Anasayfa » GÜNDEM » İntihar etme öğretmenim!

İntihar etme öğretmenim!

Ataması yapılmayan bir öğretmen daha intihar etti. 34 yaşındaki Alaattin Güven, memleketi Erzincan’da bir arkadaşına ait kereste deposunda, deponun bahçesindeki korkuluklara elektrik kablolarıyla kendini asarak intihar etti.

Alaatin Güven, 5 yıl önce Atatürk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Meslek Yüksekokulu’ndan mezun olmuştu. Evli ve bir çocuk babası Güven, mezun olduktan sonra bir süre Erzurum’da bir matbaada çalıştı. Yakınları, uzun süre iş bulamayan Güven’in büyük maddi sıkıntı yaşadığını belirtti.

Ya bir yol bulacağız…

Alaatin öğretmen, ataması yapılmadığı için öğretmenlik dahi yapamayanlardan biriydi. Sayıları yüzbinleri bulan ataması yapılmayan öğretmenler içerisinde ancak sınıf örgütlenmesi, dayanışması ve eylemi ile bulunabilecek çıkış yoluna ulaşamamış, ya da bir başka yönden söylersek sınıf örgütlenmesinin yaygınlık ve derinlik bakımından cılızlığı, onun kendisini yapayalnız ve çaresiz hissetmesine neden olmuştu. Bir insan için en ağır, bir işçi için ise en yanlış yolu seçti. Ya da sınıf örgütlenmesinden yoksun işsizliğin onurlu bir işçiye kurduğu tuzağa…

Şimdiye dek sayıları 30’a yakın öğretmen ataması yapılmadığı için intihar etti. Böylesi bir ölüm, hem intihardır hem de kapitalizm tarafından işlenen bir cinayet. En basit iş güvenliği önlemlerinin alınmadığı bir işyerinde önlem alınması için örgütlenip mücadele etme gücünden yoksunluğun göz göre göre çağırdığı bir cinayetten farksızdır bu ölüm. Bir kadının aile içi şiddete başkaldırmaksızın onu “sürdürülebilir” kılıp kendi ölümüne davetiye çıkarmasından farksızdır. Farksızdır, çünkü mezar taşında işçinin, kadının… mücadelesi değil çaresizliği yazılıdır. Kabul edilemezdir, çünkü ücretli köle dahi olamamanın, bir T.C. kimlik numarasından ibaret sayılmanın, hele ki genç yaşta adı asalağa, çürüğe çıkarılmanın bedelini kendi bedenine ve ruhuna ödetmektedir. Oysa bu bedel, ait olduğu yere, sınıf örgütlerini, mücadele ve taleplerini güçlendirerek kapitalist ücretli kölelik sistemine ödetilmek zorundadır.

Fizik kurallarıdır, artık o bizi duyamaz, ama geride kalanlar için: İntihar etme, kurtuluşun biricik yolunu, mücadele yolunu tut öğretmenim!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*