Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İntihar Değil, İş cinayeti

İntihar Değil, İş cinayeti

SABİM (Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi) hattına kendisi hakkında yapılan bir şikayet için Sağlık Bakanlığı’na savunma veren asistan doktor Melike Erdem daha sonra çalıştığı Samatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi binasından atlayarak yaşamına son verdi.
Melike Erdem’in yaşamını yitirdiği haberini duyan sağlık çalışanları Samatya Hastanesi önünde toplanmaya başladı.

Hastane önünde TTB Merkez Konsey üyesi Dr. Osman Öztürk bir açıklama yaptı. Dr. Osman Öztürk, sağlık çalışanlarının SABİM (Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi) hattı olan Alo 184 ile baskı altına alınmaya çalışıldığını, performans sisteminin doktorları ölüme sürüklediğini belirtti. Ölmek için sıra beklemeyeceklerini söyleyen Öztürk, sağlık çalışanlarının ”artık yeter” dediğini belirtti.

SES Aksaray Şube Başkanı Ersoy Adıgüzel de, sorumlunun Sağlık Bakanı ve Başbakan olduğunu, yaşanan olayın ise intihar değil cinayet olduğunu dile getirdi.

Dev Sağlık İş Sendikası Başkanı Arzu Çerkezoğlu’ da yaşanan olayın bir iş cinayeti olduğuna vurgu yaparak, isyanı büyüteceklerini söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından hastaneden çıkan sağlık çalışanları bir süre yürüyerek Sahil Kennedy Caddesini trafiğe kapattı. Kitle burada bir süre slogan atarak bekledi. Sağlık çalışanları daha sonra Samatya Hastanesine geri döndü. Melike Erdem’in yaşamını yitirdiği yere gelen sağlık çalışanları burada bir dakika saygı duruşu gerçekleştirerek, Erdem’in düştüğü yere karanfil bıraktılar.

”Alo 184 hattı kapatılsın” ”Sağlık bakanı istifa etsin!” “SABİM’iniz hekimleri öldürüyor! pankartlarının taşındığı eylemde, “Sağlıkçılar ölüyor bakan uyuyor!”, “Bakan istifa!”, “SABİM kapatılsın!”, “Katil bakan istemiyoruz!” sloganları atıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*