Anasayfa » DÜNYA » İran’da sivil uçak katliamı protestoları

İran’da sivil uçak katliamı protestoları

İran şer’i kapitalist devletinin, Tahran havaalanından kalkan Ukrayna havayollarına bağlı sivil yolcu uçağını “yanlışlıkla” düşürdüğünü ve “yanlışlıkla” 176 sivili katlettiğini itiraf ettikten sonra, İran bu haftasonu yeniden onbinlerin öldürülenleri anma ve rejimi protesto gösterileriyle yankılandı.

Uçakta bulunanların 26’sı çocuk, 73’ü Kanada, 71’i İran, 8’i İsveç, 6’sı Afganistan, 4’ü Almanya, 3’ü Britanya, 11’i Ukrayna sivil vatandaşıydı.

Rejim, uçakta ölenleri bir anma toplasına katılan Britanya’nın Tahran büyükelçisini gösterileri organize etmekle suçlayarak bir süre gözaltına alıp Britanya’ya nota verdi. Rejime bağlı paramiliter güçler Britanya elçiliğinin önünde toplanın “Britanya’ya ölüm” sloganları attı. Anma toplantıları ve protesto gösterilerini Batı emperyalist devletlerinin kışkırttığı izlenimi yaratmaya çalıştı.

Ancak protesto gösterilerinin Tahran’dan Tebriz, Şiraz ve Kirmanşah’a yayılması, 2 gün boyunca sürmesi, kitleselliği ve alt sınıflar ve öğrenci ağırlıklı bileşimi dikkate alındığında, rejimin klasik “komplo” teorilerinin gerçekçi olmadığı, protestoların İran’da Kasım 2019’daki kitle isyanlarının bir devamı niteliğinde olduğu düşüncesi ağırlık kazanıyor. Kaldı ki uçakta katledilen sivillerin 71’i de İranlılardı. Rejim, provokasyon mizansenini, bu kitlesel protestoları da zorbaca bastırmak için kullandı. ABD emperyalist haydutunun Süleymani’yi öldürmesi üzerinden İran rejiminin yapmaya çalıştığı dinci-milliyetçi konsolidasyon da, protesto gösterilerinde “rejim inmeli”, “diktatöre ölüm” sloganlarının yeniden ortaya çıkmasıyla, pek tutmamış görünüyor.

İran Komünist İşçi Partisi, haftasonu sivil uçak katliamı protestolarının zorbaca bastırılmasının ardından, İran ordusu ve Besiç’in alt kademelerine dönük bir çağrı yayınladı:

“Alt kademelerdeki sizlerin, kaderlerini ve geleceklerini alçak ve cani hükümetin kaderinden ayırmanız için henüz geç değil. Haklı insanları, sırf ruhban sınıfının, komutanların ve açgözlü kapitalistlerin astronomik servetlerini korumak için kurban etmeyin! Halk, her birinizi tanıyor ve izliyor. Ortada, halka baskı yapan ve onlara karşı suçlar işleyen gerici bir hırsızlar, yağmacılar, katiller ve işgalciler çetesi var. Hükümetin silahlı kuvvetlerini terk edin. Silahlarınızı, bu güçlerin iğrenç ve insanlıktan çıkmış komutanlarına doğrultun. İslam Cumhuriyeti devrilmelidir ve tüm toplum kesimlerinden bu hükümetin devrilmesi çağrısı bir kez daha gelmektedir. Tahran’dan ve daha başka birçok şehir ve bölgeden yükselen halkın sloganlarının yankısı sizlere ulaşmıyor mu? Gelin! Halkla yürüyün! Bu hükümetin liderleri ve onların silahlı güçlerinin komutanları, halkın gazabından kaçmak için milyarlarca dolar harcayarak dünyanın dört bir yanında gizlenecekleri yerleri hazırladılar. Hükümetin işlediği suçlara ortak olmayın! Komutanlarınıza itaat etmeyin! İçeriden bilgileri aktarın.

Sizleri, bu hırsız ve cani hükümete hizmet etmenize dair hiçbir mazeretin kabul edilebilir olmadığı konusunda defalarca uyardık. Bunu size bir kez daha uyarı olarak ifade edeceğiz. Ve halkın devriminin gümbürtüsünü duyduğunuzu umuyoruz.

İslam Devleti’ni yok edin!

Cani ve yağmacı egemenlere karşı yaşasın halkın devrimi!”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*