Home » DİRENİŞ ÇADIRI » İnsanca Yaşanacak Asgari Ücret ve Mezarda Emekliliğe Hayır Yürüyüşü Başladı

İnsanca Yaşanacak Asgari Ücret ve Mezarda Emekliliğe Hayır Yürüyüşü Başladı

Ozan Ahmet Tütüncü, bir çağrı merkezi işçisi. 4 senedir asgari ücret ve bazen daha da az ücretle çalışıyor. Bir yandan yaşam koşullarının giderek ağırlaşması diğer yandan hükümet cephesinden gelen “asgari ücret yeterli” açıklamaları canına tak etmiş.

İşçilerin yaşam koşullarına, tüm düzenlemelerin patronların çıkarlarına yapılmasına “dur demek lazım” diyor. Bugün, Malatya’dan yola çıktı. 14 günlük bir yürüyüş sonunda Ankara’ya varmayı, yol boyunca insanca yaşamaya yetecek asgari ücret talebini yükseltmeyi, genç bir işçi için çok uzakta görünen emeklilik uygulamalarını protesto etmeyi, sesini daha fazla işçiye duyurmayı planlıyor.

“Ülkede gençlerin geleceği görmezden geliniyor, şu anı yaşamaktan ziyade geleceği yaşamalıyız.” diyor Ahmet. Yürüyüşünde kararlı, yol boyunca Türkiye’nin bir çok yerinden işçinin kendine destek vereceğine inanıyor, sorunların neredeyse işçilerin tümünün sorunu olduğunu düşünüyor.

Yürüyüşçü, bugün 13.00′de Malatya Kapalıçarşı’nın karşısında bir basın açıklaması gerçekleştirdi. “Mezarda emekliliğe hayır diyebilmek, Türkiye’nin üreticilerinin hakettiklerini alamadıklarını dile getirmek, mutfağında pişirecek aş bulamayan anaların çaresizliğini hissettirmek için bu yolculuğa çıkıyorum.” dedi. Açıklama sırasında yürüyüşçüye çok sayıda insan destek verdi. Güzergahta oturduğunu, destek vermek istediğini söyleyen insanlar telefon numaralarını verdi.

İşçi Meclisi olarak yürüyüşe başlangıcından itibaren eşlik ediyoruz. Yürüyüşte iki saati geride bıraktık. Yolda soluklanmak, fotoğraflarımızı göndermek için mola verdiğimiz yerlerden de yürüyüşe destekler geliyor. İnsanlar, “aslında bu sistem bozuk” diyorlar.

[email protected]

#AhmetYürüyor

https://www.facebook.com/pages/Asgari-%C3%BCcretli-emekli-art%C4%B1k-susma-vakti-de%C4%9Fil/343298059135928?fref=ts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*