Anasayfa » BASINDAN » iş cinayetinde hayatını kaybeden genç işçinin ailesine polis dayağı

iş cinayetinde hayatını kaybeden genç işçinin ailesine polis dayağı

Hakkında trafik kazasında öldüğüne dair kayıt tutulan 17 yaşındaki Güven Karakuş’un iş kazasına kurban gittiği ortaya çıktı. Mahkeme sonucu Karakuş’un patronu Mehmet E.’ye verilen 3 yıl 4 ay hapis cezası ertelendi. İstanbul Adliyesi’nde görülen dava çıkışı polis oğullarını kaybeden Karakuş ailesine saldırdı.

DHA‘nın haberine göre, Ayazağa’daki bir lisenin tadilat işinde çalışırken şüpheli bir şekilde ölen 17 yaşındaki Güven Karakuş’un yakınları, açılan davanın karar celsesinden sonra iki polis tarafından dövüldüklerini ifade ederek savcılığa başvurdu. Polislerin Asayiş Şube Müdürlüğü’nde ifadeleri alındı.

Önce “trafik kazası” dediler
Ayazağa Evyap Endüstri Meslek Lisesi’nde 6 Eylül 2008’de meydana gelen olayda 17 yaşındaki Güven Karakuş’un cam taşıdığı sırada ağır yaralandı. Görgü tanıklarına göre boynundan yaralanan Güven Karakuş kendi imkanları ile özel bir hastaneye gitti. Burada olay hastane kayıtlarında trafik kazası olarak geçti. Durumu ağırlaşan Güven Karakuş sevk edildiği Okmeydanı Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Olayın ardından Güven Karakuş’un ailesi çocuklarının bir cinayete kurban gittiğini söyleyerek yargıya başvurdu. Yapılan yargılama sonucu Güven Karakuş’un patronu olduğu öğrenilen Mehmet E. hakkında “Taksirle ölüme neden olma” suçundan dava açıldı. Mahkeme sonucu Mehmet E.’ye 3 yıl 4 ay hapis cezası verildi, ardından ceza ertelendi.

Karar celsesi sonrası polis saldırısı
Çağlayan Adalet Sarayı’nda görülen davanın karar celsesinden sonra duruşma salonunun kapısında iki polis memurunun saldırısına uğradığını söyleyen Karakuş Ailesi savcılığa başvurdu. Bu şikayet üzerine Çağlayan Adalet Sarayı kameraları incelemeye alındı. Görüntülerde olaydan sırasında Güven Karakuş’un babası Süphi Karakuş, annesi Aysel Karakuş, ağabeyi Hakan Karakuş ve ablası Handan Karakuş’un güvenlik görevlileri tarafından adliyenin içindeki polis merkezine götürülüşleri bulunduğu tespit edildi.

Polislerin ifadeleri alındı
Bu gelişme üzerine İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde görevli iki polis memuru A.K. ve Z.B. hakkında idari soruşturma açıldı. Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen idari soruşturmada görüntülerdeki polis memurlarının ifadelerine başvuruldu. Ancak polis memurları ifadelerinde dayak iddialarını kabul etmediler. Ayrıca Emniyet tarafından olayın mağduru Karakuş Ailesi’nin de ifadesinin alınmak istendiği, ancak ailenin ifade sırasında yanlarında avukatlarının bulundurma talebinin emniyet müdürlüğü yetkilileri tarafından kabul edilmediği öğrenildi.

Anne: “Polisler bizi dövdü”
Olayla ilgili konuşan anne Aysel Karakuş “Karar duruşmasının ardından daha önce görmediğimiz beyaz gömlekli bir kişi bize saldırdı. Polisler önce o kişiyi durdurdu. Ardından bu kez onlar bize saldırmaya başladılar. Eşimi tekme tokat götürdüler, oğlumu dövdüler. Biz ‘Yapmayın’ derken dönüp bize de giriştiler. Adliye koridorlarında sopayı güzel güzel yedik. Ben başsavcının yanına çıkıp durumu anlattım. Kameralara el kondu. Adliyenin içindeki sağlık merkezinde raporlarımız alındı. Kızım göğsüne tekme yemişti. Bu nedenle onu hastanesine sevk ettiler” dedi.

“Beni kovaladılar, tehdit ettiler, kimse sesimi duymadı”
Oğlunu kaybetmesinin ardından dava aşamasında sürekli tehdit aldığını söyleyen anne Aysel Karakuş, “Tehdit edilen biz, dövülen biz, daha önce oğlumun yattığı mezarlıkta beni kovaladılar. Ayazağa meydanında bir kadın bana bıçakla saldırdı. Bana sürekli ‘Bu işin peşini bırak’ dediler. Bir çok kez şikayet ettim. Ancak kimse sesimi duymadı” diye konuştu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*