Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İllerde Lice eylemleri

İllerde Lice eylemleri

Bölge illerinin yanı sıra İstanbul, Mersin, Adana ve İzmir gibi kentlerde basın açıklaması düzenleyen çok sayıda demokratik kitle örgütü ve siyasi parti Lice’de iki yurttaşın katledilmesini protesto etti. Açıklamalarda AKP’nin çözümsüzlük politikalarına dikkat çekildi.

10405325_286490951533820_6509409288070232223_nİSTANBUL

Lice’de karakol yapımına karşı direnen yurttaşlara askerlerin açtığı ateş sonucu yaşanan katliamı protesto için BDP İstanbul İl Örgütü ve HDP İstanbul İl Örgütü’nün çağrısı ile Bağcılar Meydanı’nda düzenlenecek protesto açıklaması öncesi Bağcılar polis ablukasına alındı. BDP Bağcılar İlçe Örgütü önünde bir araya gelerek “Lice Meskan isyandır direnişe selamdır” pankartını açan yüzlerce kişi, Bağcılar Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Aralarında BDP İstanbul il eş başkanları Emrullah Bingül ve Arife Çınar’ın da aralarında bulunduğu kitlenin önü İstanbul Caddesi’nde TOMA ve çevik kuvvet ekipleri tarafından kesildi.

Yurttaşlara polis müdahalesinin ardından BDP Bağcılar İlçe Örgütü önünde bir araya gelerek polis müdahalesini protesto eden yurttaşlara polis ikinci kez müdahale etti. Yurttaşlara ırkçı gruplar tarafından da taşlı saldırı düzenlendi.

Bağcılar’da BDP İstanbul İl Örgütü ve HDP İstanbul İl Örgütü’nün çağrısıyla BDP İstanbul İl Örgütü önünde bir araya gelerek Bağcılar Meydanı’na yürümek isteyen kitleye polisin müdahalesinin ardından tekrar BDP Bağcılar İlçe Örgütü önünde bir araya gelerek polis müdahalesini protesto etmek isteyen gruba ikinci kez müdahale edildi. Gaz bombaları ve plastik mermiler kullanıldığı müdahalede çok sayıda eylemci ve yurttaş etkilendi. HDP Şırnak Milletvekili Selma Irmak, BDP İlçe binası önünde konuşma yaptığı sırada polisin arkasından ellerinde bıçaklarla gelen ırkçı bir grup BDP’lilere taş attı. Bunun üzerine tepki gösteren BDP’liler ise polisin müdahalesine maruz kaldı.

Kitle polisin saldırısına taşlarla karşılık verirken, müdahale sırasında Cihan Karabay ve Hilmi Ayyıldız adlı yurttaşlar polisin attığı plastik mermi ve gaz bombaları sebebiyle yaralanarak Bağcılar Devlet Hastanesine kaldırıldı.

DİYARBAKIR

Lice’de katledilen Ramazan Baran’ın cenazesinin defnedilmesinin ardından katliamı protesto etmek isteyen yüzlerce kişiye polisin müdahalesi ile başlayan olaylar yer yer devam ediyor.

Lice’de katledilen Ramazan Baran’ın cenazesinin defnedilmesinin ardından yaşanan katliamı protesto etmek isteyen gençler yürüyüşe geçti. Bağlar İlçesi’nin Göçmenler Caddesi’ne geldikleri sırada yapılan yürüyüşe polis gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale etti. Yapılan müdahaleye gençler havai fişekler, taşlarla karşılık vererek, yollara barikat kurdu. Göçmenler Caddesi’nde başlayan çatışma ara sokaklarda yayılarak devam etti. Polisin yoğun gaz ve tazyikli su kullanması çevredeki yurttaşlar da etkilendi. Çatışmaların yayılmasının ardından polis gaz ve tazyikli su ile birlikte yoğun plastik mermi kullandı. Çatışmalar sırasında bir kişinin gözaltına alındığı bilgisine ulaşıldı. Yaklaşık 3 saat süren çatışmaların ardından gençler ara sokaklara dağıldı. İlçede yer yer olaylar devam ediyor.

ELAZIĞ

Elazığ HDP İl Örgütü, Lice’de karakol ve kalekol yapımlarını protesto eden halkın üzerine ateş açılması sonucu yaşamlarını yitirenleri anmak için Hozat Garajı’nda basın açıklaması düzenledi. Katılanlar adına basına açıklama yapan HDP İl Eş Başkanı Yunus Güneş, “Yıllardır olduğu gibi Kürt halkı bugün yine yasta. Çünkü; bugün Lice’de Ramazan ve Baki Akdemir’i, Erdoğan ve AKP diktörlüğünün talimatı neticesinde askeri güçler tarafından katledi” dedi. “AKP hükümeti bugün yine kendi eliyle barış sürecinin altına kendi eliyle dinamit koymuştur” diyen Güneş “yol yakınken hükümet ve devlet yetkilileri kalekolların, karakolların, barajların yapımından vazgeçmeli, hasta tutsakları derhal serbest bırakmalı ve TMY’yi kaldırarak Kürt halkına ve demokrasi güçlerine inandırıcılığını göstermelidir. Artık Kürt halkının öfkesini somut adımlar dışında hiçbir şey yatıştırmaya yetmeyecektir” dedi. Ayrıca basına da bir çağrıda bulunan Güneş, “T.C basınıda artık üç maymunu oynamaktan vazgeçmeli, Kürdistan’da ve Türkiye’de ki anti-demokratik uygulamaları, cinayetleri, katliamları ve halkların onurlu mücadelesini basın ahlakı üzerinden görmelidir” dedi. “Lice’nin Katili AKP İktidarı ve Yeni Türkiye’nin Açılan Kilidi: KATLİAM” gibi dövizlerin taşındığı açıklamada sık sık “Katil Devlet Hesap Verecek” sloganları atıldı.

ANTEP

Antep’te HDP, Lice’de iki kişinin katledilmesine tepki gösterdi. Yeşilsu Parkında yapılan eyleme çeşitli siyasi parti, sendika ve derneklerde destek verdi. Sık sık Lice’de yaşanan olaylara sloganlarla tepki veren kitle adına basın açıklamasını okuyan HDP Gaziantep İl Eş Başkanı Mehmet Karayılan, AKP hükümetinin Kürt halkına bir kez daha çatışma ve teslimiyet dayattığını söyledi. Bir buçuk yıldır süren çatışmazlık ortamının da AKP hükümeti yeni karakollar yaparak barış ve çözüm sürecinde güvensizlik yarattığını dile getiren Karayılan, “Başbakan Erdoğan’ın B ve C planlarının ne olduğu bir kez daha görülmüştür: Özgürlük ve demokrasi taleplerini kırmak, seçim döneminde zaman kazanmak için oyalamak, ‘en az ve en geç ver’ politikasını sürdürmek” diye konuştu. Lice’de yaşanan son saldırının Diyarbakır’daki AKP çalıştayından sonra gerçekleşmesinin tesadüf olmadığını belirten Karayılan, “Bu çalıştayla, çözüm için hızla adımlar atmak yerine, halkın tepkilerini bastırmak için siyasal meşruiyet yaratılmaya çalışılıyor. Öte yandan Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar Kürt halkı ve demokrasi güçlerinin oyalanması hedefleniyor” dedi. Lice halkın üzerine çapraz açılması emrini veren sivil ve asker yetkililerin hakkında derhal soruşturma açılmasını isteyen Karayılan, “AKP hükümetine bir kez daha sesleniyoruz: Oyalamayı bırakın, somut adımlar atın” diye konuştu. Karayılan son olarak her yerde Lice’ye sahip çıkacaklarını söyledi.

VAN

Van’ın Xaçort Mahallesi’nde sabah saatlerinde ardı ardına 10 zırhlı araç ve 5 TOMA ile mahalleye gelen polis, esnafa ve yurttaşlara sokağa çıkmamaları yönünde anons yaptı. Gençlerin polisi taşlaması üzerine polisler mahalleden ayrılırken, gençler mahalleye çıkan tüm sokaklara barikatlar kurdu. Sloganlar atarak Lice’deki katliamı protesto eden gençlere, bir kez daha mahalleye gelen zırhlı polis araçlarından önce tazyikli su ile ardından ise gaz bombası ve plastik mermi ile müdahale edildi. Çok sayıda gaz bombası kullanan polisin evlerin ve dükkanların bulunduğu noktalara rast gele gaz bombası atması dikkat çekti. Gaz bombalarından aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda kişi etkilendi. Polisin müdahalesine gençlerin taş, molotofkokteyli, ses bombası ve havai fişeklerle karşılık vermesi üzerine uzun süre çatışma çıktı. Zırhlı araçtan inen polis, iki çocuğu gözaltına aldı. Sağa sola küfürler yağdıran polis, sokakta gördüğü herkese tazyikli su sıkması dikkat çekti. Mahallede olaylar devam ediyor.

YÜKSEKOVA

BDP Gever (Yüksekova) İlçe Örgütü öncülüğünde bir araya gelen ilçedeki kitle örgütü temsilcileri, Gever Belediye Eş Başkanı Tacettin Sefalı’nın yanı sıra binlerce yurttaş, Lice’de askerlerin iki yurttaşı katletmesini protesto etti. Parti binasından eski cezaevi kavşağına, oradan Oslo Oteli’ne kadar yürüyen kitle, 6-7 Aralık 2013 tarihinde polis kurşunuyla katledilen Reşit İşbilir, Veysel İşbilir ve Bemal Tokçu’nun posterlerini taşıdı. Sık sık “Katil Erdoğan” sloganları atan kitle, yürüyüşün sonunda saygı duruşunda bulundu. Kitle adına açıklamada bulunan BDP üyesi Fırat Dere, “Türk asker ve polisi, öldürmekte ustalaşan Tayyip Erdoğan’ın B ve C planlarını devreye koyarak, sivil halka pervasızca saldırmış ve haberini verdiği katliamı gerçekleştirmiştir” dedi.

Açıklamanın ardından kitle sloganlar atarak dağılmaya başlarken, polis gaz bombaları ile slogan atan kitleye müdahale etti. Kitlenin havai fişek ve taşlarla karşılık vermesi üzerine ilçede başlayan olaylar devam ediyor. Çatışmalar yoğunluklu olarak Şemdinli yol güzergahı, Esentepe, Kışla ve Güngör mahallelerinde devam ediyor

İZMİR

İzmir HDP İl Örgütü, Lice’de karakol ve kalekol yapımlarını protesto eden halkın üzerine ateş açılması sonucu yaşamlarını yitirenleri anmak için Tepekule Kongre Merkezi önünde bir araya geldi. “Lice halkı seninleyiz” pankartını açın grup, “Bijî berxwedana Licê”, “Faşist devlet hesap verecek” sloganlarını attı. AKP İzmir İl binasına yürümek isteyen grubun önünü kesen çevik kuvvet polisi yürüyüşe izin vermedi. HDP yöneticileri ve polis arasında yaşanan kısa süreli tartışmadan sonra yolu trafiğe kapatan grup, bir süre oturma eylemi yaptı. HDP İzmir İl Eş Başkanı Cavit Uğur yaptığı açıklamada, Lice halkının direnişini selamladı. Uğur, “Çünkü bu direniş on yıllardır devam eden Kürdistan ve Türkiye’yi bir kan gölüne çeviren savaşın sona erip barışın tesisi için bir direniştir. Kürt halkı artık eskiye dönüp çözümü silahta arayanlara karşı Lice’de bir barikat kurmuştur” dedi. Uğur, HDP ve BDP İzmir il örgütlerinin yarın akşam saat 18.00’de Basmane Meydanı’nda yapılacak yürüyüşe katılım çağrısı yaptı. Öte yandan İzmir Halk İnisiyatifi de, İzmir’de yaşayan tüm Kürt halkını bulundukları her yerde katliamı protesto etmeye çağırdı.

ADANA

Adana Barış Anneleri Meclisi ise aynı amaçla BDP Seyhan İlçe binasında açıklaması düzenledi.
Barış Anneleri adına konuşan Şükran Çelebi, devletin barış süreci adı altında oyalama politikası güttüğünü belirterek, “AKP barış süreci deyip katliam yapmaya devam ediyor” dedi. Lice’de on beş gündür direnen halka silahlarla saldırıldığına dikkat çeken Çelebi, Devletin savaş politikalarına boyun eğmeyeceklerini kaydetti.

10383517_10203180918976871_1917199432452459817_nMERSİN

Mersin Halkevi üyesi bir grup, Özgür Çocuk Parkı’nda basın açıklaması düzenleyerek Lice’deki katliamı kınadı. Açıklamaya BDP, Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH), HDP ve SES gibi siyasi parti ve demokratik kitle örgütü temsilcileri de destek verdi. “Gezi’den Lice’ye katil AKP” pankartını açan grup, “Artık yeter, hükümet istifa”, “Lice halkı yalnız değildir”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” sloganlarını atı. Halkevi üyesi Atiye Özmenoğlu, Lice’de devlet terörü yaşandığına dikkat çekerek, AKP’nin katliamlarına devam ettiğini ifade etti. Halkın barış talebine Başbakan’ın B ve C planları ile saldırdığını belirten Özmenoğlu, “Bir kez daha gördük katletmek AKP’in fıtratında var. AKP barış isteyene de, taşeron köleliğine direnene de, derelerini sattırmayana da, yani Türk’e, Kürt’e, Laz’a, Ermeni’ye herkese düşmen” diye konuştu.

Demirtaş, Yenipazar, Çay ve Çilek mahallelerinde de eylemler yapılıyor.

Mersin’de Taşbina önünde de şu an eylem yapılıyor.

10402901_655116354573933_4864613253351821582_nESKİŞEHİR

Kitlesel yürüyüş sürüyor.

BİTLİS

BDP Hizan İl Örgütü, ilçe binası önün de düzenlediği basın açıklamasıyla iki yurttaşın öldürülmesini kınadı. Açıklamaya, BDP ve HDP Norşin (Güroymak), Xêzan (Hizan), Mûtki, Yolalan ve Ovakışla yönetici ve belediye eş başkanlarının yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı.
Açıklamada sık sık “Lice halkı yalnız değildir”, “Direne direne kazanacağız” ve “Şehit namirin” sloganları atıldı. BDP Bitlis İl Başkanı Mehmet Can Demir, PKK’nin bir buçuk yıldır sürdürdüğü çatışmasızlık ortamından yararlanan AKP’nin yeni karakollar, kalekollar, askeri amaçlı baraj ve yolların yapımını hızlandırdığına dikkat çekti. Demir, “Lice’deki katliam AKP’nin çözüm politikası olmadığı gibi aksine halkın direniş iradesini bastırma kararında olduğunu göstermiştir. Erdoğan’ın B ve C planlarının esas olarak halkın özgür ve demokratik yaşam iradesini kırmak olduğu bir daha anlaşılmıştır” dedi. Açıklamanın ardından yurttaşlar alkış eşliğinde eylemlerini sonlandırdı.

10372797_10204133710652881_2859472077226251882_nDERSİM

BDP Dersim İl Örgütü, Lice’de yaşanan katliamı protesto etmek amacıyla Sanat Sokağı’ndan Seyid Rıza Meydanı’na yürüyüş düzenledi. Dersim Belediye eş başkanları Mehmet Ali Bul ve Nurhayat Altun, EMEP, ESP, MEYA-DER, DHF üyeleri ve çok sayıda yurttaşın katıldığı yürüyüşte, “Lice’de halkı katleden AKP faşizmidir” pankartını açın grup, sık sık, “Diren Lice Dersim seninle”, “Lice şehitleri ölümsüzdür”, “Dişe diş kana kan intikam” sloganlarının atıldı. “Bu halk yenilmez direnişe zaferle yürüyoruz”, “Lice’nin direniş meşalesi tüm ülkeyi aydınlatacak” yazılı dövizlerini taşıyan grup, Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan Özgürlük Anıtı’nın önüne geldiği sırada 10 dakikalık oturma eylemi yaptı. Seyid Rıza Meydanı’nda açıklama yapan BDP Dersim İl Eş Başkanı Ergin Doğru, AKP hükümetinin kana doymadığını belirterek, “AKP hükümetinin Kürdistan’ın, devrimcinin, kadının, gencin kanıyla besleniyor” dedi. Doğru, yarın saat 18.00’da AKP İl binası önünde düzenlenecek basın açıklamasına da katılım çağrısı yaptı.

SİVEREK

BDP ve HDP Sêwerek (Siverek) ilçe örgütleri Kanlıkuyu Meydanı’nda düzenlediği basın açıklaması ile iki yurttaşın katledilmesini kınadı. Yüzlerce yurttaşın katıldığı açıklamada konuşan HDP ilçe Eş Başkanı Mustafa Geyik, çözüm ve barışa giderken karekoların dağların tepesine neden yapıldığını ve doğayı tahrip eden, canlıların yaşam alanlarını yok eden HES’lerin, barajların güvenlik gerekçesiyle neden yapıldığını sordu. Lice’de barış için nöbet tutan halka saldırarak katletmenin anlamını soran Geyik, “Halkımız barışı da demokrasiyi de kendisi inşa edecektir” dedi.

VİRANŞEHİR

Wêranşar (Viranşehir) ilçesinde ise, BDP ilçe örgütü ve 78’liler Derneği üyesi Belediye Kültür ve Sanat Merkezi önünde bir araya geldi. Viranşehir Belediye Eş Başkanı Emrullah Cin, BDP İlçe Eş Başkanı Halis Aktaş, Türkiye’nin 24 ilinden gelen 78’liler Derneği üyeleri, CHP İlçe Başkanı Remzi Taylan ve BDP’li yöneticilerin aralarında bulunduğu yüzlere yurttaş, Maliye Parkı’na kadar yürüyüş gerçekleştirdi. “Lice’nin hesabı sorulacak”, “Katil devlet hesap verecek”, “Bê Serok jiyan nabe” sloganlarının atıldığı yürüyüşün sonunda yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulunuldu. 78’liler Derneği Genel Başkanı Celalettin Can, Lice’deki katliamı nefretle kınadıklarını belirterek, hesabının sorulması gerektiğini kaydetti. Ardından konuşan BDP İlçe Eş Başkanı Halis Aktaş da, Lice katliamını kınarken, yurttaşları 10 dakikalık oturma eylemi yapmaya davet etti. Oturma eyleminin ardından eylem sona erdi.

CİZRE

Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde, Nusaybin Caddesi üzerinde toplanan yüzlerce kişi, bir çok noktada ateşler yakarak, eylemlerini sürdürdü. Eylem yerine gelen polisin müdahale etmesiyle çatışma yaşandı. Olayların ara sokaklarda devam ediyor. Bugün saat 17.00’de BDP İlçe Örgütü binası önünden çarşı merkezine doğru bir yürüyüş düzenlenecek.

BATMAN

İHD Batman Şubesi yaptığı yazıl basın açıklamasıyla yaşanan saldırıyı kınadı. PKK Lideri Abdullah Öcalan tarafından başlatılan sürece dikkat çekem açıklamada, “AKP hükümeti üzerine düşen yükümlülükler konusunda zaman kaybetmeden adım atması gerekir” dedi. Öte yandan Lice’deki katliamı kınamak amaçlı Batman Demokrasi Platformu, yarın saat 13.00’te Atatürk Parkı’nda kitlesel basın açıklaması yapacağı duyurusu yapılarak katılım çağrısı yapıldı.

HAKKARİ

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde iki yurttaşın öldürülmesini protesto etmek amacıyla Hakkari’nin bir çok noktasında yürüyüş düzenlendi. Yenimahalle’de bir araya gelen yüze yakın yüzü maskeli genç, PKK Lideri Abdullah Öcalan posteri ve PKK flamaları taşıyarak geldikleri Fatih Kışlası’na havayi fişek ve molotofkokteyli attı. Molotof kokteyllerinin isabet etmesi üzerine kışlanın tabelası yanmaya başladı. Sık sık, “Lice halkı yalnız değildir”, “Selam selam Lice’ye bin selam”, “Bijî Serok Apo”, “Şehîd namirin”, “Bê Serok jiyan nabe” sloganları atan gençler, kışlada askerlere ait barikat demirlerini kışlanın önünden sürükleyerek barikat kurdu. Kışladan grup üzerine otomatik silahlarla gerçek mermi kullanılarak yaylım ateş açıldı.

Pehlivan, Gazi, Keklikpınar, Alife, Derviş mahallelerinde de başlayan protesto gösterilerine polislerin müdahalesi üzerine başlayan olaylar devam ediyor. Polislerin eylemcilere karşı kullandığı gaz bombası fişeklerinin evlere isabet ettiği bildirildi.

Kentte olaylar devam ediyor.

haber: anf, fotolar: sosyal medya

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*