Anasayfa » GÜNDEM » İnternet gözetim, denetim, sansür saldırısını aşalım!

İnternet gözetim, denetim, sansür saldırısını aşalım!

Burjuva devletin, siyasal, ekonomik, toplumsal savaş amacı ve yöntemi için İnternet’in gözetlenmesi, denetlenmesi ve sansürü uygulaması sistematikleştirilmek ve kontrol altına alınmak isteniyor.

Phorm gibi projeler devreye sokularak, asıl olarak denetim, fişleme, gözetleme ve sansür amaçlanıyor, yavaşlamalar tüm sosyal medya gibi toplumluklarının bilgilerinin denetlenmek üzere internet omurgasını çıkartmak ve tüm trafiği ağ şebekesinden çekip, kendi gözetleme sunucularına taşımalarından kaynaklanıyor. Aslında bu aynı zamanda bir algı yönetim ve kontrol operasyonudur. Tüm bu trafik, mail, genel enformasyon tarama ve kontrol sistemleri dün en somut olarak internet ve sosyal medyada yaşanan yavaşlama ve sansürü yarattı. İnternet gözetim ve saldırıları sonucunda: Fırat Haber Ajansı (ANF), Sendika.Org, Dicle Haber Ajansı (DİHA), Hawar Haber Ajansı (ANHA), Basnews, Rudaw gibi siteler kapatıldı.

Hem İP ve DNS bazlı sansür girişimiydi hem hali hazırda yaygınlaşan Tor, ortak VPN kullanım yazılımları Zenmate, Openvpn, Hotspot gibi VPM uygulama ve yazılımların önüne geçmekti. Ve bunun için bir çok VPN’i kullanılmaz hala getirdiler.

Eskiden DNS bazlı proxy kullanılıyordu, varsayılan ağ geçiti kısmına 208.67.222.222 gibi İPlerle tüm sansür kalkıyordu. Hatta iP değiştirmeden, herhangi bir DNS sunucusuna bile bağlanmadan oluyordu, şimdi bu mümkün değil. Yalnız bunun kısmi bir site havuzu için işe yaradığı söylenebilir ama genel bir ip tabanlı sansür uygulaması bugün DNS bazlı oluyor. Bunu aşmanın bir yöntemi özel sanal ağlar denilen VPN, VPS ile ancak geçici çözüm yaratabiliyor.

Sermaye devleti tüm bu sansür, veri trafiği kontrolü, fişleme, gözetleme, depolama ve sansürü çalışmalarının hemen sonuca ulaşmayacağını biliyor, asıl amaç sıklaşmaya başlayan yavaşlık ve sansür uygulamalarına girişlerin teknik olarak normal bir kullanıcı için güçleşmesi, bu sansürü paylaşımlı VPN kullanımından, bireysel aşamalara başvurmayı arttırarak aylık para ödemeye mecbur bırakılmak anlamına geliyor.

Tüm bu çabalar, tüm paylaşımlı VPN adreslerini de engellemek, yığılmalar yaratmak, yavaşlatmak ve nihayetinde kullanılamaz hala getirmektir. Ama ulus ötesi Twitter ve Facebook gibi şirketlerin güven hassasiyetlerine dikkat ederek yapmaları gerekiyor. Şimdi hızlı, güvenli bir özel VPN ağı almak için insanlar ücretsiz uygulamaların reklamlarından ziyade hali hazırda bekleyen bilişim şirketlerinin kampanyalarına itiliyorlar. Bir kullanıcı, VPN’i diğer kullanıcı yoluyla ortak paylaşımda bulunurken, şimdi bunları ortak kullanımdan, ayrıcalıklı özel kişilerin göre özelleştirmek, aynı zamanda özel VPN alan şirketleri de belirle şeylerle kontrol altına alacak.

Genelde VPN’ler eklenti, uygulama ve masaüstü yazılım şeklinde var. Google Crome mağazasından eklenti arama bölümünüe “VPN” yazılarak birçok çalışan eklenti bulunabilir ama yalnız eklentilerin çoğu ticari şirketlerin open source veya özgür yazılım gibi açık bir yazılım sistemi olmadığı için, özgürlüklerle de pek ilgileri yok. Sansür uygulamasını aşayım derken, şirketlerin reklam yayınlama amaçları gibi birçok amaçlar için kullanılmak gibi özel güvenlik sorunu var. Çünkü bugün insanların etkileşimleri, düşünce, hareket ve özel bilgileri üzerinden kar edilen büyük bir kar pazarı var. İnsanların mail ve özel bilgilerini satan, onların hareketlerini reklam hedeflerine çeviren bir meta internet egemenliği piyasası var.  Bu anlamda devletin gözetiminden kaçanlar şirketlerin gözetimine düşebilirler. Kullanıcıların açık kaynak kodlu eklentiler bulması, güvenli, reklamsız VPN seçeneklerine ulaşması için özgür yazılım alternatiflerinin yaratılması için bu alanda çalışma yapılması gerekiyor. Şuan VPN sorununu Tor’un sadece yeni sürümü, OpenVPN gibi eklenti ve yazılımlar çözüyor.

**
Son dönemde burjuva devletin ekonomik, siyasal ve özellikle savaş amaçlarına ulaşması için medyanın insanlar üzerindeki yıldırma, baskı, korku yaratmaya yönelik geleneksel yöntemleriyle çabaladığı ortada. Katledilen ilerici, devrimci güçlerin öfkeyi bileyecek, gündemleşecek, siyasallaşacak bir yere oturmasından da rahatsız oluyorlar.  İnsanların gözetleme, tutuklama, sansür ve fişlemeyle söz söylemesinin engellenmesi amaçlanıyor.

Belirli dönemlerde bazı VPN uygulamaları çalışmayacak, bazıları çalışacak, git gelller olacak, kullanıcıyı usandıracak, yavaşlamalar süreklileşecek. Tek sorun artık sansür olmadığı gibi, devletin gözetleme ve yavaşlamalar yaratan uygulamaları da büyük güvenlik sorunu yaratıyor. Bunun içinde VPN kullanılıyor. Açıkçası sansürsüz bir ortam, sadece VPN, VPS gibi dış ağlarla sunucu ve bireysel çabalarla aramak veya sansürü sadece aşma tekniğiyle değil, sokakta, internette bu anlayışa karşı, tüm internet kapitalistlerinin insanların ürettikleri bilgi üzerinden yüksek kar marjlarını, devletin gerici despotik etki ve yönetim gücünü kıracak, özgürleştirilerecek kampanyalar yaratmak, insanın sosyal etkileşimlerinin gözetlenmesi ve sansür edilmesine, yalnız buna da değil tüm bu etkileşimlerin hedef kitle demografisine çevrilerek reklam şirketleri için bir yeme dönüştürülmesine karşı çıkılması ve alternatif kolektif özgür alanlar ve yazılımlar, devrimci sınıf topluluklarını geliştirmemiz gerekiyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*