Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İnşaat işçileri: Esenyurt Medical Park Hastanesi inşaatında direnişteyiz

İnşaat işçileri: Esenyurt Medical Park Hastanesi inşaatında direnişteyiz

İnşaat işçileri, yapımı aşamasında olan Medical Park Hastanesi’nde ücretlerinin ödenmemesi ve haklarının gasp edilmesine karşı açıklama yaptı. İşçiler Facebook sayfasından, tüm haklarını kazanana kadar mücadele edeceklerini vurguladılar.

Esenyurt’un Esenkent Mahallesi’nde yapımı devam eden Medical Park Hastanesi inşaatında çalışan yaklaşık 60 arkadaşımızın ödenmeyen ücretleri, tazminat ve mesai fazlalıkları için bugün hastane önünde direnişe başladık. Sabah saat 10:00 sularında sloganlarla başlayan direnişimiz, saat 13:00’te yaptığımız basın açıklamasıyla devam ediyor.
“Direne direne kazanacağız!”, “Ücret hakkı gasp edilemez!”, “İşçiler sokakta patronlar sarayda!” sloganları ve sendikamızla özdeşleşmiş “Ne istiyoruz!”, “Hakkımızı!” “Vermeyecekler!”, “Alacağız!” seslenişiyle çevredeki emekçilere sesimizi duyurmaya, patronlara öfkemizi haykırmaya devam ediyoruz.

Havanın soğuk olması nedeniyle ateş yakmamız üzerine polis tarafından uyarıldık. Bu arada sabah saatlerinden itibaren bekleyen polis akrebine daha sonra TOMA ve çevik kuvvet yığınağı da eklendi.

Direniş haberimizi görüp gelen emekçilerle direniş ateşinin başında inşaat sektöründeki sorunları, direnişimizin haklı taleplerini paylaştık. Ateşte pişirdiğimiz patateslerle hep birlikte öğlen yemeğimizi yedik.

Bu arada Medical Park sahipleri kendi isimlerinin haberlerde geçmesi üzerine direniş alanına gelerek rahatsızlıklarını belirttiler. Kendilerine yaşanan hak gasplarını anlatarak, “rahatsız oluyorsanız işçilerin gasp edilen haklarının ödenmesini sağlayın” yanıtı verdik.

Dev Sağlık İş’ten işçi arkadaşlarımız, Alınteri okurları ve Devrimci Parti aktivistleri direnişimizi ziyaret ederek destek ve dayanışmada bulundular.

Saat 13:00’te yaptığımız basın açıklamasında sektörün genel sorunları ve direnişe ilişkin kısa bir bilgilendirme yaparak patronların bu hoyratlıklarına daha fazla müsamaha göstermeyeceğimizi, bugünkü uyarı eylemimiz de dikkate alınmazsa olacaklardan bizim sorumlu olmayacağımızı hatırlattık.

Basın açıklamamızda şu noktalara vurgu yaptık:

Her gün en az birkaç arkadaşımızın iş cinayetlerinde katledildiği, binlerce-milyonlarca arkadaşımızın emek güçlerinin zorunlu karşılığı olan ücretlerini almakta sorun yaşadığı hatta gaspla karşı karşıya kaldıkları işkolumuzda yine bir ücret ve hak gaspıyla karşı karşıyayız. Bu seferki adres de Esenyurt’un Esenkent Mahallesi’nde yapımı devam eden Medical Park Hastanesi inşaatı…

Ana yüklenici firmanın Özyurt İnşaat olduğu şantiyede taşeron firmalar Profel Mühendislik ve Akel Grup şirketleri bünyesinde çalışan işçi arkadaşlarımız 2 ila 4 ay gibi süreler boyunca ücretlerini alamadılar. Ücretlerin ve diğer hakların ödenmesi için ana yüklenici firmaya yaptıkları başvurulara “Biz taşeron firmalara ödeme yaptık, gidin onlardan sorun. Onlardan da alamıyorsanız mahkeme yoluna gidin” yanıtı verildi. Yaklaşık 60 arkadaşımız, gasp edilen ücretleri, tazminat hakları ve mesai fazlalıklarını istediklerinde bu şekilde çözümsüz bırakıldılar.

Mahkemelerin nasıl işlediğini, bu davaların ne kadar sürdüğünü hepimiz biliyoruz. Kışın geldiği, okulların açıldığı, ekstra masrafların çıktığı şu günlerde arkadaşlarımızın bu şekilde çözümsüz bırakılması ya da belirsizliğe itilmeleri kabul edilemez.

Ödemek zorunda oldukları, bizim ücretlerimizdir. Alın terimizin-emek gücümüzün karşılığıdır. Patronların bu hoyratlığına müsamaha gösterilemez.

Anayasa’nın 34. Maddesi gereği taşeron firmaların yapmadığı ödemelerden ana yüklenici firma sorumludur. Bu hakkımızı kullanarak işçi kardeşlerimize belirsizliği dayatan, sorumluluktan kaçan patronlara karşı bugün eylemdeyiz.

Şunu bir kez daha hatırlatıyoruz! İşkolumuzun örgütsüzlüğünden yararlanarak her türlü hoyratlığı, gaspı, baskıyı kolayca yapabileceklerini sanıyorlarsa yanılıyorlar. İnşaat işçisi artık uyanıyor! Sendikalarıyla buluştukları noktada da bunu net bir tutuma dönüştürüyor.

Bu gerçeği bir kez daha göreceksiniz!

(…) Bu size son uyarımızdır. Dikkate alıp, ödemek zorunda olduğunuz haklarımızı ödemezseniz olacaklardan biz sorumlu değiliz!

Tüm işçi arkadaşlarımızı, bu dizginsiz emek sömürüsü ve gaspına karşı duyarlılık gösteren tüm toplumsal kesimleri yarın yapacağımız basın açıklamasına davet ediyoruz. İşçi sınıfının ücret ve hak gaspları sadece inşaat işçilerine mahsus değildir, giderek tüm sektöre yayılan bir olgudur. Önümüzdeki günlerde daha da yaygınlaşması beklenen bu soruna karşı örgütlü bir duruş gösterip haklarını isteyen işçilerin aslında tüm işçi sınıfı ve emekçiler için direndikleri unutulmamalıdır.

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*