Anasayfa » GÜNDEM » İnsan Hakları Haftası Eylemle Başladı

İnsan Hakları Haftası Eylemle Başladı

İnsan Hakları Haftası başladı. Haftanın ilk gününde İHD ve TİHV taksim meydanında bir eylem gerçekleştirmek istedi. Çevik kuvvet, sivil polis ve TOMA’lar la eylem engellendi. İHD ve TİHV üyeleri baskı ve yasağa rağmen barikat önünde basın açıklaması yaptılar.

Saat 12.00”da Taksim Meydanında toplanmaya çalışan eylemciler sivil polisler tarafından durdurularak alandan uzaklaştırıldılar. Bunun üzerine Fransız Konsolosluğu önünde ” İnsan Hakları Hergün” pankartını açan eylemciler açıklamayı Taksim Tranvay Durağında yapmak istediklerini belirtiler. Kitlenin önü çevik kuvvet polisleri tarafından kesilince kitle açıklamayı barikat önünde gerçekleştirdi. Basın açıklaması sırasında kitle  “İnsan haklarıyla insandır!”, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek!”, “Biji bratiya gelan!” sloganlarını attı. Eylemciler madenci katliamlarına ve Kobanê’den göç etmek zorunda kalanlara dikkat çeken dövizler taşıdı.

Polisin baskıcı tutumu karşısında  İHD İstanbul Şubesi Başkanı Abdulbaki Boğa tam da bu nedenle eylem yapmak istediklerini ve meydanların yasaklanamayacağını ifade etti. Polislerin tutumu karşısında polis barikatı önüne kadar gitmekte ısrar edildi. Bunun üzerine sivil polisler çekildi ve Fransız Konsolosluğu bitimindeki çevik kuvvet barikatı önünde basın açıklaması gerçekleştirildi.

İlk konuşmayı İHD İstanbul Şubesi Başkanı Abdulbaki Boğa Kürtçe yaptı. Boğa, Kobanê’de gerici çete saldırılarına verilen desteğe, meydanları yasaklayarak polis terörünün önünün açılmasına, Soma’da katledilen madenciler için fıtrat açıklaması yapılmasına değindi ve hak ihlallerine dikkat çekti. Herkesi bu hak ihlalerine dur demeye çağırdı.

TİHV Genel Başkanı Şebnem Korur Fincancı ise “Kürtçe konuşma yanılsama yaratmasın” diyerek sözlerine başladı. Kürtçe açıklama yapıldığı fakat iki yıldır Taksim Meydanı’na çıkışa izin verilmediğini ifade eden Fincancı, bunun insan haklarına yaklaşımı gösterdiğini ifade etti. İnsan hakları haftasının başında olunduğunu fakat her gün insan hakları günü olsun diye mücadele ettiklerini ifade eden Fincancı, bunun için mücadeleye devam edeceklerini söyledi. Eylem atılan sloganlar ile son buldu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*