Anasayfa » DÜNYA » İngiltere’de onbinlerce öğrenciden büyük eylem

İngiltere’de onbinlerce öğrenciden büyük eylem

İngiltere’nin başkenti Londra’da on binlerce öğrenci harç zamlarına ve eğitimin özelleştirilmesine karşı sokaklara çıktı.

Harçlar, kesintiler ve özelleştirmelere karşı Ulusal Kampanya Girişimi tarafından organize edilen eylemde öğrenciler, hükümetin kapitalist piyasa odaklı eğitim ve öğrenim sistemini hedefleyen politikalara karşı çıkıyorlar.

Üniversitelerin yoğun olduğu Malet cadedesinde başlayan yürüyüşe katılan öğrenciler, kapitalist sistemi protesto etmek için üç haftadır Aziz Paul’s Katedrali’nin önünde çadır kurarak işgal eden eylemcilere de destek verecekler.

Geçen yıl düzenlelen gösterilerde öğrencilerle polis arasında yaşanan şiddetli çatışmalardan kaynaklı bu yıl alınan geniş güvenlik önlemlerinden farklı olarak polislere, plastik mermi kullanma yetkisi de verildi. Dört bin polisin görev aldığı gösteride yer yer çatışmalar yaşanırken birçok öğrenci de gözaltına alındı.

Eylemcilerin lideri Michael Chessum, “Milyonerlerin oluşturduğu kabine bize şimdikinin üç katı üniversite harcı ödeyeceğimizi söylüyor” diyerek tepkisini dile getirdi. Ayrıca eylemciler, üzerlerinde “Harçları kaldırın”, “Ücretsiz Eğitim” gibi sloganlar yazan çok sayıda döviz ve pankartlar taşıyorlar.

İngiltere’de geçen yıl seçilerek işbaşı yapan Muhafazakar-Liberal Demokrat koalisyon hükümeti, yıllık 3,290 sterlin (yaklaşık 9 bin TL) olan yüksek öğrenim harçlarını önümüzdeki yıldan itibaren 9 bin sterline (yaklaşık 25 bin TL) kadar yükseltme kararı almıştı.

Son birkaç yıldır gerçekleştirilen hemen bütün gösterilerde kitleler kendiliğinden de olsa kapitalist sistemi hedefleyen bir bilinçle sokağa çıkıyorlar ve çoğunlukla da bu eylemler işçi sınıfı ve emekçilerin biriken öfkesini boşaltmanın ötesine geçmiyor. Dolayısıyla bütün eylemlerin ortak eksiği kitlelerin örgütsüz ve gerçek öncüsünden yoksun olması ki, çok kapsamlı gösteriler de olsa kalıcı bir kazanıma dönüştürülemiyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*