Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İl il 8 Mart eylemleri

İl il 8 Mart eylemleri

Adana; İnönü Parkında saat 14.00 da bir araya gelen kurumlar  yolsuzluğa ve şiddete karşı “kadın erkek el ele mücadeleye” çağrısı yaparak 8 mart Dünya Emekçi Kadınlar gününün tarihsel özünü anlatan bir konuşmadan sonra basın açıklamasına geçildi. Basın açıklamasında  kadına yönelik şiddetin sadece fiziksel olmadığını iş yerlerinde her gün şiddete maruz kalındığını, hak gasplarının gün geçtikçe katmerleştiğini ama 8 Mart’ın tarihinden ve bugün Greif de, Kazova da kadın direnişçilerin yol gösterdiği vurgusu yapıldı. Bir diğer eylem ise   Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) ve Adana Kadın Platformu’nun gerçekleştirdiği eylemdi. Eylem “Özgür kadınla demokratik ulusa” şiarıyla  Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu’ndan 5 Ocak stadına kadar yürüyüş gerçekleştirildi. “Kadınlar artık susmayacaklar susmayacaklar” ve “AKP elini bedenimden çek” sloganları attı. Kadınlardan biri, gelinlik giyerek ve yüzünü boyayarak çocuk istimrarına dikkat çekti.

İzmir; Saat 13.30’da Konak YKM önünde toplanan kadınlar buradan Gündoğdu Meydanı’na yürüdü. Gündoğdu Meydanına gelindiğinde basın açıklaması Tükçe,Tükrçe ve Arapça olarak üç farklı dilde okundu. Basın açıklamasında;toplumsal rol dağılımını reddettiklerini bunun mücadelesini her günü 8 Mart şiarıyla verdiklerini sözlerini her daim sokaklarda söyleceklerini dile getirdiler.

Mersin;  Mersin’de yüzlerce kadının gerçekleştirdiği mitingde  HDP Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel, yaptığı konuşmada, bugün yüzlerce kadının sokaklarda olduğunu belirterek, 8 Mart’ın kendileri için direnişin adı olduğunu ifade etti. 8 Mart’ı yaratanların direnerek yarattıklarını vurgulayan Tuncel, “8 Mart’ı yaratan kadınlara selam olsun” dedi. Kadınların geleceği yarattığına dikkat çeken Tuncel, dünyanın her yerinde kadınların değişimin öncülüğünü yaptığını söyledi. “Önümüzdeki dönem zorlu bir dönem” diyen Tuncel, Türkiye’de yaşanan siyasal krizin derinleşeceğini söyledi.

Antalya;  Kadın Platformu Aydın Kanza Parkı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. İsyan,Devrim,Özgürlük sloganlarıyla Meydana gelen kadınlar, Kadın cinayetleriyle özdeşleşen AKP hükümetinin meydana bıraktığı 8 Mart çelengini  “hırsız var” sloganlarıyla kaldırdı. Ayrıca AKP seçim arabasını da yuhlayarak meydandan yolladı.

Edirne;  Saraçlar PTT önünde basın açıklaması yapan kadınlar “Cinsel-ulusal-sınıfsal sömürüye son!” ve “Selam olsun 8 Mart’ı yaratanlara” pankartıyla yürüyüş gerçekleştirdi. Kadınları yaşamın dışına itmeye çalışanlara karşı mücadele etmeye devam edeceklerini belirten kadınlar basın açıklamasını halaylar ve türkülerle sonlandırdı.

Niğde; Niğde’li kadınlar hükümet meydanına yürüdü. Eylem sırasında sık sık “Jin, jiyan, azadi”, “Yaşasın 8 Mart”

HDP Niğde Merkez İlçe İl Genel Meclis Üyeliği için aday olan Nevin Kaya yaptığı açıklamada, diğer siyasi partilerin ve sendikaların 8 Mart’ta sokağa çıkmamasını eleştirdi, “Kadın olmanın, örgütlü olmanın gereği olarak ‘Kadınız yaşamın her yerindeyiz’ şiarını bugün meydanlarda haykırmayacağız da ne zaman haykıracağız?” diye sordu.

timthumb

adana-8-mart-eylemi-08-03-14--002-AA

1901705_604841542920002_514238870_n

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*