Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İnsanca yaşanacak asgari ücret yürüyüşü sona erdi

İnsanca yaşanacak asgari ücret yürüyüşü sona erdi

Ozan Ahmet Tütüncü’nün 15 gün önce Malatya’dan başlattığı insanca yaşanacak asgari ücret yürüyüşü bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde sona erdi.

Yürüyüş, saat 10.30’da dün basın açıklaması yapılan Yüksel Caddesi’nden tekrar başladı. Yaklaşık bir saat sonra bakanlık önüne ulaşan Ahmet’i bu noktada çok sayıda sivil polis karşıladı. Uzun süren arama ve sorulardan sonra  dilekçe vermek ve görüşme yapmak amacıyla bakanlığa girebilen Ahmet, asgari ücret düzeyinin insanca yaşanabilecek düzeye getirilmesi ve asgari ücretin belirlenmesinde bağımsız işçi kurullarının da rol oynamasını talep etti. Ayrıca, emeklilik düzenlemesine de değinildi. Yine bu konuda da işçilerin iradesinin sürece müdahil olması gerektiğini belirtti.

Bu talepler dilekçe ve bakanlık özel kalemiyle yapılan bir görüşmeyle dile getirildikten sonra 12.30’da bakanlıktan ayrılındı ve insanca yaşanacak asgari ücret yürüyüşü başlangıçta planlanan rotasına uygun olarak bitirildi.

Malatya’da CMC çağrı merkezinde işçi olarak çalışan Ahmet’e iş arkadaşlarından işten çıkarıldığına yönelik bilgiler geliyor. Bu bilginin doğrulanması durumunda eylemler CMC’yi de hedefine alarak büyüyecek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*