Anasayfa » DÜNYA » İngiltere’de 1926’dan beri en büyük grev yarın!

İngiltere’de 1926’dan beri en büyük grev yarın!

Bir günlük ücretlerinin kesilmesi onlar için ağır bir yük. Fakat ülkedeki en düşük ücretli işçiler tam da bu cezayla karşılaşacakları bir şey yapmaya hazırlanıyorlar. Grev!

İngiltere’de Losovski’nin Sendikalar Üzerine’sinde de geniş yer bulan, 5 milyon işçinin 4 aydan beri grevde olan maden işçilerini desteklemek için bütün sanayi kollarında greve gittiği tarihsel 1926 grevinden bu yana en büyük greve hazırlanıyor işçi sınıfı.

Okul kantinlerinde çalışan kadın işçiler, sokaklardaki temizlik işçileri, çöp toplayıcılar ve bakım işçileri Çarşamba günü öğretmenler ve devlet memurlarıyla omuz omuza greve çıkıyor. Tek bir konu birleştiriyor onları -hükümetin emeklilik reformlarının amacının “daha fazla öde, daha uzun çalış ve emeklilik süreniz de kısa olsun” olması.

Kamu sektöründeki 30 sendikanın yöneticileri 2,6 milyon işçinin greve evet dediği sendikaların eylem gününde iki milyon işçinin sokaklara çıkmasını bekliyor.

İşçilerin dilinden “Neden greve çıkıyoruz?”

57 yaşındaki Colin 35 yıllık öğretmen. “Hükümetin son pozisyonuna göre benim emekliliğim etkilenmiyor. Fakat greve çıkıyorum çünkü bu sistem gelecekte bütün öğretmenler üzerinde etkili olacak. Öğretmenlik başvurularında büyük bir düşüş var ve birçok kişi de daha fazla ödeyip daha uzun çalışıp emekli olunca daha az maaş alacağını öğrendiklerinde işten ayrılacaklar. Bu öğretmenlere meslek yaşamlarının sonuna dek ayda 70 sterlinlik bir yük yükleyecek. Öğretmen olmak için 15-20 yılını veren ve artık başka bir şey de yapamayacak olanlar için çok üzülüyorum. Ben ayda 213,70 sterlin ödüyorum. Üç yıl içinde benim emeklilik primine katkım 327,22 sterlin olacak.

53 yaşındaki Wendy Bond okul kantininde çalışıyor. Ayda 9.600 sterlin alıyor ve emekli maaşı 26 yıllık çalışma sonrasında 3.700 sterlin olacak. 800 sterlin kira ödüyor. “Sorunlarımızdan biri part time işçiler olarak 1994’e kadar emeklilik sistemine dahil olmamamız ve bu bizi çok etkiliyor. Part time çalışmak ailelerine de bakmak zorunda olan çok sayıda kadın için iyi gibi görünüyordu. Ama biz 66 yaşına kadar çalışmak zorundayız ve kim o yaşta bir okul kantininde çalışmak ister ki? Üstelik de daha fazla ödeyip daha az kazanacağız. Bu krize sebep olan bankacıların faturasını biz ödüyoruz ve onlardan farklı olarak iki yıl boyunca bizim ücretlerimiz donduruldu bir de.”

45 yaşındaki James Kettle, kanserli, solunum ve enfeksiyon hastalarına bakıyor. Yılda 18.827 sterlin maaş alıyor. Emekli olunca 7.280 eline geçecek. “Emekli olunca haftada 140 sterlin alacağım. Şaşkına dönmüş durumdayım. 26 yıl önce devletin sağlık sisteminde işe başladığımda yaşam boyu çalışacağım bir işimin olduğunu düşünmüştüm. Hiç de öyle olmadı ve insanca bir emeklilik ücreti alamayacağım. Hiç işsiz kalmadım ve hayatım boyunca paramı kazandım. Ben şeker hastasıyım ve yaşlandıkça da şekerle bağlantılı hastalıklarım olacak. Kim kendisine hasta birinin bakmasını ister ki? İnsanlar bizim neden greve gitmemizi anlamalı. Amacımız ulusal sağlık sistemine zarar vermek değil ama biz tavır almazsak hükümet üzerimize yürüyecek.

Mike üniversite hastanesinde çalışıyor ve fizyoterapistler derneğinde temsilci. “İnsanların emekliliğimize ve emekli maaşlarımıza ne olduğunu öğrenmeleri için greve gidiyorum. Fizyoterapist olarak 68 yaşına kadar çalışmam isteniyor ve bu neredeyse imkansız. Bu fiziksel bir iş, yaşlı hastalarla uğraşıyorum ve onlara yardımcı olabilmem için çok sağlam ve güvenli olmam gerekiyor. Yılda 24.000 sterlin alıyorum ve katkı payımın artmasıyla 850 sterlin daha az alacağım. Kamu sektörü işçilerinin çok iyi ücret ve emekli maaşı aldığı şeklinde bir kanı var ve bu doğru değil. Emekli olduğumda yılda 7.500 sterlin alacağım ve bunun sebebi de erkek olmam. Kadın olsam daha az alacaktım.

Margaret hemşire ve 19 yaşından beri çalışıyor. “Hükümet benim emeklilik sistemine dahil olma sebebimin ve bana sağlanacak olan korumanın ruhuna aykırı bir şey öneriyor. Gelirimin yaklaşık yüzde 6,5’unu emeklilik için ödüyorum ve bu rakam yüzde 7,3’e çıkacak. Daha fazla çalışacağım ve daha az alacağım. Yılda alacağım emekli maaşı 6.000 sterlin. Bununla yaşanmaz. Günlük ücretim 80 sterlin. Grev yaptığımızda bu kesiliyor. Her peni’ye ihtiyacım var aslında. Ama kaybedeceklerimizin yanında bu çok küçük bir şey. Emekli maaşlarımızın yüksek olacağı söylentileri halkı kandırıyor. Kamu ve özel sektör işçilerinin birbirine karşı kışkırtılması tiksindirici. Bu greve katılarak ülkenin hükümetin düşündüğünden farklı, daha yaşanacak bir yer olması için katkıda bulunmaktan memnunum.

Tania denetimli serbestlik memuru. Bu kurumda tarihi boyunca üçüncü kez grev yapılıyor. “Koalisyon hükümetinin empoze etmek istediği değişiklikler benim üzerimde muazzam bir finansal darbe oluyor. Tüketici fiyat endeksini kullanarak emekli maaşlarımızı toptan eşya fiyatları endeksindekine göre hesaplandığına göre yüzde 15 daha az verecekler. Bu değişiklik hazineye 450 milyon sterlin kazandırıyor. Ama hükümet bundan kimseye bahsetmiyor. Diğer değişiklik ise hükümetin deyişiyle katkı payı olan vergide yüzde 3,2’lik artış. Emekli maaşım yılda 580 sterlin artacak görünüyor bu değişiklikle. Ama öyle olmayacak, vergi doğrudan hazineye gidecek. Her gün donuyoruz, geçinmek alabildiğine zorlaştı. Bir günlük ücretimizi kaybediyoruz bu grevle. Ben günde 150 sterlin alıyorum. Bu grev halk üzerinde etkili olacak, eğer olmazsa kimsenin bir şeyden haberi olmaz.”

Bu bir kadın grevi olacak!

Emeklilikle ilgili değişiklikleri hedefleyen yarınki genel grev, şimdiden “kadın grevi olarak tanımlandı. Greve öğretmenlerden göçmenlik memurlarına dek en fazla katılım kadın işçilerden bekleniyor. Hükümet grevin ekonomiye 500 milyon sterline malolacağını ve bunun da ciddi bir iş kaybına yol açacağını söyledi. Çalışan ebeveynlerin okullar kapalı olacağı için çocuklarını acil durum bakımına teslim edeceklerini ve bunun ekonomik olarak “saçma” olduğunu duyurdu! Kamu sektöründe örgütlü Unison sendikasının 1 milyon kadın üyesi var. Emeklilik ödeme şemalarındaki değişimin en fazla etkileyeceği kesimlerin dörtte üçü kadın işçilerden oluşuyor. Dolayısıyla bunun bir kadın grevi olacağı söyleniyor. Kadın işçilerin grevi canla başla onayladıkları da sendikaların açıklamaları arasında. Unison yöneticisi yerel hizmetlerde, sağlık ve bakım hizmetlerinde çalışanların artık dayanamadıklarını söylediklerini ve bunların yüzde 75’inin de kadın olduğunu söyledi. İngiltere’de sendikaları genel grev kararı almaya işçilerin sürüklediği ve bu basınçta da kadınların azımsanmayacak bir payının olduğu görülüyor.
Maliye Bakanlığı grev ve gösterilere katılanların bir günlük ücretlerinin kesileceğini açıkladı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*