Anasayfa » GENÇLİK » “İki Cam mı, İki Can mı” diyen Mersin Üniversiteliler Ankara’daydı

“İki Cam mı, İki Can mı” diyen Mersin Üniversiteliler Ankara’daydı

Mersin Üniversitesi’nde üniversite yönetiminin sorumsuzluğu sonucu hayatını kaybeden arkadaşlarının hesabını sormak için başlattıkları direniş sonucunda soruşturma ve tedbir terörüne maruz kalan ve ardından üniversite girişinde Kapı önü Fakültesi’ni kurarak direnişlerini devam ettiren işçi-öğrenciler kamuoyunu arttırmak için 10 Mart Pazartesi Ankara’daydı.

3 haftalık tedbir kararıyla eğitim hakları engellenen 26′sı 1′er dönem, 49 işçi-öğrenciye de ayrıca 1 hafta ile 1 ay arasında değişen uzaklaştırma cezası verildi. Bu öğrenciler bugün seslerini duyurmak için mecliste Hüseyin Aygün ile bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasında ”Bizler Mersin Üniversitesitesi kapı-önü fakültesi olarak bugün insani bir mücadele vermekteyiz. Ölen iki arkadaşımızdan başka öğrencinin ölmemesi üniversitenin yaşam alanı olabilmesi mücadelesini vermekteyiz ve vermeye de devam edeceğiz. Taleplerin yerine getirilip cezaların kaldırılması soruşturmaların durdurulması için elimizden gelen her türlü mücadeleyi yürüteceğiz.” diyerek eğitim haklarının engellediğini vurguladılar. Ayrıca Mersin Üniversitesi kapı-önü fakültesi öğrencileri YÖK disiplin yönetmeliğinin öğrenciler üzerindeki baskına da değinerek, bu sorunun tüm üniversite öğrencilerin sorunu olduğunu dile getirdiler.

Meclisteki açıklamadan sonra Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsüne giden öğrenciler burada da bir basın açıklaması yaptılar. Cebeci Kampüsün’de diğer öğrencilerin dayanışmasıyla fakültelerde bu durumu anlatarak ”Diren Mersin Ankara Seninle” sloganı dayanışmaya çağrıldı.

Mersin Üniversitesi öğrencileri daha sonra ise Güvenpark’ta diğer Ankara’daki öğrencilerle birlikte saat 17.30 ta bir basın açıklaması düzenlediler.

Tedbir kararının konmasının ardından 1 ay boyunca kapı önünde direnişte olan Mersin Üniversiteli işçi-öğrenciler bu direnişin diğer şehirlerdeki üniversitelerde yankı bulamayışından kaynaklı sitemlerini belirttiler. YÖK’ün; 6 Kasım’ın hemen sonrasında yürürlüğe koyduğu yeni disiplin yönetmeliğinde yer alan “Soruşturma esnasında öğrenciye tedbir amaçlı uzaklaştırma verilebilir.” maddesi Mersin Üniversitesi pilot bölge seçilerek uygulamaya bu şekilde sokulmuş oldu. Bu sistemin sadece Mersin Üniversitesi ile kalmayıp tüm üniversitelerdeki devrimci, demokrat muhalif kültürün yıkılmasına yönelik bir saldırı olduğunu belirtmek gerekir.

1912349_793297837365826_224244289_n

DSC_0940

DSC_0944

DSC_0983

DSC_1018

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*