdan nöbetlerinde, eylemlerde iş cinayetlerinde ilişkin açılan davalarda sanıkların “taksirle değil, olası kastla ve kasten öldürmeye dayalı fiiller olarak görme esasıyla” yargılanmasını istediklerini belirten Kıyak,. Seslerini duyan Yargıtay’ın 2009 yılında 19 madencinin iş cinayetinde hayatını kaybettiği davada ve Bursa 3.Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği ‘taksirle ölüme sebebiyet verme’ kararını bozduğunu hatırlatarak, “Darısı tüm iş cinayeti davalarına” dedi.
 
Kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulunan Kıyak, “Hakimler-savcılar ve bilirkişiler her iş cinayetini kamu düzenine dair bir ‘suç’ olarak görmedikçe, kamusal denetim mekanizmaları etkili olarak yerine getirilmedikçe ve taşeron sistem sürüdükçe iş cinayetleri sürecektir. Artan iş cinayetlerinde mahkemelerin verdiği kararlar sonucunda oluşan cezasızlık ortamı iş cinayetlerinin artmasına neden oluyor” dedi.
 
Soma’ya dair incelemeler paylaşıldı
 
Yapılan basın açıklamasından sonra Soma’da meydan gelen maden faciası sonrası yaşamını yitiren 301 madencinin aileleriyle görüşen İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenlerin Aileleri ve Yakınları, ziyarete dair hazırladıkları ön raporu basınla paylaştı. 
 
Soma’da yaşan faciaya ilişkin dava sürecine dair tespitlerin yer aldığı raporda, yürütülen soruşturmanın yakınlarını kaybeden aileler tarafından endişeyle takip edildiğine ve güven ortamının olmadığına yer verildi. TBMM’de kurulan bağımsız komisyonun beklentilere cevap verme noktasında eksik olduğu vurgusu yapılan ön raporda, “Araştırma yetkisi bağımsız komisyon oluşturması önerisi karşılık bulmuştur, ancak eksiktir. TBMM’de grubu bulunan siyasi parti temsilcileriyle sınırlı tutulmaması gerektiği yönündeki görüşümüzü korumaya devam ediyoruz. Soma Holding’in ve bağlı şirketlerin mal varlığına soruşturma savcılığı tarafından ‘tendir konulması geçerliliğini sürdürmektedir. İşçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirleri yönünde bütünlük içinde söz konusu işletmenin ele alınması ve Enerji Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Ege Linyit İşletmeleri, Park Teknik, Soma Holding ve sendika bakımından ayrı ayrı irdelenmesi gereken huşu yerine spesifik sayılabilecek vaka ve olay anlatımları soruşturma sürecinin sağlıklı yürümesine hizmet ettiğini düşünmemekteyiz” denildi.
 
Ön raporda hukuksal mücadelenin sürdürüleceği vurgunu yapılarak ve dava ve tazminat sürecinde tüm hukukçuların ortak hareket etmesi ve istenilen tazminatın miktarının medyayla paylaşılmasıyla eylem sona erdi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*