Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İki Tutam Saç: Dersimin Kayıp Kızları
Dersim katliamı sırasında birçok Kürt kız çocuğu asker ve subay ailelerine verilmişti. Ancak biz bu kız çocukların gerçek öyküsünü hiç duymadık. Ta ki..

İki Tutam Saç: Dersimin Kayıp Kızları

1937-1938 yıllarında Dersim katliamı sırasında birçok Kürt kız çocuğu asker ve subay ailelerine verilmişti. Ancak biz bu kız çocukların gerçek öyküsünü hiç duymadık. Ta ki Dersimli yönetmen Nezahat Gündoğan “İki Tutam Saç Dersimin Kayıp Kızları” belgeselini yapana kadar…

1937-38 Dersim harekâtıyla birlikte ailelerinden alınarak rütbeli askerlere verilen kızlar, yıllar sonra bir belgesel film aracılığıyla aileleriyle buluştu. Nezahat ve Kazım Gündoğan’ın üç yıl boyunca 20 ilde yaptığı araştırmalar sonucunda bugün 80’li yaşlarını süren Huriye ve Fatma’nın askerler tarafından alınışlarını, suskunluklarını, travmalarını ve ailelerine kavuşma süreçlerini anlatan belgeselde, halen köklerini arayan başka kızlar ve kızlarını arayan başka ailelerin duyguları da kardeşlerine miras kalan iki tutam saçla perdeye yansıyor…

Filmde evlatlık verilen kızlarla yapılan röportajların yanı sıraBelgelsel gösterimi ile ilgili fotolar mail adresinde., şimdiye kadar gün yüzüne çıkmayan pek çok gerçek, belge ve fotoğraf da yer alıyor.

2 Mart 2010’da Cemal Reşit Rey Gösteri Merkezi’nde İstanbul Galası, 5 Haziran’da Almanya Köln kentinde Avrupa Galası, 19 Haziran’da Dersim’de galası yapılan belgesel film 26 Kasım’da sinemalarda gösterime girdi.

İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Mardin, Adıyaman, G.Antep, Hakkari, Elbistan, K. Maraş, Batman, Elazığ ve Urfa’da izleyiciyle buluştu.

02 Ocak 2010 Pazar günü ise Adana seyircisiyle buluşan belgesele yoğun bir ilgi vardı.

2011 yılının ilk Pazar gününde “İki tutam saç Dersimin kayıp Kızları” belgesel filminin seyircileri Adana Büyük Şehir Belediyesi‘nin 500 kişilik salonuna sığmadı. Pir Sultan Abdal Derneği Adana Şubesi Kadın Komisyonu tarafından organize edilen belgesel film gösterisi, Pir Sultan Abdal Derneği’nden genç sanatçıların mini müzik dinletisi ile başladı. Sonrasında Pir Sultan Abdal Derneği Kadın Komisyonu adına Ayfer Güneşer kısa bir konuşma yaptı. Güneşer “Eğer Dersim katliamı ile yüzleşip hesabını sorabilseydik bu gün Maraş, Sivas, Gazi ve 19 Aralık katliamları yaşanmayacaktı” dedi.

Saat 16.00 gibi belgesel film gösterimi başladı. Belgesel film gösteriminin ardından belgeselin yönetmeni Nezahat Gündoğan ve Kazım Gündoğan ile bir söyleşi gerçekleştirildi.

Adana DP

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*