Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İmamoğlu’nun Yetkin’i genel müdür yapması, TÜSİAD-Erdoğan anlaşmasının tescillenmesidir

İmamoğlu’nun Yetkin’i genel müdür yapması, TÜSİAD-Erdoğan anlaşmasının tescillenmesidir

İstanbul Belediye başkanı İmamoğlu, İstanbul Bilişim ve Akıllı Kent Teknolojileri genel müdürlüğüne AKP’nin önde gelen teknokratlarından Mehmet Bahaddin Yetkin’i getirdi. Yetkin, daha önce AKP Urfa gençlik kolları başkanlığı, AKP’li Urfa Belediyesi’nde bilgi işlem müdürlüğü, Erdoğan’a en yakın patronlardan Ethem Sancak’ın Asis Elektronik ve Bilişim Sistemleri şirketinde genel müdürlük, AKP’li Tarım Bakanı danışmanlığı yapmıştı. Yetkin yerel seçim sürecinde Kılıçdaroğlu’na hakeret eden, Cübbeli Ahmet Hoca ve İsmailağa Cemaatini öven sosyal medya paylaşımlarıyla gündeme gelmişti. 8 Mart’ta kadın eylemcilerin ezanı ıslıkladığı yalan ve provakasyonunu yapanlar arasıydı.

İmamoğlu Yetkin’i genel müdür olarak atamasına ilişkin sol kuyrukçu ve pohpohçularından gelen mızıldanma ve tepkilere karşı, “Daha önce sahada konuştuğumuz gibi siyasi ve bunun gibi bir takım unsurlara takılmadık. Başarı beceri ve liyakat kısmı ile ilgilendik atamalar da bu yönde yapıldı.” açıklamasını yaptı!

Yerel seçimlerde ve İstanbul tekrar seçimlerinde CHP ve İmamoğlu hararetli kuyrukçuluğunu “biz CHP’yi desteklemiyoruz, AKP’nin gerilemesi için mücadele ediyoruz” diye realize etmeye çalışan liberal halkçı oportünist sol bu atama karşısında, çareyi yine devrimcilere saldırmakta buldu.

İmamoğlu’nun faşistinden liberaline, dincisinden sosyal demokratına kadar (işçi sınıfı düşmanlığı dışında) herkese mavi boncuk dağıtan neoliberal kapitalist post-modern siyaset balonu olması bilinmeyen bir şey değil. Belediye genel sekreterliğine eski TÜPRAŞ CEO’su ve PETKİM’de özelleştirme operasyonunu yüreten genel müdürü getirmiş, Koç ve TÜSİAD temsilcileriyle kucaklaşmıştı. Sonra Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar’ı ziyaret ederek, “hiçbir (dinci ve AKPci-bn) vakfa karşı bir ithamımız yoktur” demiş, yani dinci vakıf sermayesi ve şebekeleriyle belediyenin ilişkisini kesmeyeceği konusunda güvence vermişti. Bu arada Selçuk Bayraktar’ın İBB’nin bilgisayar ve teknoloji ile ilgili ihalelerinde önemli rol oynayan Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı mütevelli heyeti başkanı olduğunu hatırlatmakta fayda var. İSBAK’a da bir AKP’li genel müdür atanmasıyla “ihale takımı” tamamlanmış oluyor!

Şimdi de Yetkin’i belediye şirketine genel müdür yaparak sözünü tutuyor, Erdoğan ve AKP ile daha bir dolaysız kucaklaşıyor. Yetkin’in Belediye’nin önemli şirketlerinden birine genel müdür olarak atanması, CHP-İmamoğlu ile Erdoğan-AKP arasında yeni uzlaşma, anlaşma ve işbirliğini de tescilliyor.

Zaten yerel seçimlerle kitlelerin gazı alınıp bir beklenti yaratıldıktan sonra, TÜSİAD ile Erdoğan arasında el altından yeni bir “al gülüm ver gülüm” pazarlık ve anlaşması gerçekleşmiş, ardından burjuva muhalefet partilerinin “partili cumhurbaşkanlığını” sorgular gibi yapmasına da son verilmişti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*