Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » İlaç Tekeli BAYER 12 bin Kişiyi İşten Atacak

İlaç Tekeli BAYER 12 bin Kişiyi İşten Atacak

İlaç ve kimya Holdingi olan Bayer AG, ‘yeniden yapılanma’ gerekçesi ile dünya çapında yaklaşık 12 bin işçiyi 2021 yılı sonuna kadar işten çıkaracağını, Perşembe günü (29.11.2018) açıkladı. Sendika bir yandan işveren ile görüşmeleri başlattı diğer taraftan da Pazartesi için eylem çağrısında bulundu. Cuma günü akşama doğru Sendika- IC BCE (Endüstri, Kimya, Maden ve Enerji) ve işveren arasında Denetleme Meclisinin eşliğinde 2025 yılı sonuna kadar hiçbir işçinin işine son verilmeyeceğine dair bir anlaşma imzalandı.

03.12.2018 Pazartesi günü Wuppertal Bayerde 3000’den fazla işçinin çalıştığı fabrikadan yaklaşık 1500 işçinin katılımı ile fabrika önünden şehir merkezine kadar bir yürüyüş yapıldı.

Bayer, Haziran 2018 de, tarım ilaçları üreticisi Monsanto’yu satın almıştı. İnsan ve doğanın sağlığına zarar veren ürünleri ile pek çok skandala yol açan Monsanto’ya karşı açılan yaklaşık 9 bin dava bulunmakta. Yabani otlara karşı kullanılan Roundup ve Ranger Pro ilaçlarında bulunan etkin madde glifosat´ın kanserojen etkisi olduğu Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklanmıştı.

Bayer’de 2017 sonu verilerine göre dünya genelinde yaklaşık 100 bin işçi çalışıyor ve bunların 31 bin 620’si ise Almanya’da. Almanya’ da Indüstri 4.0 stratejisi (üretimde organik işgücünün yerini teknoloji ve dijitalizasyonun alması) ve esnek çalışmanın yıkıcı sonuçları ile önümüzdeki bir kaç yıl içinde daha çok karşı karşıya kalacağız. Bayer’de Sendika şimdilik bir konsensus yakalayıp kaçınılmaz saldırıyı biraz olsun ertelemiş oldu, ama Indüstri 4.0 ile kitlesel işsizlikler hızla gündem olacak. Bayer’in küresel yeniden yapılanma programı, dijitalizasyon ve medikal ürünlerin nanoteknoloji ile üretilmesi yöntemleri insan iş gücününün ´´gereksiz´´ görülmesine doğru evriliyor.

Devrimci Proletarya/Berlin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*