Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » “İMF’siz İMF paketi” başladı! Kemer sıkma paketine karşı mücadeleye!

“İMF’siz İMF paketi” başladı! Kemer sıkma paketine karşı mücadeleye!

Hazine ve Maliye Bakanı damat Albayrak, “kamuda tasarruf tedbirlerini başlattıklarını” açıkladı.

Bu öncelikle, kriz’in, sonra da kemer sıkma’nın, yani “İMF’siz İMF paketi”nin itirafı anlamına geliyor.

Bakanın bu açıklamasının hemen ardından, kapitalist devlet iktidarının Belediyeler, Karayolları, Devlet Su İşlerinden başlayarak çok sayıda kamu kurum ve kuruluşuna sert ödenek kısıntısı talimatlarının gönderildiği açığa çıktı.

Belediyelere önümüzdeki ay merkezden aktarılacak ödenek, yüzde 30 oranında kısılacak.

Başta Belediyeler olmak üzere kamu kurum ve kuruluşların kaynaklarından yapılacak sert kesintiler, asıl olarak işçilerin, kent ve kır yoksullarının zaten kırıntıya indirgenmiş toplumsal ihtiyaçlarından, altyapıdan, işçi-halk sağlığından, kamu hizmetlerinden, ve tabii ki istihdamdan yapılacak sert kesintiler anlamına geliyor.

Önümüzdeki süreçlerde, bu gibi kamu işletlemelerinden işçi çıkarmalara da tanık olacağız.

Diğer taraftan Belediye, Karayolları, Devlet Su İşleri gibi kurumların bütçelerinde sert kesintiler, altyapı, temizlik, bakım, su gibi en temel yaşamsal ihtiyaçlarda kesinti, daralma ve aksamalar anlamına gelecek. Bu kesintiler de tabii ki burjuva semtlerine ve otoyollarda değil, işçi-yoksul semtlerine fatura edilecek.

Diğer taraftan açıklanan “kamu harcamalarında kesinti” paketi, başta belediyeler ve karayolları gibi devlet işletmeleri üzerinden inşaat sermayesi ve yerel sermayeleri ihale ve rant dağıtımı üzerinden besleyen ekonomi politikasının iflas bayrağını çektiği anlamına geliyor.

Bu da önümüzdeki süreçte zaten ciddi bir daralma yaşayan inşaat şirketleri ve borçlarını ödeyemez hale gelen yerel şirketlerde, bataklaşmayı ve yaprak dökümünü hızlandıracak.

Burjuva-faşist devlet iktidarının, yerel seçimler öncesinde belediye ödeneklerini sert biçimde kesmesi, gerçekten sert bir krize girildiği, iç ve dış mali oligarşik sermayenin istediği tedbirler konusunda “güven” mesajı verildiği anlamına geliyor.

Ancak “kamu harcamalarında kesinti”nin asıl işçilerin, kent ve kır yoksullarının asgari geçim ve yaşam olanaklarından kesinti olduğunu bir kez daha vurgulayalım.

İşçi sınıfı ve kitleler, kesintinin kendi kıt yaşam, sağlık, eğitim, ulaşım, geçim, istihdam olanaklarından yapılmasına karşı mücadele etmelidir.

Kesinti toplumsal ihtiyaçlardan değil burjuvazi ve kapitalist devletin asalaklığından, lüks ve sefahatından, “saadet zincirleri”nden, emekçiler üzerindeki baskı aygıtlarından yapılmalıdır.

Saraylar kapatılsın!
Yap-İşlet-Devret modeli kaldırılsın!
Tüm bürokrat, milletvekili, polis, subay maaşları ortalama memur maaşına indirilsin!
Sermayeye artan oranlı vergi!
İşten atmalara ve kemer sıkmaya karşı sokağa, eyleme, genel greve!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*