Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İnşaat işçileri Emaar’da satış ofisinin girişini kapattı

İnşaat işçileri Emaar’da satış ofisinin girişini kapattı

İnşaat İşçileri Sendikası Kayyum atanan Emaar’da başlattığı direnişin 6.gününde kıdem ve ihbar tazminatları gasp edilen işçiler için Emaar’ın satış ofisinin tüm girişlerini kapattı. İnşaat işçileri Facebook sayfasından yayınladığı paylaşımda şunları belirtti:

Emaar’da satış ofisi girişini kapattık, şirketle görüşmeler başladı

Kayyum atanan AKFA Holding’e bağlı taşeron firma Delta Elektrik bünyesinde çalışan işçi arkadaşlarımızın gasp edilen ihbar ve kıdem tazminatları, yıllık izin ücretleri için başlattığımız direniş bugün 6. Gününde, devam ediyor.

Dün söylediğimiz gibi bugün Emaar’ın satış ofisine giriş yapılmasını engelledik, giriş kapısını tüm araç ve yaya girişine kapattık.

Saat 07:30’da sendika temsilcilerimiz ve hakları gasp edilen üye işçilerimiz Emaar’ın satış ofisine tüm girişleri kapattılar. “Yasal hakkımız olan tüm yükümlülüklerinizi yerine getirinceye kadar size satış yaptırmayacağız” diyen arkadaşlarımız kapıyı 2 saat boyunca tüm girişlere kilitlediler.

Emaar müdürlerinden Richard’ın girişini de engelleyen arkadaşlarımız ona Anayasa’nın 34. Maddesi gereğince ana yüklenici firmanın taşeron firmanın tüm hak gasplarından sorumlu ve bu tür durumlarda asıl muhatap olduğu hatırlatıldı.

Müdür, “sizin muhatabınız biz değiliz” diyerek işin içinden çıkmaya çalışsa da bunun hem yasal bir karşılığının olmadığı hatırlatıldı hem de bu sorun çözülene kadar bu kapının açılmayacağı yinelendi. Emaar patronlarının isterlerse polis çağırabilecekleri, fakat işçi kardeşlerimizin gasp edilen hakları alınıncaya kadar ne pahasına olursa olsun bu tutumun devam edeceği yinelendi.

Bu tutum karşısında Emaar müdürü geri adım atarak, sorunun çözüleceği konusunda net bir şey söyleyemeyeceğini, fakat çözümün bir parçası olmak konusunda söz verebileceğini, kendisine birkaç saat süre verilmesini istediğini söyledi.

Müdürün bu tutumu üzerine yol araç trafiğine kapalı tutulurken, yayalara açıldı.

Saat 10:00 sıralarında Emaar yetkilileri gelerek sendika temsilcilerimizle görüştüler. Kendilerinin sorunu çözmek istediklerini, gerekli ödemeleri yapacakları, avukatlarını çağırdıkları ve bu işin yasal prosedürüne bakarak buna uygun bir çözüm üretileceğini ifade ettiler.

Şu anda sendika temsilcimiz ve işçi arkadaşlarımız Emaar yönetim odasında, hesaplamalar yapıyorlar. Ödemelerin yapılması bekleniyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*