Anasayfa » GÜNDEM » İhraç Edilen Sağlık Emekçileri:”Davetleri Kabulümüzdür”

İhraç Edilen Sağlık Emekçileri:”Davetleri Kabulümüzdür”

29 Ekim 2016 tarihinde, OHAL kapsamında çıkarılan 675 sayılı KHK ile 10.131 kamu işçisi ihraç edilirken aynı gün bir çok basın yayın organının kapısına da mühür vuruldu.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ve Ankara Tabip Odası (ATO) son çıkarılan KHK ile sağlık emekçilerinin bu haksız ihraçlarına karşılık tepkilerini haykırmak amacıyla bugün saat 12.30’da Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde bir basın açıklaması düzenlediler. SES Ankara Şube Eş Başkanı Rona Temelli yaptığı açıklamada, 675 Sayılı KHK ile gerçekleşen ihraçların, sırf etnik kimlik, dünya görüşü ve hastane yöneticilerinin haklarındaki asılsız ihbar ve şikayetleri nedeni ile yapıldığının altını çizerek, AKP’nin bu ayrımcı ve fırsatçı uygulamalarını her yerde ve her zaman teşhir edeceklerini belirtti. Açıklama sırasında atılan güçlü sloganlar: “Direne Direne Kazanacağız”, “Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiç Birimiz”, “Muhbirler Halka Hesap Verecek”, “Zafer Direnen Emekçinin Olacak” idi.

Basın açıklaması şu sözlerle tamamlandı;

“…AKP,ırkçı ve gerici iktidarını, tek adam diktatörlüğü ile pekiştirmek için kendine muhalif olanları baskı ile, ihraç ile, cezaevi ile engellemeye çalışsa da, SES’imizi engelleyemeyecektir.

Hukuksuzluğu kurala dönüştüren, antidemokratik uygulamaları demokrasi diye yutturmaya çalışan, barışı istenmemesi gereken bir talep olarak sunan AKP iktidarının son KHK ile birlikte yapmış olduğu kavga davetine vereceğimiz cevap nettir.

Davetiniz kabulümüzdür.

Bu günden başlayarak direniş bayrağını işyerlerine, kent meydanlarına taşıyacağız. Herkes bilmelidir ki bu şekilde mevcut Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine, ILO Sözleşmelerine aykırı bir şekilde gerçekleştirilen ihraçlar fiili ve hukuksal mücadele ile mutlaka geri dönecektir. Nasıl ki 1402 sayılı kanunla 12 Eylül döneminde ihraçlar gerçekleştirildi ve yıllar sonra bu ihraçlar kamuya geri döndü ise bu sefer bu kadar uzun süre beklemeden daha kısa sürede arkadaşlarımızın kamu görevine dönmesini sağlayacak etkin mücadeleyi yürüteceğiz. Hiç kimsenin bundan kuşkusu olmamalıdır.

İşimize geri dönene ve bizim olanı alana kadar mücadele edeceğiz.”

Yapılan ortak açıklamadan sonra TTB Yönetim Kurulu üyesi Selma Güngör, SES Eş Genel Başkanı İbrahim Kara ve İhraç edilen sağlık emekçisi Mehmet Sıddık Akın’da karşı karşıya kalınan saldırılara karşı birlikte mücadele çağrısı yaptılar.

 

img_0101 img_0099 img_0095 img_0094

 

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*