Anasayfa » GENÇLİK » İnternet savaşları: Büyüyen büyüyene…

İnternet savaşları: Büyüyen büyüyene…

Google’ın Mali İşler Sorumlusu Patrick Pichette; Ocak-Mart 2010 dönemi için, 1,96 milyar kar ettiklerini açıkladıktan sonra; önümüzdeki dönemde de yeni ürünlere yatırım yapmayı sürdüreceklerini belirtti. Yeni yatırımlarının büyümeyi devam ettireceğini söyleyen Pichette; Google’ın, 2010’un ilk üç ayında 800 kişi daha istihdam ettiğini; böylece, şirketin dünya çapında çalışan sayısının, 20 bin 621’e çıktığını aktardı.

Google TV
Yeni yatırımlardan birini, Google TV oluşturuyor.
Google; Sony, Intel, Logitech, Adobe gibi şirketlerle birlikte çalıştığını; 2010 sonbaharından itibaren, Google TV için gerekli cihazların Sony ve Logitech’ten alınacağını, açıkladı. Kullanıcılar, internete bağlanabilen ve televizyona takılan bir cihazla, Google TV izleyebilecekler.

Google TV’nin öne çıkan özelliklerini şunlar oluşturacak:
Dünyanın her yerinden, her kanal izlenecek: Google, web içerikleri ile kablodan veya uydudan yayın yapan televizyonlar arasındaki kısıtlamalardan kurtulmak istiyor. Chrome tabanlı tarayıcısı sayesinde bütün kablolu ve uydu televizyon kanallarında arama yapılabilecek, istenen kanal veya programları izlenebilecek ve aynı anda internete girebilecek. Google TV’den, dünyanın her yerindeki radyo kanallarına da ulaşılabilecek.

TV ile web bütünleşecek: Google TV ile internette de sörf yapabilecek, boyutları küçültülen televizyon yayını, ekranın köşesine indirilebilecek. Facebook’ta, “görünüyorum öyleyse varım” denirken; diğer yandan Surviver dizisinde, bireyciliğin doruklarına çıkılabilecek. Tüm TV yayınları kaydedilebilecek; video paylaşım sitesi YouTube’daki videolara da bu platformdan ulaşılabilecek. Google Tv ile müzik ve fotoğraf da indirilebilecek.

Kumandayı kimseye kaptırmayın: Google TV’yi kullanmak için büyük klavyelerden faydalanılsa bile, sadece bir giriş cihazı yeterli olacak.

Bir elde kumanda, diğerinde android telefon: Google TV, android telefon kullanıcılarını ihmal etmiyor. Sorguları araştırmak için televizyona yazmak yerine, telefona yazılabilecek ve sonuçları televizyona Wi-Fi aracılığıyla gönderilebilecek. Telefonda izlenen videolar da, televizyona gönderilerek izlenebilecek.

Donanım: Google TV teknolojisi ile donatılmış televizyonlar, Ethernet ve Wi-Fi olanaklarına sahip olacak.

Kişisel TV: Televizyonu kişiselleştirmeyi amaçladığını açıklayan Google, kullanıcılarına 50 binin üzerinde program paketi sunacak.

Fiyat: Önce ABD’de satışa sunulması beklenen Google TV’nin fiyatı konusunda henüz bir açıklama yapılmadı. Ancak fiyatın 300 dolar civarında olacağı tahmin ediliyor.

IP Takip Merkezi geliyor!
Google, büyüyor.
İnternet sansürü de öyle!

İnternet Suçlarına İlişkin Yasa (5651) ile bağlanmıştık zaten…
Üst kurul da vardı zaten: Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) içinde, kapatma işleriyle uğraşan bir kurum da vardı: İnternet Daire Başkanlığı…

Şimdi de, IP Takip Merkezi geliyor. İçişleri ve Adalet bakanlıkları, “internet üzerinden işlenen suçlara hızla müdahale edebilmek için”, Emniyet Genel Müdürlüğü’nde, Internet Protokol Adresi (IP: Her bir bilgisayarı tanımlayan; internet kullanıcısının bulunduğu ülkeyi, kenti vb. veren adres/numara) Takip Merkezi, kuruluyor. IP Takip Merkezi, sizin, internet üzerinden, “zararlı neşriyat” yaptığınıza karar verdi mi; örneğin, son kitlesel tutuklamalardaki suçlamalar gibi, TEKEL direnişiyle dayanışmayı güçlendirmek gerektiğine dair, bir arkadaşınızla çetleştiğinizi gördü mü; bitti. Tık, internetinizi, sitenizi, bloğunuzu kapatacak! 24 saat içinde de mahkemeye…

Avrupa Siber Suçlar Sözleşmesi, kapıda zaten…

İnternet sansürüne karşı eylem: 17 Temmuz!
Yakın zamanda kurulan ve bir deklerasyon yayınlayan (sansursuzinternet.org.tr/), “İnternette Sansüre Karşı Ortak Platform”; internette uygulanan sansürü protesto etmek için 17 Temmuz 2010 Cumartesi günü Taksim Meydanı’nda buluşuyor!

İşçi sınıfının eylemiyle!
Sansüre; sansürün her türlüsüne, kesinkes hayır!
İşçi sınıfının, sınıfsal mücadele kapasitesini, deneyimini, bilgisini geliştirmesinin; sınıf kardeşleriyle, sınıfsal, kolektif, toplumsal, kültürel tüm yönlerden iletişim kurmasının, önündeki tüm engellerle; önüne çıkarılmakta olan, çıkarılacak tüm engellerle, mücadeleye! Sınıfın eylemiyle…

Büyüyen büyüyene…
İnternet sansürü büyüyor.
Google de öyle.

Her ikisi de; sermayenin istemeden fakat zorunlu olarak, üretimi ve emeği olağanüstü toplumsallaştırmasıyla; toplumu proleterleştirip, proletaryayı toplumsallaştırmasıyla, sorunlu; onu hedefe çakıyor.

Biri; işçi sınıfının bu muazzam boyutlara ulaşan toplumsallaşmasında, kendi sonunu gören sermayenin, bu toplumsallaşmayı, işçi sınıfı açısından hücre tipi çalışma ve yaşamaya dönüştürme sopası oluyor.

Biri; yine bu toplumsallaşmada, kendi sonunu gören sermayenin, habire geliştirmek zorunda olduğu sopalar bütünlüğünü güçlendirip, süreklileştirirken; aynı zamanda, bu toplumsallığı nasıl metalaştırıp, fiyatlandırıp, azami kara çevireceği, oluyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*