Home » DİRENİŞ ÇADIRI » İnsanca Yaşanacak Asgari Ücret ve Mezarda Emekliliğe Hayır Yürüyüşünde 2. Gün

İnsanca Yaşanacak Asgari Ücret ve Mezarda Emekliliğe Hayır Yürüyüşünde 2. Gün

İnsanca yaşanacak asgari ücret yürüyüşçüsü Ahmet Tütüncü bugün 19.00 itibariyle Kozluca beldesine ulaştı. Bugün 40 km süren yürüyüşle birlikte  2. günün sonunda 70 kilometrenin üzerinde yol almış olduk. Dün Malatya şehir merkezinden başlayan yürüyüş akşam saatlerinde Akçadağ ilçesine ulaşmış, gece burada geçirilmişti.

Bugün saat 7.30′da tekrar yürüyüşe başladık. İlk durağımız Develi köyüydü. Bu noktaya varana dek yoldan geçen araç ve motorsiklet sürücülerinden bazıları araçlarını durdurdu. Bir gün önce yürüyüşün başladığını öğrendiklerini söyledi, telefonlarını paylaştılar, yol üzerinde yardımcı olmak istediklerini, asgari ücret ve emeklilik yaşının kendi problemleri de olduğunu söylediler. Köyde yaşayanlar “işsizlik burada, açlık sefalet burada, bu konu hepimizin konusudur.” dediler. Çaylarını içtikten sonra köyden ayrıldık. Köy, belde farketmeksizin karşılaştığımız insanların çoğunluğu tarım işçisi, taşeron işçi ya da Malatya OSB işçileriydi.

 

 

 

1255158_360320584100342_2062394661_n

Saat 12.00′yi geçerken Gürkaynak’a vardık. Haberimiz bizden önce ulaşmıştı. Burada bir müddet dinlenme fırsatı bulduk. Asgari ücret ve sigortasız çalıştırmadan başladığımız sohbet, Suriye’ye yönelik savaşa ve Kürecik’te inşa edilen füze kalkanına geldi. İşçilerin yaşadığı koşullardan bakıldığında savaşın gereksizliğini, anlamsızlığını bölgede yaşayanlar dile getirdi. Füze kalkanına karşı eylemlerin bir parçası olan Hıdır abi ile uzunca sohbet ettik. Füze kalkanına karşı bölgede gerçekleşen eylemleri değerlendirdik. İşçi ve emekçilerin çıkarlarının savaşa karşı olduğunu ve kapitalist saldırganlığı ancak birlikte mücadele ederek durdurabileceği konusunda Ahmet ve Hıdır abi’nin vurguları oldu. Sinan Cemgil’e, devrimci hareketin tarihine kadar uzayan sohbetin ilgi çekiciliğine karşın yola devam etmek zorundaydık, vedalaştık.

1185796_360321327433601_1551055023_n

Saat 15.00′de Karayolları’nda çalışan taşeron işçilerle yol üzerinde buluştuk. Taşeron işçiler, asgari ücret için gerçekleştirilen yürüyüşü faydalı buldu ancak “taşeronluğun kaldırılmasını da taleplerinize ekleyin.” dediler. T.C.K’da çalışan 8200 işçinin Yargıtay kararına karşın kadroya alınmadığını, 850 lira ücretle çalıştıklarını dillendirdiler. Taleplerini mücadelemize, açıklamalarımıza ekleyeceğimize söz vererek ayrıldık.

Saat 17.00′de Kürecik kahvesindeydik. Burada yürüyüşe yoğun ilgi vardı. Yerleşkede yaşayan hemen herkesle selamlaştık. Yolda fayda sağlayacak bir çok katkı da sundular.

Saat 19.00′da Kozlucadayız. Şu an bir yandan haberi yaparken bir yandan Kozlucalarla sohbet ediyoruz. Kozlucada yaşayan iki işçi daha büyük bir karşılama yapmak istediklerini söylüyor ancak halkın duyarsızlığından yakınıyorlar. Ancak bu yürüyüş yol boyunca çok kabuğu kırdı. Kozlucalılar akşam da bizi misafir etmek istediklerini söylüyorlar.

2 gündür kayısı satıcısından, petrol ofisi işçisine, altyapı işçisinden, kır yoksuluna onlarca insanla konuştuk. Susan, ilgi göstermeyen insan sayısı çok az. Kayıtdışı çalışma ve taşeron çalıştırma öne çıkan, eyleme kendilerinden kattıkları temel başlıklar oldu.

Ahmet’in morali çok iyi. Bunu sağlayan başlıca etken 70 km boyunca karşılaştıklarımız. 14 gün olarak planlanan yürüyüşü daha fazla insanla diyalog kurma adına 20 güne çıkarttı. Günde 30 km yürünmesi planlanıyor. Dün öğle saatlerinde başlamış olmamıza karşın şimdilik 10 km ilerdeyiz.

1236164_360558770743190_8410913_n

Herkes çok iyi, kötüler yok mu? Tabii ki var. Sivil polis, Malatya’dan itibaren tacizini sürdürüyor. İşçi Meclisi muhabirleri, Terörle Mücadele Şube’den, Asayişe kadar çeşitli ekipler tarafından dört kez kimlik kontrolünden geçirildi. Bunların arasında beş dakika olduğu da oldu. Ancak, yürüyüşün motivasyonunu bozma çabaları en ufak bir sonuca erişmiyor.

PARİS’TE AHMET ATAKAN’IN KATLEDİLMESİNİ PROTESTO EYLEMİNDE AHMET TÜTÜNCÜ İÇİN “DİREN AHMET”

Bugün Paris‘te Hotel De Ville önünde saat 19.00’da Ahmet Atakan’ın katledilmesini protesto eylemi yapıldı. Üniversite öğrencilerinin oluşturduğu Collectif de Taksim tarafından düzenlenen eylemde, “Her yer Taksim her yer Hatay!”, “Direne direne kazanacağız!”, “Katil devlet hesap verecek” sloganları atıldı.
Ahmet Atakan anısına yaklaşık bir saat mumlar yakılarak ve çiçeklerle oturma eylemi yapıldı. Eylem, Çarşamba günü saat 19.00’da Chatelet les Halles önünde tekrar buluşmak üzere sonlandırıldı.
Eylemde asgari ücrete ve mezarda emekliliğe karşı yürüyen Ozan Ahmet Tütüncü ile de canlı bağlantı kurularak “Diren Ahmet” sloganları atıldı. Platform yarın saat 19.00’da Chatelet de Halles’da tekrar bir araya gelecek.

paris

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*